۱۳ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۵
کد خبرنگار: 3184
کد خبر: 84564565
منبع: با مشارکت آموزشگاه فن آموزان| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source
۰ نفر

برچسب‌ها

آموزش ریست ایسیو (ECU) بدون دستگاه

ایسیو به معنای واحد مرکزی کنترل اتومبیل بوده که نقش اساسی در کارکرد درست خودرو دارد. ریست ایسیو از مواردی برای بهبود کیفیت روند کار اتومبیل به شمار می رود. در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد ریست ایسیو به دست می آورید.

یسیو به معنای واحد مرکزی کنترل اتومبیل است و نقش اساسی در کارکرد درست  خودرو دارد. گاهی اوقات برای بهبود کیفیت روند کار اتومبیل، به ریست ایسیو نیاز است. برای انجام این کار نیاز به آموزش تعمیرات ایسیو دارید.

شما می‌توانید به سادگی و بدون نیاز به دستگاهی خاص ایسیو اتومبیل را ریست کنید. در این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد ریست ایسیو خواهید خواند.

ایسیو(ECU) خودرو چیست؟

ایسیو در ساختار خودرو همچون یک مغز هوشمند عمل می‌کند. این سازه تمامی عملکرد و سنسورهای فعال خودرو را دنبال و ذخیره می‌کند. حتی در زمان خاموشی به علت وجود رم پشتیبانی تمامی اطلاعات به دست آمده توسط ایسیو ذخیره می‌شوند.

اصلی‌ترین وظیفه ایسیو، ذخیره سازی کدهای مختلف مرتبط با مشکلات خودرو است. یعنی تعمیرکار می‌تواند با بررسی ایسیو، راه حل‌های مناسب برای تعمیر ماشین را پیدا کند، اما گاهی اوقات نیاز به دیتای ذخیره شده در  ایسیو نیست و در چنین شرایطی باید ایسیو را ریست کرد.

انجام درست فرایند ریست ایسیو از اهمیت و حساسیت فوق العاده بالایی برخوردار است. در صورت عدم دقت کافی در این کار، به خودرو و موتور مرکزی خودرو آسیب وارد خواهد شد.

آموزش ریست ایسیو در ۴ قدم ساده

در ادامه آموزش ساده‌ترین روش ریست کردن ایسیو بدون نیاز به دستگاه دیاگ، به صورت قدم قدم، ارائه می‌شود!

آموزش ریست ایسیو (ECU) بدون دستگاه

۱- گرم کردن خودرو

در ابتدا سوار ماشین شوید و کمی رانندگی کنید، با این‌ کار موتور ماشین گرم و آماده ریست کردن ایسیو می‌شود، حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روشن بودن ماشین برای گرم شدن موتور خودرو کفایت می‌کند.

۲- قطع اتصال برق

پس از گرم شدن کافی موتور، اتصال داخلی برق را قطع کنید. مراقب باشید اتصال برق داخل خودرو قطع شده باشد تا درگیر مشکلات عدم وجود ایمنی لازم نشوید. فراموش نکنید که قطع اتصال جریان برق برای جدا کردن فیوز لازم است پس به آن اهمیت دهید.

۳- خارج کردن فیوز

حالا زمان خارج کردن فیوز خودرو است. در این مرحله دقت کافی داشته باشید؛ برای خارج کردن فیوز خودرو مراقب قطع بودن برق باشید تا این فرایند را بدون ایجاد خطر برای سلامتی‌ اتان انجام دهید

۴- روشن کردن خودرو

پس از خارج کردن فیوز از خودرو آن را دوباره به آرامی داخل ماشین قرار دهید. با انجام این فرایند، تقریبا کار ریست کردن ایسیو بدون نیاز به دستگاه به اتمام رسیده است، برای انجام سریع‌تر فرایند ریست ایسیو عجله نکنید و به آرامی تمامی مراحل را انجام دهید تا کار به درستی به اتمام برسد.

روش دوم ریست کردن ایسیو بدون نیاز به دستگاه

یک روش دیگر نیز برای ریست کردن ایسیو بدون نیاز به دستگاه دیاگ وجود دارد. در ادامه با مراحل کار روش دوم ریست کردن ایسیو بدون نیاز به دستگاه آشنا شوید.

۱- خارج کردن کابل باتری

در ابتدا باتری را به مدت زمان حدود ۵ دقیقه خارج کنید و سپس با تست گرفتن از سیم و باتری، از روشن بودن موتور و چراغ خودرو مطمئن شوید.

۲- رانندگی کنید

پس از انجام مرحله قبلی ماشین را روشن کنید و حدود ۱۸ کیلومتر برانید. با این‌کار در صورت وجود مشکل در ساختار ایسیو کدهای اخطار نمایش داده خواهند شد. پس  از اتمام رانندگی با یک دورخارج کردن فیوز و باتری و قرار دادن مجدد آن، ایسیو ریست خواهد شد.

پیشنهاد می‌شود سرعت‌تان زمان رانندگی حدود ۸۰ کیلومتر در ساعت باشد تا فرایند ریست به درستی عملی شود. کندی سرعت یا تند راندن بیش از حد برای ریست ایسیو، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد که با داشتن سرعت متعادل این دردسرها حل می‌شوند.

کدام روش، برای ریست ایسیو بهتر است؟

هر دو روش ارائه شده برای ریست ایسیو بدون نیاز به دستگاه، کارآمد هستند و شما می‌توانید بر اساس نیاز و شرایط‌تان یکی از این دو راهکار را انتخاب کنید و به آسانی ایسیو خودرواتان را ریست کنید و لذت ببرید.

هشدار خیلی مهم برای ریست کردن ایسیو بدون دستگاه

بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی و عدم تسلط کامل بر نکات فنی ماشین، اقدام به ریست دستگاه ایسیو می‌کنند و در نتیجه آسیب‌های زیادی به ماشین خود وارد می‌کنند. اگر شما می‌خواهید که در زمان ریست کردن ایسیو بدون دستگاه آسیبی به خودرو وارد نشود حتما نکات فنی لازم در این رابطه را یاد بگیرید.

پیشنهاد می‌شود برای اطمینان یافتن از اجرای درست روند ریست کردین ایسیو، از سالم بودن کامل باتری اطمینان حاصل کنید، چنانکه باتری دچار نقص فنی باشد، منبع انرژی کافی برای ریست کردن ایسیو از بین می‌رود و این موضوع به دستگاه ایسیو و خودروی شما آسیب خواهد زد.

سخن پایانی

در این مطلب، آموزش ریست ایسیو (ECU) بدون دستگاه به صورت کامل و جامع خدمت شما همراهان گرامی توضیح داده شد. چنانکه می‌خواهید به یک متخصص حرفه‌ای در زمینه ریست کردن ایسیو تبدیل شوید پیشنهاد می‌شود سری به وب سایت آموزشگاه فن آموزان با آدرس https://fanamoozan.com/  بزنید. شماره تماس این مرکز ۰۲۱۶۶۴۷۷۳۰۰ است.

 م. خ 

منبع: با مشارکت آموزشگاه فن آموزان| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha