هک تلفن همراه ۹ مقام آمریکایی با نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس

تهران-ایرنا- منابع آگاه اعلام کردند که تلفن‌های همراه ۹ مقام وزارت خارجه آمریکا به وسیله جاسوس‌افزار پگاسوس ساخته شرکت صهیونیستی "ان اس او" هک شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از "رویترز"،  به گفته این منابع که نامی از آن‌ها برده نشده است، گوشی‌های ساخت شرکت اپل مقامات وزارت خارجه آمریکا که در اوگاندا حضور داشته‌اند یا در امور مرتبط با این کشور فعالیت می‌کردند در چند ماه گذشته هک شده‌اند.  
این منابع مدعی شده‌اند که مشخص نیست چه کسانی تلفن‌های هوشمند این مقامات آمریکایی را هک کرده‌اند.  
این اولین بار است که هک گوشی مقامات آمریکایی توسط جاسوس‌افزار پگاسوس گزارش شده است. پیش از این لیستی از شماره تلفن‌هایی که از سوی جاسوس‌افزار پگاسوس هک شده بودند در رسانه‌ها منتشر شد. در این لیست نام مقامات آمریکایی نیز حضور داشت اما مشخص نبود همه این حملات موفقیت آمیز بوده است.  
یک سخنگوی شرکت ان اس او در واکنش به این گزارش رویترز مدعی شد: اگر تحقیقات نشان دهند که چنین اقداماتی بوسیله ابزار ان اس او رخ داده‌اند، دسترسی مشتری برای همیشه مسدود می‌شود و اقدامات قانونی علیه وی انجام خواهد شد.  
به گزارش ایرنا، شرکت اپل از شرکت اسرائیلی "NSO Group" که در اوایل ماه جاری توسط دولت بایدن در لیست سیاه قرار گرفت، شکایت کرد.  
شرکت اپل این شرکت اسرائیلی که سازنده بدافزار "پگاسوس" نیز است را به هدف قرار دادن و نظارت بر کاربران اپل متهم کرد.  
این درحالی است که ماه گذشته آمریکا شرکت اسرائیلی ان اس او که نرم‌افزار جاسوسی "پگاسوس" آن در جهان جنجال به پا کرده است را در لیست سیاه قرار داد.  
جنجال نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس کمتر از سه ماه پیش و پس از انتشار گزارشی از سوی چندین رسانه جهانی در مورد نفوذ این نرم‌افزار جاسوسی به تلفن‌های همراه چندین فعال سیاسی، خبرنگار و مقام سیاسی در جهان آغاز شد.  
تحقیقات جامع بیش از ۱۷ سازمان خبری نشان داد که از نرم‌افزار جاسوسی موسوم به "پگاسوس" ساخت شرکت فناوری صهیونیستی "ان اس او" برای جاسوسی از گوشی‌های همراه صدها خبرنگار، فعال سیاسی و اجتماعی وهمچنین سیاستمدار در سرتاسر جهان استفاده شده است.  
طبق گزارش "سی ان بی‌سی" یک از شخصیت‌های مهم که گوشی او توسط این نرم‌افزار جاسوسی هک شده است، نامزد جمال خاشقچی است که توسط عاملان حکومت سعودی در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید.  
کشورهایی که بیشترین استفاده را از این نرم‌افزار انجام داده‌اند شامل آذربایجان، بحرین، مجارستان، هند، قزاقستان، مکزیک، مراکش، رواندا، عربستان سعودی و امارات می‌شوند.  
محققان توانستند بیش از هزار نفر را از طریق تحقیق و مصاحبه در چهار قاره شناسایی کنند: چندین نفر از اعضای خانواده سلطنتی عرب، حداقل ۶۵ مدیر بازرگانی، ۸۵ فعال حقوق بشر، ۱۸۹ روزنامه نگار و بیش از ۶۰۰ سیاستمدار و مقام دولتی، درمیان افرادی بودند که گوشی آن‌ها با نرم‌افزار پگاسوس هک شده بود.  
اولین بار برنامه جاسوسی اسرائیلی "پگاسوس" در سال ۲۰۱۶ فاش شد؛ هنگامی که از سوی یک سری برنامه‌های جاسوسی بسیار پیشرفته، تلفن همراه «احمد منصور» فعال اماراتی هک شد که در پی آن منصور بازداشت و تاکنون زندانی شده است.  
بارزترین ویژگی این برنامه، فناوری "ZERO click" یا هک گوشی بدون تماس کاربر با لینک مشکوک است و پیشرفته‌ترین تکنیک برای هک گوشی و جاسوسی از کاربران آن بدون آگاهی آن‌ها است، زیرا بسیار گران است و قیمت آن بیش از سه میلیون دلار می‌باشد.  
این شرکت صهیونیستی اعلام کرده است که هدف اصلی این برنامه مبارزه با آنچه تروریسم نامیده می‌شود، است، اما قربانیان هدف قرار گرفته - به گفته جیک مور کارشناس امنیتی انگلیس- فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، سیاستمداران و برخی افراد ثروتمند بودند، بنابراین هر کسی که پشت این برنامه قرار گیرد، افراد مشخص و خاصی را هدف قرار می‌دهد.  
خطر این برنامه همچنین در توانایی نفوذ در دقیق‌ترین حریم خصوصی است، زیرا فیس بوک صریحاً این شرکت اسرائیلی را به سرقت و هک کردن برنامه معروف خود، واتساپ و جاسوسی از صدها کاربر مشخص متهم کرد.  
 در سال ۲۰۱۹، نفوذ این نرم‌افزار به رسانه اجتماعی واتس آپ و جاسوسی آن از میلون‌ها کاربر این برنامه، در رسانه‌ها خبرساز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha