اوکراین برای تقویت سیستم پدافند موشکی خود از غرب کمک خواست

مسکو- ایرنا - اوکراین در حالی که مدعی شده روسیه تا یکماه دیگر آماده حمله نظامی گسترده به اوکراین می‌شود، از کشورهای غربی خواستار تقویت سیستم پدافند موشکی و هوایی این کشور شد.

   به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، «دیمیتری کوله با» وزیر امور خارجه اوکراین گفت: به کمک های غرب برای تقویت سیستم موشکی خود تا اندازه ای که برای کشورهای غربی مقدور باشد، نیاز داریم . 

وی افزود: در شرایط کنونی ما مسائل بزرگی در عرصه پدافند هوایی و موشکی داریم. اما برای نوین سازی این توانمندی به تغییرات اساسی نیاز داریم.
 
وزیر خارجه اوکراین گفت که حتی درصورت داشتن منابع مالی کافی، حل این مسائل دشوار است زیرال چنین تسلیحاتی را نمی توان بطور آزادانه از بازار خریداری کرد.

وی در همین حال از کشورهای غربی به دلیل حمایت ناکافی از اوکراین انتقاد کرد. 

کوله با گفت: زمانی که نیاز به گام های معین برای حمایت از اوکراین بود برخی از کشورها که ظاهرا از کی یف پشتیبانی می کنند، حاضر به انجام اقدامات عملی نشدند. 

به گفته وی، این کشورها با توجه به مواضع و دیدگاه های روسیه این گونه رفتار می کنند. بسیاری از کشورهای اروپایی باید از چنین رویکردی صرف نظر کنند.

آمریکا از سال ۲۰۱۴ و با آغاز مناقشه در مناطق روس تبار شرق اوکراین، صدها میلیون دلار تسلیحات به اوکراین تحویل داده است.  

در روزهای اخیر برخی رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های اطلاعاتی آمریکا و اوکراین اعلام کردند که روسیه قصد دارد اواسط زمستان سال جاری به اوکراین حمله کند.

  منابع آگاه به شبکه سی‌ان‌ان گفتند که دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در حال بررسی ارسال مشاوران و تجهیزات نظامی جدید از جمله تسلیحات به اوکراین است. 

گفت و گو در مورد بسته کمکی پیشنهادی به اوکراین در حالی انجام می شود که این کشور علنا هشدار داده که حمله ممکن است در ماه ژانویه اتفاق بیفتد. 

منابع آگاه گفتند که این بسته کمکی می‌تواند شامل موشک های ضد تانک و ضد زره جدید جاولین و همچنین چندین خمپاره باشد.

ارسال سیستم‌های دفاع هوایی مانند موشک‌های استینگر نیز در دست بررسی هستند و وزارت دفاع آمریکا برای ارسال برخی تجهیزات مانند بالگردهای  Mi-۱۷ به اوکراین اصرار می‌ورزد. Mi-۱۷ یک بالگرد روسی است که در ابتدا ایالات متحده آن را برای دادن به افغان ها خریداری کرد اما پس از خروج ایالات متحده از افغانستان در ماه اوت اکنون پنتاگون در حال بررسی است که از آنها به چه نحوی استفاده کند.

اما برخی در دولت آمریکا معتقدند که ارسال استینگر و بالگرد به اوکراین از دید روسیه یک عامل تنش زای بزرگ تلقی شود.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، آمریکایی‌ها تخمین می‌زنند که همزمان با تجمع دوباره نیروهای روس در نزدیکی مرز، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه حمله به اوکراین در اوایل سال آینده را ارزیابی می‌کند.

وزیر دفاع اوکراین روز جمعه با استناد به گزارش‌های اطلاعاتی به پارلمان این کشور گفت که روسیه بیش از ۹۴ هزار نیروی نظامی را به نزدیک مرز اوکراین اعزام کرده و احتمالا در پایان ماه ژانویه آماده یک حمله نظامی گسترده به اوکراین می‌شود.

رزنیکوف اظهار داشت که اوکراین هیچ حرکت تحریک کننده‌ای انجام نمی‌دهد اما در صورت آغاز حمله روسیه آماده پاسخ است.

کیف و متحدان ناتو نسبت به تحرکات نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین هشدار دادند و ابراز نگرانی کردند که درگیری در شرق اوکراین می‌تواند تبدیل به یک جنگ تمام عیار شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha