شاهد تحولات مثبت در روابط ایران و سوریه هستیم

کرج - ایرنا - رییس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی مجلس از تحولات مثبت در روابط بین ایران و سوریه در ماه‌های گذشته و در طی سفر متقابل هیات دوستی پارلمانی ایران و سوریه و رایزنی‌های متنوع بین مسوولان ۲ کشور خبر داد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی دفتر نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی "مهدی عسگری"که به همراه وزیر صمت به سوریه سفر کرده بود، درخصوص ارتباط دو سویه بین ایران و سوریه با هدف افزایش رشد اقتصادی ۲ کشور، افزود: یکی از راه‌های مقاوم کردن اقتصاد ایران باتوجه به تحریم‌‎های ظالمانه، تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی هوشمند بویژه با همسایگان و کشورهای محور مقاومت است. 

وی به برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در دمشق که با حضور وزیر صمت افتتاح شد، اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه که به مساحت چهار هزار و ۵۹۰هزار متر مربع در حال برگزاری است، ۱۶۴ شرکت از کشورمان توانمندی‌های خود را در زمینه‌های مختلف به نمایش گذاشتند که می‌توان برپایی آن را گامی بلند در مسیر شناسایی ظرفیت‌های تولیدی ایران و ارتباط با تجار سوری ارزیابی کرد.
عسگری ادامه داد: شرکت‌هایی در زمینه صنعت ساختمان، معماری، کشاورزی، نفت گاز و پتروشیمی، تجهیزات پلیسی و امنیتی، مواد غذایی و آب و برق از کشورمان توانمندی‌های خود را در این نمایشگاه عرضه می‌ کنند.

وی یادآورشد: صنعت فولاد، انفورماتیک، تجهیزات فروشگاهی، موتورسیکلت و خودرو، نساجی، لوازم خانگی، بانک و بیمه دیگر غرفه‌های دومین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سوریه را تشکیل می‌دهند.

عسگری به اهمیت نقش ایران در حوزه اقتصادی سوریه اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه کشور سوریه دوره بازسازی را می‌گذراند، نقش ایران در این دوران می‌تواند مهم و استراتژیک باشد.

نماینده مردم کرج،اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با این وجود، متاسفانه تاکنون حضور ایران بسیار ضعیف بوده که یکی از دلایل آن به کم‌کاری مسوولان مربوط می‌شود، اساسا رویکرد اقتصادی در سفارتخانه‌های ما مورد غفلت واقع شده که با دیدارها و نشست‌های فشرده‌ای که در این سفر با مسوولان دولت، مجلس و بخش خصوصی سوریه انجام شد، در تلاشیم که بسترهای این ارتباط بهبود یابد و موانع برطرف شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن به موانع موجود در این مسیر اشاره کرد و گفت: ۲ مساله اصلی در مسیر توسعه روابط اقتصادی بحث حمل و نقل و ترانزیت کالا و دیگری تبادلات مالی است که قرار شد موضوع تاسیس بانک مشترک با جدیت ازسوی دولت پیگیری شود. 

عسگری درباره سایر موانع موجود افزود: موانع دیگری هم وجود دارد که به تدبیر و هماهنگی بین مسئولین نیاز دارد مانند موضوع استاندارد مشترک، یا مشکل تجار برای عزیمت به سوریه به دلیل نبودن خط پروازی مشخص و منظم که به یک مانع جدی در مسیر روابط تبدیل شده درحالیکه با تدبیر مسوولان مربوطه قابل حل است.

طی ماه‌های اخیر شاهد تحولات مثبت در روابط ایران و سوریه هستیم
رییس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی خاطرنشان کرد: طی ماه‌های گذشته شاهد تحولات و تلاشهای مثبتی در روابط اقتصادی ایران و سوریه هستیم؛ سفر متقابل هیات دوستی پارلمانی ایران و سوریه، سفر رییس مجلس همراه با رایزنی‌های متنوع و اینک حضور هیات ایرانی از دولت و مجلس همزمان با برپایی بزرگترین نمایشگاه اختصاصی ایران در سوریه از جمله این اقدامات محسوب می‌شود.

عسگری ادامه داد: این رویکرد عملیاتی برای گسترش روابط ایران با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه و همسو، اقدامی موثر در مسیر توسعه بازارهای صادراتی و گشایش‌های اقتصادی خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در سفر وزیر صمت و هیات همراه به سوریه چهار سند همکاری از جمله درباره همکاری‌های دو کشور در حوزه صنعت، استاندارد و صورتجلسه کمیته تجاری بین ایران و سوریه به امضای طرفین رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha