طرح‌های حمایتی از هنرمندان تئاتر در ایام کرونا ادامه می‌یابد

قزوین- ایرنا- مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی گفت:طرح‌های حمایتی وزارت ارشاد از  هنرمندان تئاتر در ایام کرونا از قبیل پرداخت تسهیلات کم بهره ادامه می‌یابد.

به گزارش ایرنا، حسن رونده روز شنبه در حاشیه مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر قزوین در جمع خبرنگاران، درباره اصلی‌ترین مطالبه‌های اهالی هنر و تئاتر، تصریح کرد: رسیدگی به تولیدات و اجراهای هنری، بیمه و حقوق صنفی اهالی تئاتر مواردی از مطالبه‌های فعالان تئاتر هستند که نیاز به رسیدگی دارند.

وی از حمایت هدفمند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از گروه های تئاتر استان ها خبر داد و افزود:از زمان‌ شیوع کرونا در اسفند ۹۸ تاکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته های حمایتی متعددی را برای اهالی فرهنگ‌و هنر به ویژه تئاتر در نظر گرفته است که شامل هنر کارت، ارائه تسهیلات بانکی کم بهره یا وام های بلاعوض بوده است.

رونده ادامه داد: همچنین حمایت های اداره کل هنرهای نمایشی در حوزه ظرفیت ۵۰ درصدی سالن‌های نمایشی بر حسب تعداد صندلی‌ها و میزان فروش بلیت هنرمندان تئاتر ادامه دارد و در حوزه استان ها حمایت های خیلی خوبی انجام‌ شده که این اتفاق را به فال نیک می گیریم.

وی یاد آور شد: در سال ۱۴۰۰‌ افزایش سهمیه گروه های نمایشی، حمایت های مالی، هنر کارت و بیمه درمانی هنرمندان را دنبال می کنیم که در صندوق هنرمندان به زودی شاهد آن خواهیم بود.

این مسوول گفت:در حوزه تولید تئاتر تا قبل از کرونا از منظر اجراهای عمومی با استقبال خوب گروه‌های نمایشی استان‌ها روبه رو بودیم.

وی اظهار داشت: رویکرد ما حمایت از تولیدهای نمایشی و اجراهای عمومی است و ما هر نقطه از کشور که اجرای عمومی داشته باشیم حمایت می‌کنیم و می‌توانیم شرایطی را برای گروه هنری ایجاد کنیم که با دغدغه کم‌تر به فعالیت خود ادامه دهند.

رونده تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ سی و سومین دوره جشنواره‌های تئاتر استانی را در حال اجرا داریم و طی این مدت فراز و نشیب‌های بسیاری در حوزه تئاتر استانی داشتیم و مدل‌های متفاوتی را تجربه کردیم.

وی گفت: به نوعی پیشنهادهای متفاوتی در این حوزه برای استان‌ها در نشست‌های کارشناسی و تخصصی ارایه شده که تصمیم بر این شد بتوانیم این بخش از جشنواره تئاتر استانی را به استان‌ها واگذار کنیم.

رونده افزود: برای این اتفاق شیوه نامه‌ای را تنظیم کردیم و این شیوه نامه در فروردین ماه به استان‌ها ابلاغ شد و با توجه به اینکه ۲ سال از تعطیلی سالن های نمایش می گذشت و اجراها مجازی بود و این جشنواره در برخی از استان ها کاملا حضوری برگزار شد.

این مسوول هنری با اشاره به دومین حضور خود در قزوین، تاکید کرد: آثار ارائه شده در این جشنواره از رشد خوبی برخوردار است و اغلب هنرمندان جوان پا به عرصه گذاشتند و تولیدات بسیار خوب و قابل توجهی در جشنواره بیست و سوم ارائه شد.

وی افزود: استان قزوین بضاعت خوبی در حوزه تئاتر دارد و همیشه حضور پررنگی در جشنواره های تئاتر کشور داشته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha