گسترش ویروس اومیکرون در استرالیا و تردید درباره بازگشایی‌ها

تهران – ایرنا - سویه اومیکرون ویروس کرونا روز شنبه در استرالیا گسترش پیدا کرد و در این حال برنامه‌های دولت برای بازگشایی اقتصادی در بوته آزمایش قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، خوشه افراد آلوده به نوع جدید ویروس در شهر سیدنی به ۱۳ تن افزایش یافت و یک مورد مظنون عفونت به این ویروس هم در ایالت کویینزلند مشاهده شد.

مقامات دولت فدرال پایبندی خود را به برنامه بازگشایی اقتصاد اعلام کرده‌اند با این امید که این سویه جدید ویروس از ویروس‌های قبلی ملایم‌تر خواهد بود اما برخی دولت‌های ایالتی برای تشدید کنترل‌های مرزی داخلی خود اقدام کرده اند.

استرالیا اولین مورد انتقال یافته این ویروس را روز جمعه در مدرسه‌ای در سیدنی گزارش کرد. مقامات در حال تحقیق درباره منبع این ویروس هستند و گفته‌اند که انتظار می‌رود موارد بیشتری هم وجود داشته باشد.

مقامات ایالت کویینزلند نیز به یک فرد به عنوان آلوده به ویروس اومیکرون مشکوک هستند. این فرد از آفریقای جنوبی مسافرت کرده است و کار بررسی زنجیره ژنوم در دست انجام است .

وزیر بهداشت این ایالت گفت: واحد بهداشت عمومی "دلتا" بودن این ویروس را منتفی دانسته است اما هنوز قادر به تایید ویروس اومیکرون نیست اما با این فرض برخورد می‌شود که این ویروس اومیکرون است .

مقامات در "استرالیا جنوبی" روز شنبه گفتند که افراد ورودی از ایالت‌های نیوساوت‌ولز، ویکتوریا و منطقه پایتخت کشور مورد آزمایش قرار می‌گیرند. این ایالت چند روز پیش برای اولین بار در مدت چند ماه گذشته مرزهای داخلی را بازگشایی کرده بود.

در همین حال چند هزار نفر در شهر ملبورن به واکسیناسیون اجباری اعتراض کردند و این اعتراضات به یک رویه هفتگی تبدیل شده است و گروه هایی شامل شهروندان عادی و نیز فعالان راست افراطی و افراد باورمند به تئوری توطئه در این تجمعات اعتراضی شرکت می‌کنند. از سوی دیگر گروهی نیز در حمایت از واکسیناسیون تظاهرات کردند و خواستار برخورد با راست افراطی شدند.

نزدیک به ۸۸ درصد از مردم بالای ۱۶ سال در استرالیا ناکنون واکسینه شده اند. با وجود مبارزه با موارد زیادی از شیوع کرونا در سال جاری که به ماه ها تعطیلی در سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ این کشور منجر شد، این کشور تاکنون تنها حدود ۸۳۴ مورد تایید شده کووید-۱۹ شده و نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا نیز ۷.۹ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده که بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر بوده است .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha