فراخوان جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان» منتشر شد

تهران-ایرنا- اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران از انتشار فراخوان جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان» خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، جشنواره داستان نویسی کوتاه «یاد باغبان» در راستای گرامیداشت یاد مرحوم محمد سرور رجایی، نویسنده فقید افغانستان و ادامه مسیر و اهداف وی در راستای شکوفایی استعدادهای بچه های افغانستان و ایران و پیوند هرچه بیشتر این ۲ ملت از طریق ادبیات، برگزار می شود.

بر این اساس نوجوانان ایرانی و اهل افغانستان می‌توانند با توجه به شرایط شرکت و مقررات اعلام شده در فراخوان تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ در این جشنواره شرکت کنند.

جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان» با اهدافی همچون تحکیم و تقویت روابط فرهنگی ۲ ملت ایران و افغانستان، شناخت استعدادهای نوظهور در زمینه داستان نویسی و حمایت از آنها، حمایت از استعدادهای ادبی اعضای افغانستانی کتابخانه ها با سه عنوان موضوع سرزمین من، دوستان ایرانی من (ویژه نوجوانان اهل افغانستان) و دوستان افغانستانی من (ویژه نوجوانان ایرانی) برگزار می شود.

این جشنواره ویژه نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال، متولدین ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ است و نوجوانان ایرانی و اهل افغانستان علاقه‌مند می‌توانند با ارسال داستان کوتاه و داستانک در این مسابقه شرکت کنند.

ارسال داستان‌های کوتاه حداکثر تا یکهزار کلمه همراه با خلاقیت بالا و بدون کپی‌برداری در اولویت داوری و امتیاز دهی است.

علاقه مندان، باید نام و نام خانوادگی، سن، شماره تماس و نام کتابخانه را در ابتدای آثار ارسالی ذکر کنند.

بر اساس اعلام اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، علاقه مندان به با استفاده از سه روش ثبت نام در سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی به نشانی www.samakpl.ir  یا ایمیل farhangi@tehranpl.ir  و ارسال اثر به آدرس دبیرخانه جشنواره شرکت کنند.

دبیرخانه جشنواره در تهران، میدان هفت تیر، خیابان شهید نعمت الله لطفی، پلاک ۲۳  -  صندوق پستی ۱۵۸۹۸۶۶۶۸۱ اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران - واحد فرهنگی، واقع شده و مهلت ارسال اثر تا ۳۰ بهمن در نظر گرفته شده است.

اختتامیه و معرفی برگزیدگان همزمان با ۱۷ اسفند ماه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، مرحوم محمدسرور رجایی متولد ۱۳۴۸ کابل بود و از سال ۱۳۷۳ به ایران مهاجرت کرده و مدیریت خانه ادبیات افغانستان و مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری را بر عهده گرفت.

کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» یکی از آثار شاخص او است. این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است و در حاشیه دیدار با رهبر معظم انقلاب در خردادماه سال ۱۳۹۸ این کتاب، تقدیم معظم له شده است.
 
کتاب های «ماموریت خدا»، هفت‌ روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان، «در آغوش قلب‌ها»، «گل‌های باغ کابل»، «در آغوش قلب‌ها» و «اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی(ره)» برخی از آثار منتشر شده سرور رجایی است.

انتشار مجله «باغ» ویژه کودکان افغانستانی نیز از دیگر فعالیت‌های او در این سال‌ها بود که مرحوم رجایی نوشته های خود در این مجله را با تخلص "باغبان" برای بچه های افغانستانی منتشر می کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha