رشد ۵۹ درصدی فروش صنایع بورسی در آبان ماه

تهران- ایرنا- مقایسه فروش صنایع بورسی در دوره یک ماهه مبتنی به ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، حکایت از میانگین رشد ۵۹ درصدی در این صنایع دارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، مجموع فروش صنایع بورسی در دوره یک ماهه منتهی به آبان ماه ۱۴۰۰، مبلغ یک میلیون و ۵۹۷ هزار و ۵۵۴ میلیارد و ۲۷۲ میلون ریال بوده، مجموع فروش این صنایع در دوره مشابه گذشته مبلغ یک میلیون و ۵ هزار و ۶۳۹ میلیارد و ۵۹۵ میلیون ریال اعلام شده است.

گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، با ۱۰۳ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، در فروش در صدر گروه‌های بورسی آبان ماه قرار گرفته است. این گروه بورسی در ماه گذشته، مبلغ ۳۸ هزار و ۸۲۰ میلیارد و ۹۶۷ میلیون ریال فروش داشته است.

گروه سیمان، آهک و گچ با ۱۹ هزار و ۹۸۱ میلیارد و ۸۵۲ میلیون ریال فروش، معادل ۱۰۰ درصد رشد را نسبت به آبان ماه ۱۳۹۹ نشان داده است.

گروه‌ استخراج کانه‌های فلزی با ۸۶ درصد افزایش در فروش در مقام سومین گروه‌های بورسی قرار گرفته است. شیمیایی‌ها در ماه گذشته، مبلغ ۱۱۶ هزار و ۳۶۴ میلیارد و ۳۰۵ میلیون ریال فروش داشته است.

بررسی آمار فروش صنایع بورسی در دوره یادشده، نشان می‌دهد کم‌ترین میزان افزایش مربوط به شرکت‌های بیمه و صندوق بازنشستگی به‌جز تأمین اجتماعی با ۱۹ درصد افزایش در فروش بوده‌ است. بر این اساس، این گروه، مبلغ ۵۲ هزار و ۷۴۰ میلیارد و ۵۲۳ میلیون ریال فروش طی دوره یک ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری داشته است.

همچنین، گروه مخابرات، با ۲۵ درصدد افزایش نسبت به آبان ۱۳۹۹، در مقام دومی گروهی که کمترین میزان افزایش را داشته، قرار گرفته است. میزان فروش این گروه مبلغ ۳۱ هزار و ۹۷ میلیارد و ۸۵۶ میلیون ریال فروش داشته است.

یادآوری می‌شود، صنایع یادشده مشتمل بر محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، استخراج کانه‌های فلزی، خودرو و ساخت قطعات، بیمه و صندوق بازنشستگی به‌جز تأمین اجتماعی، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، مواد و محصولات دارویی، محصولات غذایی و اشامیدنی به‎‌جز قند و شکر، مخابرات، شرکت‌های چندرشته‌ای صنایع، سرمایه‌گذاری‌ها، خرده‌فروشی به‌استثنای وسائط نقیله موتوری و سایر صنایع می‌شوند.

به گزارش ایرنا، «مجید عشقی»، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است: «با اطمینان می‌گویم که روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد و با توجه به رویکرد و تصمیمات اخیر دولت، این روند در سال آینده هم تداوم خواهد داشت.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha