هدفگذاری برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت بار در شبکه برق

تهران- ایرنا- گزارش وزارت نیرو نشان می‌دهد، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق در دستور کار بوده به‌طوری‌ که برنامه‌ریزی برای تدوین بسته بهینه‌سازی مصرف انرژی و هدفگذاری برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت بار در شبکه برق در ۱۰۰ روز اول دولت انجام شده است.

به‌ گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یکی از برنامه های "علی اکبرمحرابیان" در زمان معرفی به عنوان وزیرنیروی دولت سیزدهم تاکید بر اعمال مدیریت مصرف در بخش آب و برق بود.

وی در یکی از برنامه های خبری گفته بود: اگر مردم در منافع حاصل از صرفه جویی شریک باشند صرفه جویی بهتر نتیجه خواهد داد.

محرابیان گفته بود مصمم است مردم را در منافع حاصل از صرفه جویی شریک کند.

تازه‌ترین گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو نشان می دهد، این وزارتخانه با بررسی چالش‌ها و آسیب‌شناسی دقیق، فعالیت گسترده‌ای در صنعت آب و برق انجام داده و توانسته با اقدام های جدی خود در این حوزه، عملکرد مناسبی را در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت به ثبت برساند.

برنامه‌های مدیریت مصرف برق
صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق همواره یکی از موضوع‌های جدی و اساسی است که از چندین سال قبل مورد توجه بوده اما با استقرار دولت سیزدهم این مبحث مورد تاکید قرار گرفت و اقدام های جدیدی در این زمینه آغاز شد.

تدوین بسته بهینه‌سازی مصرف انرژی بر مبنای برنامه‌ریزی جدی برای شناسایی و برخورد با ماینرهای غیرمجاز تولید رمزارزها، اصلاح الگوی مصرف برق در بخش خانگی، برنامه‌ریزی برای دادن پاداش به مشترکانی که مصرف خود را کاهش می دهند، برنامه‌ریزی برای نصب کنتورهای هوشمند برق و جایگزینی با کنتورهای موجود و تجهیز چاه‌های آب کشاورزی و اجرای سامانه پایش مدیریت مصرف خانگی برای ایجاد ظرفیت بالغ بر ۱۰ هزار مگاوات بار قابل مدیریت از جمله این اقدام ها است.
برنامه‌ کوتاه و میان مدت صنعت برق برای سال‌های آتی نیز شامل تداوم احکام قانونی مورد نیاز از جمله بند (د) تبصره ۱۵ در قوانین بودجه سالانه، ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه تولید کنتورهای فهام و تجهیزات بهینه‌سازی مصرف، همکاری وزارت صمت برای رفع موانع تولید کنتورهای فهام و تجهیزات بهینه سازی مصرف از جمله تأمین منابع ارزی و مواد اولیه موردنیاز و استفاده از ظرفیت تهاتر فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی است.
 
افزایش نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ۴ سال آینده
ظرفیت نصب شده فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر ۹۳۱ مگاوات بوده که وزارت نیرو با توجه به برنامه ارائه شده وزیر نیرو تکلیف سنجیده‌ای برای خود آماده کرده و آن هم افزایش نیروگاه‌های تجدیدپذیر ظرف چهار سال آینده است.
سازمان ساتبا فراخوان احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر را از محل ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید منتشر کرده که طبق آن ۳۱ شرکت برای ایجاد نیروگاه‌های جدید با ظرفیت ۴۴ هزار و ۳۶۶ مگاوات اعلام آمادگی کرده‌اند.
از جمله برنامه‌های وزارت نیرو برای برون رفت از شرایط فعلی این موضوع در قسمت کوتاه‌مدت و میان‌مدت شامل انتشار اوراق اسلامی، تخصیص گواهی صرفه‌جویی سوخت و تهاتر مطالبات تولیدکنندگان غیردولتی برق است.
برق به‌عنوان یک کالای راهبردی بوده و یکی از زیرساخت‌های مهم و ضروری کشور محسوب می‌شود.

فرآیند تولید، توزیع و مصرف این کالا از حساسیت‌های مختلفی برخوردار است. در دولت قبل، صنعت برق کشور درگیر چالش‌های سخت و نفس‌گیر زیادی شد اما از بدو ورود دولت سیزدهم و انجام بررسی و آسیب‌شناسی‌های لازم، برنامه‌های کوتاه و میان‌مدتی برای این صنعت تدوین شد.

به گزارش ایرنا، پیشتر علی اکبر محرابیان»  احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه انرژی‌های تجدید پذیر را یکی از برنامه‌های خود در هنگام معرفی به عنوان وزیر نیروی دولت سیزدهم برشمرده بود.

وی افزوده بود: گرچه این برنامه بلندپروازانه به نظر می‌رسد اما تلاش بر عملیاتی شدن آن خواهد بود.

چندی پیش هم «محمود کمانی»  رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره‌وری برق ایران در جمع خبرنگاران بر اجرایی شدن این برنامه تاکید کرد و از اعلام فراخوان پذیرش سرمایه‌گذاری در این زمینه خبر داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha