کانون پرورش فکری زنجان برای کودکان با نیازهای ویژه برنامه اجرا می‌کند

زنجان - ایرنا - سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان گفت: همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس مرکز فراگیر کانون پرورش فکری، کانون ۱۰ عنوان برنامه در قالب شعار "من می‌توانم"با همت و اجرای ویژه برنامه‌هایی از سوی مراکز و همزمان با هفته معلولان برگزار می‌شود.

شیرین دارایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این برنامه‌ها با هدف شناسایی کودکان و نوجوانان دارای نیازهای ویژه و معرفی کانون و خدمات مرکز فراگیر به آنان و والدین‌شان همچنین ایجاد زمینه‌های تعامل بچه‌ها با همسالان دارای نیازهای ویژه همراه با حس برابری و همدلی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی در خصوص برگزاری برنامه‌های مختلف در مراکز کانون، برگزاری کارگاه‌های هنری مثل نقاشی، کاردستی، اوریگامی و غیره، برگزاری کارگاه‌های ادبی همچون نوشتن خلاق، معرفی کتاب‌های مخصوص کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه مثل کتاب‌های بریل از جمله برنامه‌های این هفته است.

این مسووول ادامه داد: اجرای برنامه‌های قصه‌گویی و معرفی شخصیت‌های موفق این حوزه و همچنین قصه‌گویی زنده که به صورت زبان بدن و اشاره صورت خواهند گرفت و نیز در ادامه نشست و هم‌اندیشی با مربیان و معلمان فعال در این حوزه و اهدای بسته‌های فرهنگی از دیگر برنامه‌های این هفته کانون پرورش فکری استان زنجان خواهد بود.

وی با بیان اینکه در زمان حاض در سطح استان یک مرکز فراگیر به کودکان دارای نیازهای ویژه خدمت رسانی می کند، اظهار داشت: مرکز شماره چهار کانون واقع در هنرستان شهر زنجان به این قشر اختصاص دارد و با توجه به شرایط کنونی و مشکلاتی که دارند، برنامه ها بصورت مجازی ارائه می شود.

 سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان ادامه داد: این مرکز به کودکان کم‌بینا، ناشنوا و کم‌شنوا اختصاص دارد و تولید کتاب‌های بریل هم‌ از فعالیت‌های کانون به شمار می آید که در اختیار گروه‌های هدف قرار می‌گیرد.

دارایی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۳ کتابخانه سیار در استان زنجان فعال است افزود: این کتابخانه ها به صورت دوره‌ای در روستاها حضور یافته و کار توزیع کتاب‌ را انجام می‌دهند و وظیفه امانت کتاب در حاشیه شهرها و یا روستاها را بر عهده دارند.

وی اظهار داشت: یکی از افتخارات شاخص کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، گام نهادن در مسیر رعایت عدالت فرهنگی در مناطق محروم و کم‌برخوردار بوده و این برنامه نیز با توجه به همین هدف برگزار شده است.

به گفته دارایی، فعالیت ۱۳ کتابخانه سیار روستایی و شهری و کتابخانه پستی در کنار ۱۷ مرکز ثابت کانون در استان همچنین گشایش و تجهیز بیش از هفت کتابخانه در مدارس مناطق حاشیه‌نشین استان، نشان از توجه ویژه کانون به کودکان مناطق محروم و کم‌برخوردار است.

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان با بیان  اینکه از مجموع کانون های فعال استان، از ۶ مرکز ثابت کانون در شهر زنجان، ۲ مرکز خاص است خاطرنشان کرد: یکی از آن، مرکز علوم و نجوم و از مراکز نمونه در سطح کشور است که در کنار فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی، به صورت تخصصی در رابطه با علم نجوم آموزش می‌دهد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha