ایجاد ۲ بخش جدید در داودآباد و قره‌کهریز اراک در دستور کار قرار گیرد

اراک - ایرنا - نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد ۲ بخش جدید در داودآباد و قره کهریز شهرستان اراک با توجه به گستردگی جمعیت و پهنه جغرافیایی و شمار بالای روستاهای بخش مرکزی در دستور کار قرار گیرد.

دکتر «علی اکبر کریمی» در دیدار با سرپرست فرمانداری اراک، افزود: تفکیک بخش مرکزی اراک به‌دلیل وسعت و تعداد روستاهای آن حلال مشکلاتی است که مردم با آن مواجه هستند و این اقدام و انتزاع می‌تواند راهگشای بسیاری از مسایل باشد. 
وی تاکید کرد: اقداماتی در دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور برای این مهم صورت گرفته که در راستای ایجاد بخش داودآباد این پیگیری‌ها تاییدشده است و در مرحله نهایی قرار دارد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: منطقه قره‌کهریز از توابع اراک نیز وسعت زیادی دارد و  روستای گوار با حجم جمعیت و قدمت و مرکزیتی که دارد ظرفیت تبدیل شدن به شهر و مرکز بخش شدن را دارد که با پیگیری مستمر و رفع ایرادهای وارد شده از سوی وزارت کشور می‌توان این مهم را به نتیجه رساند.
دکتر کریمی تصریح کرد:سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه‌نشینی در شهر اراک به‌ویژه در کوی امام علی(ع)،کوی ولیعصر(عج) و کوی امام سجاد(ع)، قنات ناصری نیاز به راهبردهای اثربخش در ساماندهی دارد و روستاهای نزدیک اراک که به سکونتگاه‌های غیررسمی تبدیل شده‌اند و ساخت و سازهای غیر مجاز در آن صورت می‌گیرد نیز باید ساماندهی و مدیریت شوند.
وی ادامه داد: گرانی زمین و مسکن در سطح شهر اراک بستر را برای مهاجرپذیری روستاهای اطراف شهرستان فراهم کرده که این موضوع حواشی زیادی از قبیل دلالی بی‌ضابطه املاک، معاملات غیرقانونی،جولان مواد فروشان و خلافکاران در این مناطق را در پی دارد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره آلودگی هوای اراک نیز گفت: سوخت نیروگاه به هیچ وجه نباید غیر از گاز باشد و آلودگی حاصل از فعالیت نیروگاه به واسطه استفاده از سوخت مازوت و گازوئیل پذیرفتنی نیست.

کریمی ادامه داد: استفاده از سوخت گاز در نیروگاه حرارتی شازند مطالبه بحق مردم است که با جدیت باید در دستور کار باشد چرا که سلامت مردم در درجه اول اهمیت قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت رسیدگی به امور صنایع نیز بیان کرد: ۲ هزار هکتار از ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار مساحت شهر اراک در تصرف صنایع است که بیشتر آن‌ها سال‌ها قبل با فاصله از کانون شهر تاسیس شده‌اند اما با رشد شهرنشینی اکنون به زمین‌های مسکونی بسیار نزدیک هستند و در برخی مورد در حریم شهری قرار گرفته‌اند.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان اضافه کرد: با این اقدام در نگاه نخست وسعت شهر اراک از نظر شهرسازی زیاد است اما در واقع این کلانشهر متراکم و با بافتی فشرده است و زمین برای توسعه شهری کم دارد.
کریمی عنوان کرد: در بیست سال اخیر محدوده شهری اراک هیچ توسعه‌ای نداشته است و باید در طرح جامع جدید این کلانشهر برای این مشکل چاره اندیشی می‌شد که به‌دلیل نبود هماهنگی، همراهی و انسجام مدیران سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط این مهم محقق نشد.

وی اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و ملاقات با وزیر راه و شهرسازی به دنبال بازنگری طرح جامع و ایجاد گشایش در نواقص موجود آن هستیم.

کریمی یادآور شد: صنایع سرمایه ملی و فرصت برای شهر هستند که در روند تولید ممکن است مشکلاتی را هم ایجاد کنند و برخی از آن‌ها آلایندگی‌هایی دارند که با پیگیری انتقال واحدهایی مانند آندسازی باید در به حداقل رساندن معضلات کمک کرد.
وی گفت: انتظار می‌رود فرماندار اراک نگاه ویژه‌ای به مسایل و موارد صنایع از قبیل ایجاد امکان توسعه صنعتی شهر اراک داشته باشد و با رسیدگی بیشتر به رفع آن‌ها بپردازد و با توجه به درخواست سرمایه گذاران و صنعتگران مقدمات ایجاد یک شهرک صنعتی با حداقل ۲ هزار هکتار در نزدیکی اراک فراهم شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این مهم تنها شامل صنایع بزرگ نیست بلکه به تمامی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط و بزرگ  و شهرک‌های صنعتی مستقر در شهرستان مرتبط است.
کریمی در خصوص مشکل مسکن در کلانشهر اراک نیز گفت: با توجه به سیاست انقباضی دهه‌های اخیر در حوزه مسکن که زمین‌های مناسب برای ساخت مسکن در اختیار مردم و تعاونی‌هاقرار نگرفته اکنون اراک در فهرست گران ترین مراکز استان در خرید و اجاره مسکن قرار دارد و این امر باعث ایجاد فشار مضاعف اقتصادی بر شهروندان شده و بسیاری از اقشار امیدی به خانه‌دار شدن ندارند.
 وی افزود: باوجود فرصت‌هایی از قبیل شهرک کوثر و زمین‌های انتهای خیابان جهاد به دلیل نبود مدیریت درست منابع و ساخت و سازها، مشکل قیمت مسکن حل نشده و شهر جدید امیرکبیر نیز با مشکل زیرساخت و حمل و نقل مواجه است که باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha