صادرات تعاونی‌های خراسان جنوبی ۳۷ درصد افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: صادرات تعاونی‌های استان در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است.

غلامرضا اشرفی روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، هفت میلیون و ۳۵۱ هزار دلار توسط تعاونی‌های استان صادرات صورت گرفته که این رقم در هشت ماه پارسال معادل پنج میلیون و ۳۵۲ هزار دلار بوده است.

وی افزود: در این مدت ۲۲ تعاونی در استان خراسان جنوبی محصولات خود را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم صادر کرده‌اند که این محصولات بیشتر شامل سنگ بازالت و گرانیت، محصولات کشاورزی از جمله زعفران، زرشک، بادام، زیره و عناب، عسل، فرش و صنایع دستی بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: محصولات تعاونی‌های خراسان جنوبی به کشورهای عراق، افغانستان، آلمان، کانادا، حوزه خلیج فارس (عمان و قطر)، مالزی و پاکستان صادر شده است.

وی ادامه داد: تعاونی‌ها به عنوان یکی از بهترین بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند تاب‌آوری بسیار خوبی در شرایط تحریم داشته باشند که در کشور از دیر باز فعالیت خود را شروع کرده‌اند و براساس اسناد بالا دستی باید سهم آنها از تولید ناخالص داخلی کشور به بیش از ۲۵ درصد برسد.

اشرفی گفت: تعاونی‌ها یکی از بخش‌های فعال حوزه اقتصاد کشور است که سهمی حدود هفت درصد از تولید ناخالص داخلی دارند؛ از این رو تسهیل و رفع موانع صادرات بخش تعاونی می‌تواند به افزایش اشتغالزایی مستقیم کمک کند.

۹۵۷ تعاونی در استان خراسان جنوبی فعال است.

این استان با داشتن چهار شهرستان و بازارچه مرزی که ماهیرود فعال‌ترین آنهاست، امکان گسترش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha