نماینده ولی فقیه درلرستان: "آیت‌الله عباسعلی صادقی" اندیشمند بزرگی بود

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: آیت‌الله حاج شیخ "عباسعلی صادقی" مجاهدی وارسته و اندیشمندی بزرگ بود که سال‌ها برای تربیت طلاب تلاش کرد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی روز شنبه در آیین تشییع پیکر حاج شیخ "عباسعلی صادقی" اظهار کرد: لرستان خاستگاه علما، فقها و اندیشمندان بزرگی است که نام‌هایی شناخته شده در حوزه علمیه قم و نجف دارند.

وی گفت: حوزه علمیه‌ لرستان که روزی به عنوان یک نهال نورسته بوسیله بزرگانی مانند مرحوم آیت الله صادقی شروع بکار کرد، امروز ۱۳ مدرسه برادران و ۱۳ مدرسه خواهران دارد که ایجاد و استمرار این مدارس در سایه مجاهدت‌های علمی، اخلاقی و معنوی روحانیت این استان بوده است.

وی افزود: توصیف مجاهدت‌های آیت‌الله صادقی به عنوان یک فقیه در یک سخنرانی قابل بیان نیست‌ بلکه زوایای زندگی این اندیشمند بزرگ باید در نشست‌ و همایش‌های مختلف بیان شود چراکه اسطوره اخلاق و در عین اقتدار، مردمدار بود که این وظیفه طلاب را بیشتر می‌کند.

امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به دستگیری آیت‌الله صادقی همراه مرحوم آیت الله قاضی در مبارزات علیه رژیم پهلوی بیان کرد: طلاب باید در کنار مردم، جوانان و گروه‌های جهادی پرچم انقلاب را در دست خود نگه داشته و آن را به صاحب اصلی بسپاریم.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی گفت: این مجاهد وارسته با همراهی آیت‌الله کمالوند از سال ۱۳۳۸ در خرم آباد مستقر شد، فردی مالامال از محبت به مردم بود و سال‌ها نماز جمله را اقامه می‌کرد. 

 پیکر آیت الله حاج شیخ "عباسعلی صادقی" امام جمعه موقت سابق خرم‌آباد، استاد حوزه و تربیت طلاب لرستان روز شنبه با حضور مسوولان و مردم ولایتمدار در مصلی الغدیر مرکز استان تشییع و برای خاکسپاری به قم منتقل شد.

آیت‌الله حاج شیخ "عباسعلی صادقی" استاد حوزه و تربیت طلاب لرستان روز جمعه ۱۲ آذر به علت کهولت سن در ۹۶ سالگی در بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد درگذشت.

آیت الله عباسعلی صادقی قهاره (متولد ۱۳۰۴ ش در اردستان اصفهان) از روحانیون برجسته و معروف حوزه علمیه کمالیه لرستان، با دعوت آیت الله کمالوند در سال ۱۳۳۸ به خرم آباد هجرت کرد.

آیت الله صادقی قهاره با مراجع تقلید و بزرگان حوزه علمیه قم از جمله آیت الله بروجردی و امام خمینی (ره) ارتباط نزدیک و صمیمی داشت و از میان افرادی که توسط آیت الله کمالوند به خرم آباد دعوت شدند، تنها ایشان، اقامت طولانی مدت و دائمی را در خرم آباد برگزید و منشا خدمات ماندگاری در استان لرستان شد.

همچنین پشتیبانی این عالم وارسته از نهضت امام خمینی (ره) و پرداخت هزینه‌های سنگین بابت آن، بازداشت و زندانی شدن در کمیته ضدخرابکاری رژیم پهلوی، ریاست دادگاه انقلاب و حاکم شرع بودن ایشان، سال‌ها ریاست حوزه علمیه کمالیه و تربیت طلاب، حضور در جبهه‌های جنگ و همراهی و حمایت معنوی رزمندگان، سفرهای تبلیغی دور و نزدیک به اقصی نقاط کشور، شهرو روستاهای مختلف لرستان و حضور اثرگذار و فعالیت‌های ماندگار در استان از جمله عواملی بودند که موجب شد دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نسبت به گردآوری و انتشار تاریخ شفاهی آیت‌الله صادقی قهاره اقدام کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در لرستان، در پی درگذشت آیت‌الله حاج شیخ "عباسعلی صادقی" استاد حوزه و تربیت طلاب، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha