افزایش گستره رنگ آبی کرونایی در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- طبق آخرین فهرست رنگ‌بندی کرونایی شهرها که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد، تعداد مناطق کم خطر کرونایی خراسان شمالی به چهار شهرستان افزایش یافت.

به گزارش روز جمعه ایرنا، پیش از این تنها ۲ شهرستان مانه و سملقان و رازوجرگلان در وضعیت رنگبندی آبی کرونایی قرار داشتند که با روند نزولی مبتلایان در استان براساس رنگ‌بندی جدید از روز جمعه ۱۲ آذر ماه، شهرستان های فاروج و گرمه نیز در وضعیت کم خطر کرونایی قرار گرفت.

طبق تازه ترین ارزیابی سامانه ماسک مربوط به وزارت بهداشت، هم اینک چهار شهرستان بجنورد، شیروان، اسفراین و جاجرم نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

در عین حال با خارج شدن شهرستان‌های استان، از وضعیت قرمز کرونایی از اواخر آبان ماه،  مسوولان حوزه سلامت خراسان شمالی بویژه در روزهای اخیر با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در کنار واکسیناسیون از عادی انگاری مردم ابراز نگرانی می کنند.

وضعیت شیوع کرونا و میزان مبتلایان در استان به نظر روندی نزولی ولی شکننده را نشان می دهد به گونه ای که در شبانه روز گذشته میزان مبتلایان کرونایی استان دوباره به ۴۰ نفر نیز رسید و هم اینک ۱۷۱ بیمار کرونایی در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی بستری هستند.

پیشتازی خراسان شمالی در واکسیناسیون عمومی

براساس آمارها، میزان فوتی کرونایی در خراسان شمالی همچنان کاهشی است و در ماه جاری برای چندمین بار به آمار فوتی های روزانه کرونا به صفر رسید که به اعتقاد برخی کارشناسان می‌تواند نتیجه گسترش واکسیناسیون علیه کرونا در این استان باشد زیرا که این خطه براساس آمارهای ملی دومین استان پیشتاز در واکسیناسیون عمومی است.

افزایش گستره رنگ آبی کرونایی در خراسان شمالی

همچنین با بازگشایی بسیاری از مجموعه های آموزشی در استان همزمان با سراسر کشور، براساس اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۷۰ درصد مجموعه نظام آموزشی خراسان شمالی در برابر کرونا واکسینه شدند که بیش از میانگین کشوری است.

براساس اعلام این مرکز همچنین، ۸۸ درصد این مجموعه آموزشی که شامل معلمان، دانش آموزان، استادان دانشگاه و حوزه، دانشجویان و طلاب نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

این در حالی است که میانگین واکسیناسیون نظام آموزشی کشور ۶۱ درصد و میزان دریافت نوبت اول این مجموعه در کشور ۸۱ درصد است.

 اکنون بیش از ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در استان خراسان شمالی واکسینه شده اند.

موج پنجم با سویه جدید ویروس کرونا تحت عنوان دلتا از نیمه دوم مردادماه در خراسان شمالی اوج گرفت و با روندی بی سابقه روزهای سیاه کرونایی را در استان بجا گذاشت اما با تداوم روند نزولی مبتلایان در خراسان شمالی، بالاخره شهرستان های این استان از اواخر شهریورماه از وضعیت قرمز کرونایی خارج و به وضعیت نارنجی، زرد و آبی کرونایی وارد کرد.

دوباره در نیمه اول آبان ماه امسال استان وارد وضعیت قرمز کرونایی شد و در اواخر همان ماه با گسترش واکسیناسیون عمومی و محدودیت های کرونایی از وضعیت قرمز کرونایی خارج شد.

خراسان شمالی با 863 هزار نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha