۱۳ آذر ماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

استانها- ایرنا- صفر و یک رقمی شدن شمار جانباختگان در ۱۹ استان کشور حکایت از تاثیرگذاری واکسیناسیون عمومی و کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا درکنار رعایت شیوه نامه های بهداشتی دارد، وضعیتی که در صورت تداوم می تواند حکایت از بازگشت به روزهای عادی و از سرگیری جریان زندگی همچون دوران پیش از کرونا داشته باشد.

به گزارش ایرنا ، آمارهای منتشره از روند نزولی جانباختگان و مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در روزهای اخیر بدان معنا نیست که سایه ویروس کرونا به طور کامل کمرنگ شده است ، این ویروس همچنان فعال است و بروز سویه جدید آن با نام «اومیکرون »نشان می دهد که این ویروس ریز جثه هر بار با جهش و شکلی تازه در جهان عرض اندام می کند.

رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق واکسن همزمان همچنان تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری و جلوگیری از بروز سویه جدید است .

مصطفی صالحی وزیری مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران در این زمینه می گوید: زدن واکسن کرونا نباید عامل ساده انگاری هموطنان شود و همه باید از عادی انگاری به شدت پرهیز کنیم، تزریق واکسن همراه با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، به خوبی در برابر ویروس کرونا از جمله «اومیکرون» محافظت می کند. 

براساس آخرین تغییرات در نمایه رنگ بندی شهرهای کشور که از امروز ۱۳ آذر ماه اعمال می‌شود ، ۲۸۴ شهرستان در وضعیت آبی، ۱۵۳ شهرستان زرد و  ۹ شهرستان نارنجی رنگ هستند ، شهرستان‌های طبس(خراسان جنوبی) و بهاباد(یزد) نیز به علت افزایش تعداد بستری ها ، دوباره در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته اند.

رنگ بندی کرونایی استانها 

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه نیز  گفت: براساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پنج شهرستان این استان از روز شنبه (۱۳ آذر) در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

«مهدی محمدی» افزود: بر این اساس، شهرستان‌های قصرشیرین، کنگاور، ثلاث باباجانی، اسلام آبادغرب و دالاهو از امروز در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفته‌اند.

وی اظهار داشت: شهرستان های کرمانشاه، ‌هرسین، سنقروکلیایی، پاوه، گیلانغرب، جوانرود، سرپل ذهاب، روانسر و صحنه هم همچنان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

در کردستان و به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ، بر اساس آخرین رنگ بندی کرونا در کشور، هفت شهر استان در وضعیت آبی و سه شهرستان هم در وضعیت زرد است.

دکتر فرزین رضاعی  اظهار داشت: اکنون سنندج، بانه و بیجار در وضعیت زرد و سقز، دیواندره، مریوان، سروآباد، قروه، دهگلان و کامیاران هم آبی هستند.

وی با اشاره به شناسایی ۲۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا ظرف ۲۴ ساعت گذشته افزود: این تعداد نسبت به روز گذشته به کمتر از نصف رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ کلانشهر اصفهان در وضعیت آبی (کم خطر) قرار گرفت که متناسب با کاهش میزان تست‌های مثبت کرونا و افراد بستری شده است.

پژمان عقدک  افزود: بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ از امروز ۱۳ آذر شهرستان‌های اصفهان (همراه با کوهپایه، هرند، ورزنه و جرقویه)، برخوار، خمینی‌شهر، خور و بیابانک، دهاقان، شاهین‌شهر و میمه، فریدن، گلپایگان، لنجان، مبارکه و نجف‌آباد در وضعیت آبی (کم‌خطر) قرار گرفتند.

وی بابیان اینکه تعداد شهرستان‌های آبی (کم‌خطر) استان در هفته گذشته پنج بود، اظهار داشت: رنگ‌بندی شهرستان‌ها متناسب با میزان آزمون‌های مثبت کرونا و افراد بستری در بیمارستان‌ها به ازای هر یک‌صد هزار نفر جمعیت تعیین می‌شود.

به گفته  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ،بر اساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رنگ‌بندی کرونا، هفت شهرستان در استان مرکزی وضعیت آبی و کم‌خطر دارد.

 دکترسید«محمد جمالیان» افزود: شهرستان‌های اراک، ساوه، زرندیه، تفرش، فراهان، خنداب، شازند در نقشه‌رنگ‌بندی کرونا با موقعیت آبی و کم‌خطر نمایش داده دشده است.

وی توضیح داد: وضعیت پنج شهرستان کمیجان، آشتیان، دلیجان، محلات، خمین نیز در گزاررش رنگ‌بندی کرونا با رنگ زرد نمایان شده که باید پروتکل‌های مربوط به این مناطق با جدیت در آن‌ها رعایت شود.

 معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت اکنون، ۲ شهرستان استان در وضعیت نارنجی، ۲ شهرستان در وضع آبی و ۱۳ شهرستان در وضع زرد کرونایی قرار دارد.

علی مصطفوی  افزود: طبق آخرین بررسی ها، شهرستان های اشنویه و پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی همچنان وضعیت نارنجی کرونایی دارند.

وی اضافه کرد: همچنین طبق آخرین برآورد صورت گرفته، ۲ شهرستان سلماس و چالدران در شمال آذربایجان غربی به وضع آبی کرونایی رسیده اند که نشان دهنده بهبود روزافزون شرایط کرونایی در این ۲ شهرستان است.

در تهران هم با توجه به  تغییر رنگ بندی کرونا  تمامی فعالیت‌های ورزشی تهران دوباره از سرگرفته شد.

 رئیس گروه نظارت بر اماکن و باشگاه‌های ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: با ابلاغ جدید ستاد ملی کرونا، وضعیت تهران به رنگ آبی درآمد و کلیه فعالیت های ورزشی انفرادی و پربرخورد شهر و برخی از شهرستانها عادی و از سر گرفته شد.

رضا خرم  افزود: روز گذشته با ابلاغ جدید ستاد ملی کرونا، ۱۴ مرکز استان از جمله تهران از وضعیت زرد خارج و به رنگ آبی(کم خطر) درآمده که با این ابلاغیه کلیه فعالیت های ورزشی رشته های پر برخورد و رزمی با رعایت پروتکل های بهداشتی بدون مانع است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم با اعلام اینکه شهرستان ایلام در وضعیت آبی کرونا قرار گرفت افزود : با این آمار شهرهای آبی استان به چهار شهر افزایش یافت.

 دکتر محمد کریمیان  اظهار داشت: هم اکنون شهرستان های ایلام، آبدانان، هلیلان و بدره در وضعیت آبی و دره شهر، دهلران، سیروان، ملکشاهی، ایوان، چوار و مهران در وضعیت زرد و چرداول در وضعیت نارنجی قرار دارند.

در زنجان و به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی این استان ،بر اساس آخرین رنگ بندی اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سه شهرستان این استان در وضعیت آبی، یک شهرستان نارنجی و چهار شهرستان دیگر زرد شده‌اند.

دکتر پرویز قزلباش  افزود: بر این اساس شهرستان‌های ابهر، سلطانیه و ایجرود در وضعیت آبی و شهرستان‌های زنجان، خرم‌دره، ماهنشان و خدابنده در وضعیت زرد قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: رنگ کرونایی شهرستان طارم نیز همچنان نارنجی است این موضوع نشان دهنده بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی کرونایی و عادی انگاری شرایط از سوی مردم این منطقه است.

 بر اساس ارزیابی جدید نرم افزار ماسک شمار شهرستان های آبی استان گیلان هم نسبت به ارزیابی هفته گذشته از ۱۴ شهرستان به عدد ١٣ کاهش یافت و به این ترتیب رودسر، املش، لنگرود، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال و رضوانشهر آبی هستند.

شهرستان های لاهیجان و تالش که پیش از این آبی بودند در ارزیابی جدید نرم افزار ماسک در نقشه کرونایی استان گیلان زرد شدند و علاوه بر این آستارا و رودبار هم در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: طبق گزارش سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی وضعیت کرونایی شهرستان بوشهر از آبی (کم خطر) به زرد با (خطر متوسط) تغییر رنگ داد.

دکتر سعید کشمیری افزود: براین اساس در زمان حاضر ۹۰ درصد شهرستان‌های استان بوشهر شامل دشتستان، گناوه، دیلم، تنگستان، دشتی، دیر، کنگان، عسلویه و جم در وضعیت آبی کرونایی هستند و تنها ۱۰ درصد در وضعیت زرد قرار دارند.

 فرماندار بهاباد هم با اشاره به وضعیت قرمز این شهرستان از لحاظ تداوم شیوع کرونا ، گفت: برای عبور از این مرحله به همکاری و توجه ویژه مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی نیاز است.

محمد مهدی خانی زاده بهابادی افزود: با توجه به وضعیت قرمز و مصوبه جلسه ستاد شهرستانی مقابله با کرونا، محدودیت های  برای این شهرستان از امروز تا اطلاع ثانوی و بهبود شرایط اعلام شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری هم گفت: در رنگ‌بندی جدید اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، چهار شهرستان این استان در وضعیت آبی (کم‌خطر) شیوع کرونا قرار گرفت.

مجید شیرانی افزود: بر این اساس شهرستان‌های کوهرنگ، فارسان، سامان و خانمیرزا در وضعیت آبی (کم‌خطر) و شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، لردگان، اردل، کیار و بن کماکان در وضعیت زرد (خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند.

وی در ادامه وضعیت شیوع کرونا در این استان را کاهشی باثبات اعلام کرد و گفت: تعداد بیماران بستری در استان در هفته‌ گذشته نسبت به هفته قبل آن ۱۰ درصد کاهش و تعداد بیماران سرپایی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داشته است.

۱۳ آذر ماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

تداوم واکسیناسیون در کشور

طی روزهای اخیر و به مدد رویکرد دولت سیزدهم در افزایش واردات و تسریع واکسیناسیون، تلفات کرونا دو رقمی و به زیر ۹۰ نفر رسیده است و وزارت بهداشت هم جمعه گذشته اعلام کرد که با عبور از خیز پنجم کرونا و واکسیناسیون گسترده، همه شهرستان‌ها از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده اند.

 استاندار کرمان هم با تاکید بر اینکه برنامه عملیاتی جهادی خانه به خانه برای تزریق واکسن کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بسیج در استان باید اجرا شود افزود :‌براساس تجارب گذشته نوع فراگیر سویه جدید تحقیقا به کشور ما هم وارد می‌شود و لذا باید برنامه عملیاتی جهادی خانه به خانه برای واکسیناسیون اجرا کنیم.

 علی زینی‌وند با تاکید بر اینکه تشکیل تیم‌های واکنش سریع در همه مناطق حتما از سوی دانشگاه علوم پزشکی و معاون سیاسی استانداری بررسی شود ابراز داشت: نگرانی جدی ما برای دانش‌آموزان است که حتما واکسینه شده باشند ضمن آنکه در حوزه دانشجویان نیز برای ورود به دانشگاه کارت واکسیناسیون مطالبه شود.  
وضعیت استان بهتر شده است
 سرپرست مرکز بهداشت شهرستان همدان هم گفت که کار تزریق نوبت سوم واکسن کرونا (دُز یادآور) برای گروه جمعیتی ۴۰ سال به بالا در این شهرستان آغاز شده است.

دکتر «علیرضا رستمی کیا»  افزود: تمامی افراد بالای ۴۰ سال که نوبت اول و دوم واکسن کرونا از نوع «سینوفارم»، «برکت» و «بهارات» تزریق کرده اند، دُز سوم را پس گذشت سه ماه از نوبت دوم دریافت کنند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ، ۸۳.۱ درصد جمعیت هدف این استان تاکنون دُز نخست و ۶۵ درصد این تعداد نیز هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

دکتر مریم کوشکی  بیان کرد: سه میلیون و ۸۳ هزار و ۸۰۴ دُز واکسن کرونا تاکنون وارد این استان و ۲ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۸۴۷ دُز آن برای افراد دارای شرایط تزریق شده است.

در اراک و به گفته معاون شبکه بهداشت و درمان بروجرد ، ۱۴ درصد شهروندان واجد شرایط تزریق واکسن کرونا در این شهرستان تاکنون به پایگاه‌های بهداشتی و مراکز تجمیع واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند.

دکتر " شهرام ممدوحی " افزود: تاکنون ۸۶ درصد جمعیت واجد شرایط این شهرستان دُز اول و ۶۹ درصد نیز هر ۲دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم گفت: تاکنون بیش از ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۲سال آذربایجان‌شرقی بر ضد کرونا واکسینه شده و دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

غلامعلی درستی اظهار کرد: ۷۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال آذربایجان شرقی نیز هر ۲ دوز واکسن  کرونا را تزریق کرده اند که باید این مقدار به ۸۵درصد برسد تا مصونیت جمعی در استان ایجاد شود. متوسط واکسیناسیون دانش آموزان هم در آذربایجان شرقی نیز به بیش از ۹۰ درصد رسیده است و در مجموع ابتلا به کرونا در استان روند نزولی خود را ادامه می دهد. 

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هم گفت: تاکنون یک میلیون و ۱۳۹ هزار و ۶۰۸ دُز واکسن تحویل کهگیلویه و بویراحمد شده که از این تعداد ۹۲۹ هزار دُز واکسن به گروههای هدف تزریق شده است.

محمد مهدی باشنی  اظهار داشت: از این تعداد  ۵۰۲ هزار و ۶۰۰ نفر دُز اول، ۴۱۹ هزار ۶۴۹ نفر دُز دوم و ۷۳۱ نفر هم دُز یادآور  را دریافت کرده اند که از مجموع واکسن های تحویلی به کهگیلویه و بویراحمد تاکنون  ۸۱.۵ درصد به گروههای هدف تزریق شده است.

در اصفهان و به گفته معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ،افراد بالای ۴۰ سال که حداقل سه ماه از دریافت نوبت دوم واکسن کرونا گذشته باشد می‌توانند برای دریافت نوبت سوم به مراکز واکسیناسیون و بهداشت استان مراجعه کنند.

مهرداد زینلیان بابیان اینکه در ماه‌های اخیر نوبت سوم واکسن کرونا برای کادر درمان و بهداشت، بیماران خاص و سالمندان بالای ۶۰ سال در استان تزریق می‌شد، اظهار داشت: این روزها علاوه بر مراکز تجمیعی واکسیناسیون، تزریق واکسن در بیشتر مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشتی مناطق مختلف شهر اصفهان و شهرستان‌ها در ۲ نوبت صبح و عصر انجام می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا کنون ۵۷ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۵۴۷ نفر دُز اول، ۴۷ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۱۷۱ نفر دُز دوم و یک میلیون و ۲۲۰ هزار و ۴۳۹ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۷ میلیون و ۱۴۳ هزار و ۱۵۷ دُز رسید.

طی شبانه روز گذشته نیز ۲۷۵ هزار و ۵۶۲ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

۱۳ آذر ماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

وضعیت شیوع ، مبتلایان و فوتی ها در استانها

 فرماندار رامسر آمار بیماران بستری کرونایی در این شهرستان را ۱۸ نفر اعلام کرد و گفت که حدود نیمی از این بستری‌ها غیر بومی و مسافر هستند.

محمد آزاد افزود : از آنجایی که چالوس در مبادی ورودی استان های گیلان و تهران قرار دارد ، بنا بر این آمد و شد مسافران غیر بومی از سمت گیلان به این شهرستان بسیار زیاد است و بستری حدود نیمی از بیماران کرونایی غیربومی هم گویای این واقعیت است ، ضمن این که مسافرپذیری شهرستان سبب شده تا رامسر همچنان در رنگ بندی زرد کرونایی باقی بماند.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه هم با اشاره به فوت یک نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در این استان گفت: مجموع جان‌باختگان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ۲ هزار و ۹۰۰ نفر رسیده است.

مهدی محمدی اعلام کرد: هم‌اکنون ۲۱۸ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری هستند که از این تعداد، ۷۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند و حال ۱۰ نفر آنها وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونا در استان نداشته ایم، گفت: تعداد بستری های کرونا به ۵۳ نفر کاهش یافته است.

دکتر جمیل صادقی فر اظهار داشت: همچنین ۲۲ ابتلای جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۶۶ هزار و ۴۰۱ نفر افزایش یافت.

به گفته مسوول کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد ،با ادامه روند کاهش بیماران، تعداد کل بستری‌شدگان مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی به کمتر از ۴۵۰ نفر نزول کرده است.

دکتر محمد پهلوان  افزود: شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستانهای خراسان رضوی که ظرف هفته‌های گذشته تا ۵۷۰ نفر هم رسیده بود، با شمار کنونی ۴۴۹ نفر کمترین تعداد ظرف روز اخیر است.  

در لرستان و به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ،یک بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان جان باخت و شمار قربانیان به ۲ هزار و ۶۶۷ نفر رسید.

 دکتر "مریم کوشکی" اعلام کرد: ۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۱۹۶ هزار و ۱۲۸ نفر رسیده است.

سرپرست ‌دانشگاه علوم پزشکی البرز نیز اعلام کرد که ۳۰ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان پذیرش و تحت درمان قرار گرفتند.

دکتر شهرام صیادی ر گفت: ۷۹ هزارو ۱۰۷ بیمار بدحال کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در مراکز درمانی استان البرز بستری شده‌اند.

 آمار جان‌باختگان کرونا در استان اردبیل هم برای سیزدهمین بار طی سه ماه اخیر به صفر رسید و مجموع فوتی‌های پنج موج شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان در رقم ۲ هزار و ۵۷۸ نفر باقی ماند.

ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل روز شنبه اعلام کرد: در ادامه روند نزولی شیوع کرونا، طی شبانه روز گذشته مجموع بستری مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان نیز به ۱۵۹ نفر کاهش یافته که ۷۳۸ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در این زمینه است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز گفت: از ۷۲۹ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در شبانه روز در مراجعه به مراکز درمانی استان ، بر اساس معیارهای تشخیصی سازمان جهانی بهداشت ۱۳۵ فرد مبتلای قطعی به بیماری کووید - ۱۹ شناسایی شدند.

 سید ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد، ۲۱ نفر در بیمارستان های استان بستری شدند و ۱۱۴ نفر هم در منزل دوران نقاهت را طی می کنند و  طی ۲۴ ساعت گذشته سه نفر در شهرستان های  میبد و یزد بر اثر کووید - ۱۹ فوت کردند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  در خصوص شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد گفت :با فوت چهار بیمار کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته به یک هزار و ۲۵ نفر رسید.

 پرویز یزدان‌پناه  اظهار داشت: هم اکنون ۱۵۹ بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد بستری هستند که از این تعداد  ۷۹ بیمار مبتلای قطعی و ۱۰ بیمار به علت وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانها خدمات درمانی دریافت می کنند.

۱۳ آذر ماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

گزارش هایی با محوریت کرونا

قفل کرونا بر درب‌های گردشگری کردستان

رونق توریسم درمانی زیرسایه کرونا در گچساران

آمارهای جدید وزارت بهداشت / ثبت ۵۸ فوتی در کشور 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:‌ طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۸ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند و این در حالیست که ۱۹ استان در این بازه زمانی مرگ و میر صفر و یک داشتند.

بر اساس این گزارش ، از دیروز(جمعه) تا امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۱۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۴۹ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۱۳۱ هزار و ۳۵۶ نفر رسید.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۵۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۰ هزار و ۱۲۴ نفر رسید.

تا کنون ۵ میلیون ۹۱۶ هزار و ۱۹۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

اکنون دو شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی کووید ۱۹ می‌شود ؛ این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر "ووهان" واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین نهم دی ماه همان سال به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

 از جمله راه‌های انتقال این ویروس عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است .

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه شده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha