۳۶ هزار متقاضی مسکن آذربایجان‌غربی در کانون توجه دولت مردمی

ارومیه- ایرنا- ساخت مسکن یکی از مهمترین برنامه‌های دولت مردمی برای توسعه رفاه اجتماعی و خانه دار کردن خانواده‌های متوسط و ضعیف است و در این راستا ۳۶ هزار متقاضی‌ مسکن در آذربایجان‌غربی در کانون توجه دولت بوده که با تدابیر خاص، از محل سکونت مناسب برخوردار باشند.

به گزارش ایرنا، تامین مسکن در جوامع مختلف یکی از موارد توسعه رفاه اجتماعی بوده و این مساله بخش جدایی ناپذیر جوامع کشورهای مختلف در اقصی نقاط این کره خاکی به شمار می‌رود، زیرا مساله مسکن و تامین سرپناهی امن همیشه مورد توجه بوده است.

در همین راستا دولت مردمی سیزدهم، تامین مسکن را یکی از اولویت‌های اصلی خود برشمرد و بخش قابل توجهی از توان اعتباری و تسهیلاتی نیز به این امر اختصاص یافت.

طی سال‌های گذشته، دولت‌های مختلف با طرح‌های خود قصد داشتند که مسکن مردم را در جامعه تامین کنند و برخی از این طرح‌ها به نتیجه رسیده و عده‌ای نیز بی ثمر مانده بود.

این مساله نشان می‌دهد یکی از رویکردهای اصلی پیشرفت کشور، توسعه رفاه اجتماعی و ایجاد زمینه خانه دار شدن اقشار مختلف مردم بوده و در برنامه‌ریزی دولتمردان تامین مسکن به اصطلاح "در اولویت" قرار گرفته و زمینه برای بهبود وضعیت هموار شده است.

مهمترین کار دولت‌ توسعه و تأمین زیرساخت‌ها برای توسعه طرح‌های مختلف از جمله ساخت‌ مسکن است تا مسیر پیشرفت روال عادی و با سرعت خود را طی کند که در این مسیر از توان اعتباری و تسهیلاتی بانک ها نیز استفاده لازم صورت می گیرد.

اراضی مورد نیاز ۲۲۴ هزار واحد مسکونی در آذربایجان غربی تامین شده است

توجه به بخش زیرساختی مسکن و تامین ساده‌ترین زیرساخت‌های رفاه اجتماعی در آذربایجان‌غربی مورد توجه دولت سیزدهم بوده و در این راستا اقدام‌ به تامین زمین برای تولید ٢٢۴ هزار واحد مسکونی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی به این مطلب تاکید دارد که تولید مسکن برای مردم از اولویت‌های این نهاد است و مقرر شده تا ۱۷۹ هزار واحد مسکونی تا چهار سال آینده در این استان ساخته و به متقاضیان تحویل داده شود.

سیدمحسن حمزه‌لو این ابلاغ عملیاتی دولت مردمی را گامی موثر در راستای محرومیت زدایی برشمرد که تاکنون با حمایت‌های دولت و دستگاه‌های اجرایی زمین مورد نیاز ۲۲۴ هزار واحد مسکونی در ۱۴ شهرستان آذربایجان‌غربی تامین شده است.

وی به این مورد نیز تاکید دارد که برنامه اجرایی قانون جهش تولید مسکن در آذربایجان‌غربی جلوتر از آئین‌نامه‌ ابلاغی عملیاتی شده و با اینکه سهم استان در قانون تولید ١٧٨ هزار و ٩۶٢ واحد مسکن در مدت چهار سال تعیین شده اما برای ٢٢۴ هزار واحد مسکن زمین تأمین شده است.

وی تحصیل ٢۴ هزار هکتار اراضی ملی در داخل حریم را اقدام برجسته در تأمین زیرساخت‌های لازم جهت تحقق قانون جهش تولید مسکن برشمرد و گفت که اراضی مطابق با ضوابط و مقررات طرح تفصیلی تأمین می‌شود و دسترسی آسان به خدمات زیربنایی یک اصل در اجرای طرح‌های حمایت از تولید و عرضه مسکن قلمداد می‌شود.

تجربیات طرح‌های گذشته در نهضت ملی مسکن تکرار نمی‌شود

باید از تجربیات طرح‌های مختلفی که در دولت‌های گذشته اجرا شده و به دلایل و مشکلاتی خاص نصفه و نیمه مانده درس عبرت گرفت تا طرح نهضت ملی مسکن بدون عیب و ایراد به هدف خود یعنی توسعه رفاه اجتماعی برسد.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در این باره تاکید دارد که همگام با اجرای نهضت ملی مسکن راهکارهای مناسب با توجه به تجربیات اجرای طرح اقدام ملی و مسکن مهر برای حل و فصل چالش‌های پیش‌رو ارائه می‌شود.

جلال تقی‌دخت به این مساله نیز تاکید دارد که موانع پیش‌روی تأمین زمین برای اجرای قانون جهش تولید مسکن در نشست‌های تخصصی بحث و بررسی شود.

به گفته وی الحاق به محدوده اراضی خارج از محدوده و تغییر کاربری‌های شهری در اولویت برنامه‌های شهرسازی آذربایجان غربی قرار گرفته است.

وی در پایان به این مساله نیز اشاره کرد که سازندگان می‌توانند همراه با کار عملیاتی بخشی از تسهیلات را درخواست کنند و از آن بهره‌مند شوند.

ثبت‌نام‌طرح ملی مسکن تا نیمه آذر در آذربایجان‌غربی تمدید شده است

طرح ملی مسکن که ثبت نام آن با روی کار آمدن دولت سیزدهم آغاز شده،  همچنان ادامه دارد تا آحاد مختلف مردم و نیازمندان مسکن از این طرح بهره‌مند شوند و در آن ثبت نام کنند.

رییس اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۵ هزار و ۶۵۰ نفر از این استان برای طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، تاکید کرد که ثبت‌نام این طرح تا نیمه آذر در این استان تمدید شده است.

زینب مسیبی به تسهیلات این طرح نیز اشاره کرد و افزود: تسهیلات بانکی برای واحدهای مسکونی در مرکز استان سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، سایر شهرها سه میلیارد ریال و مناطق روستایی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.

وی با بیان اینکه برای توسعه ساخت‌ و ساز در بخش مسکن باید مشوق‌های لازم را در نظر گرفت، اضافه کرد: مشکلی از بابت تامین اراضی برای ساخت مسکن در آذربایجان غربی وجود ندارد و دستگاه‌های اجرایی نیز باید در سریعترین زمان ممکن زمین های مورد نظر را در اختیار راه و شهرسازی قرار دهند.

به گفته مسیبی با توجه به وضعیت بخش مسکن استان می‌توان با تعیین تکلیف اراضی تصرفی و شناسایی ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی، حجم قابل توجهی از چشم‌انداز تولید ۴۲ هزار واحد مسکن برای مدت مشخص در استان را تحقق داد.

وی تاکید کرد که براساس قانون جهش تولید مسکن، سیاست بزرگ دولت و وزارت راه و شهرسازی تولید مستمر و انبوه مسکن است و دستگاه‌های اجرایی تا ۲ ماه فرصت دارند تا روند انتقال اراضی را انجام دهند.

رییس اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی به این مورد نیز اشاره داشت که در اجرای قانون جهش تولید، مشکل تامین زمین وجود ندارد و با مساعدت دستگاه قضایی، اراضی ملی و دولتی در داخل حریم از منابع طبیعی تحصیل شده است.  

به گفته وی ظرفیت‌های قانونی استفاده از اراضی دولتی ابلاغ شده که تغییر کاربری زمین‌ها، الحاق به محدوده و شناسایی اراضی مازاد دستگاه‌های اجرایی از جمله آن‌هاست.  

طرح ساخت مسکن در آذربایجان‌غربی آغاز شده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت که پیشرفت مناسب آن در ماه ها و سال های آتی می تواند امید مردم به ویژه نسل جوان برای خانه دار شدن را روز به روز افزایش دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha