۱۷۱ فرآورده کالای بدون نشان استاندارد در خراسان شمالی شناسایی شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل استاندارد خراسان شمالی گفت: ۱۷۱ فرآورده کالای بدون نشان استاندارد فاقد کد ۱۰ رقمی با اجرای طرح طاها از ابتدای سالجاری تاکنون در استان شناسایی و جمع آوری شد.

به گزارش روز شنبه اداره کل استاندارد استان خراسان شمالی؛ فهیمه مهمان نواز در این باره اظهار داشت: طرح طاها از ابتدای امسال با هدف پایش کالاهای پرمصرف و حساس در بازار استان اجرا شد و ۲ هزار و ۱۱۵ قلم کالای بدون کد ده رقمی از فروشگاه ها جمع آوری شد.

وی تصریح کرد: در این طرح بازرسان و کارشناسان اداره استاندارد با مراجعه به واحدهای صنفی و مراکز فروش، ضمن آموزش و اعلام اهداف طرح به مسئول آنها، کالاهای غیر استاندارد را  احصا و از مسیر عرضه به خارج بازار هدایت  می‌کنند.

مدیرکل استاندارد خراسان شمالی افزود: کالاهای بدون نشان استاندارد کشف شده شامل فرآورده های مایع سفید کننده، چسب کاشی ، روغن موتور خودرو ،دستمال کاغذی ،پروتئین سویا ودیگر موارد خوراکی است.

وی با تاکید بر صیانت از حقوق شهروندی و احقاق حقوق مصرف کنندگان، افزود: کلیه محصولات تولید داخل مشمول رعایت استاندارد اجباری، ملزم به درج کد ده رقمی منحصر به فرد در زیر نشان استاندارد روی بسته‌بندی کالا هستند که با ارسال این کد به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷، اطلاعاتی شامل نام واحد تولیدی، نام محصول، وضعیت پروانه کاربرد علامت استاندارد و تاریخ انقضای آن به مصرف‌کنندگان اعلام می ‌شود.

۱۷۱ فرآورده کالای بدون نشان استاندارد در خراسان شمالی شناسایی شد

رشد ۶۵ درصدی بازرسی استاندارد

مدیرکل استاندارد خراسان شمالی گفت: ۳۵۷ مورد بازرسی استاندارد از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی استان انجام شده است که ۶۵ درصد بیش از برنامه ابلاغی سازمان ملی استاندارد برای استان بود.

وی افزود: برنامه های عملیاتی و اجرایی حوزه هر استان توسط سازمان ملی استاندارد به صورت سالانه ابلاغ می شود که همواره از این شاخص ها جلوتر هستیم.

مهمان نواز تصریح کرد: سالانه از واحدهای خدماتی، پمپ های بنزین و جایگاه های سوخت، فلزات گرانبها و طلافروشی ها، مصالح ساختمانی و آسانسورها و واحدهای صنعتی و تولیدی به‌عنوان مهمترین مراکز بازرسی و نمونه برداری می شوند.

وی اظهار داشت: در این مدت ۲۵ مورد بازرسی از محموله های خارجی نیز داشته ایم که بیشتر این موارد مربوط به برنج پاکستانی و هندی بوده است

اکنون حدود ۲۶ هزار واحد صنفی شامل پنج هزار و ۵۷۶ واحد تولیدی، چهار هزار و ۶۴۸ واحد ارائه خدمات فنی، ۱۲ هزار و ۴۶۳ واحد توزیعی و سه هزار و ۲۳۱ واحد خدماتی در خراسان شمالی زیر نظر ۱۳۸ اتحادیه صنفی این استان فعالیت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha