رشد ۱۴۰ درصدی منابع مالی صندوق‌های خطرپذیر در یک سال اخیر

تهران- ایرنا- معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: منابع مالی صندوق‌های خطرپذیر در یک سال اخیر ۱۴۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش روز شنبه گروه علم وآموزش ایرنا از صندوق نوآوری و شکوفایی، علی ناظمی‌ در نشست فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه علم، فناوری و نوآوری در نمایشگاه kish Invex ۲۰۲۱، افزود: ایجاد صندوق‌های خصوصی و جسورانه یک فرصت سرمایه‌گذاری خوب است؛ رشد این صندوق‌ها در کشور قابل قیاس با گذشته نیست، در فاصله ۶ سال گذشته تاکنون با رشد ۱۴ درصدی در تاسیس این صندوق‌ها روبرو بوده و این رقم در حوزه صندوق‌های خصوصی بزرگ و جسورانه با ابعاد نیمه بزرگ، به ۶۱ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه در حوزه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) به همراه پاکستان، ترکیه و ایران در نیمه اول ۲۰۲۱ یک میلیارد دلار با ۴۹۶ لیر سرمایه‌گذاری شد، خاطرنشان کرد: این مهم در ترکیه شامل ۳۸۳ میلیون دلار با ۱۴۰ لیر سرمایه‌گذاری و در ایران در سال گذشته، ۳۳ میلیون دلار با ۲۹۱ لیر سرمایه‌گذاری بوده که این آمار نشان می‌دهد هنوز تمرکز ایران بر صندوق‌های حاوی سیدمانی ( seed money  سرمایه آغازین) است.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری وشکوفایی میزان سرمایه‌گذاری پاکستان در نیمه اول ۲۰۲۱ را نیز ۷۷ میلیون دلار با ۴۸ لیر سرمایه‌گذاری اعلام کرد و افزود: در سال ۲۰۱۷ دسترسی به سرمایه در ایران و ترکیه تقریبا به یک میزان بوده است.

ناظمی با مقایسه جایگاه ایران و ترکیه در شاخص جهانی نوآوری گفت: ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۷ تقریبا در یک سطح بودند اما در سال ۲۰۲۱ یک فاصله معناداری از یکدیگر پیدا کردند، به طوری که این کشور در جایگاه شصتم و ترکیه در جایگاه چهل و یکم شاخص جهانی نوآوری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اما چرا از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ فاصله معناداری میان ایران و ترکیه در بحث زیرشاخص‌های شاخص جهانی نوآوری به وجود آمد؛ بخشی از این فاصله را باید در پیچیدگی بازار و کسب و کار در کشور جست و جو کرد که از ضعف‌های ما برای ارتقای این شاخص است.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: ترکیه امروز از ۱۰ شرکت استارتاپی با ارزش بالای یک میلیارد دلار برخوردار است و در سال ۲۰۲۱ در حوزه نوآوری، جایگاه دوم در اروپا را به خود اختصاص داده است.

ناظمی جایگاه ایران در بحث حمایت از سهامداران کوچک و متوسط در شاخص جهانی نوآوری را ۱۱۰ و ترکیه را ۲۱ اعلام کرد و گفت: در زیر شاخص حمایت از سهامداران کوچک و متوسط سهامی که یک صندوق دریافت می‌کند، ۲۵ درصد است که آیا قانون ما می‌تواند از سهامدار کوچک زیر ۵۰ درصد محافظت کند؟ در این حالت هیچ مشارکتی به راحتی شکل نمی‌گیرد. در ایران شما برای اینکه مشارکت کنید باید ۵۱ درصد سهام را دریافت کنید تا مالک شوید.

‌وی در ادامه جایگاه ایران در زیرشاخص همکاری دانش با صنعت را ۱۲۰ و ترکیه را ۶۲ اعلام کرد و افزود: ایران در زیرشاخص پرداخت حقوق معنوی رتبه ۹۷ و ترکیه ۵۶ را به خود اختصاص داده است.  

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مهم ترین موضوعاتی که در حوزه نوآوری باید دنبال شود، علاوه بر تامین مالی که البته از وضعیت خوبی برخوردار است، بهبود محیط کسب و کار، شفافیت‌های قانونی و اصلاح قانون تجارت است. شما نمی‌توانید سازوکار سرمایه‌گذاری خطرپذیر طی ۱۰ سال اخیر در کشور را با ظرفی به نام قانون تجارت که مربوط به ده‌ها سال قبل است پیوند بزنید، چرا که سرمایه‌گذاری خطرپذیر از پیچیدگی‌های فراوانی برخوردار است که قانون تجارت امروز ما پاسخگوی آن نیست.

تاسیس ۶۲ صندوق پژوهش و فناوری در کشور 

امیرحسام بهروز مدیر دبیرخانه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری در این نشست با یادآوری اینکه تاکنون ۶۲ صندوق پژوهش در کشور تاسیس شده که از این تعداد ۱۶ صندوق در حوزه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند، اظهارداشت: دبیرخانه کارگروه از حضور سرمایه‌گذاران برای تاسیس صندوق‌های تخصصی و همکاری مشترک با صندوق‌های موجود استقبال می‌کند.

محمدمهدی فریدوند رییس انجمن صنفی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم با ارایه گزارشی از فعالیت‌های این صندوق‌ها، پیشنهاداتی را برای همکاری‌های مشترک میان نهادهای مالی با صندوق‌های پژوهش و جسورانه مطرح کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha