خطیب جمعه بیرجند: عمل به قانون اساسی علاج دردهای کشور است

بیرجند - ایرنا - امام جمعه موقت بیرجند گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یکی از مترقی‌ترین قوانین دنیا و منشور واقعی انقلاب اسلامی بوده و عمل به آن علاج اصلی دردهای کشور است.

حجت الاسلام غلامحسین نوفرستی در خطبه‌های‌ نماز جمعه بیرجند در مصلای المهدی (عج) با گرامیداشت ۱۲ آذر سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ افزود: امروز یکی از روزهای مظلوم در تاریخ کشور ماست و کمتر به آن توجه شده است.

وی گفت: ملت ایران در سال ۱۳۵۸ به قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان قانون اساسی رای مثبت دادند، آن‌ هم با رای ۹۹.۵ درصد لذا قانون اساسی میثاق بزرگ ملی، دینی و انقلابی و ستون فقرات نظام است که خواسته‌های مردم در آن منعکس شده است.

خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: هرجا کوتاهی است از قانون‌گریزی و نافرمانی از خداوند است از این رو قانون اساسی می‌تواند ذهن‌ها را اقناع و ‌جسم‌ها را به رفاه برساند و دنیا و آخرت مردم را آباد کند.

وی با بیان اینکه تمدن عظیم اسلامی ‌براساس قانون بنا شده است تصریح کرد: هر مشکلی داریم از این است که از خدا و ‌رسول خدا، ولایت و قانون اساسی تبعیت نکرده‌ایم.

حجت الاسلام نوفرستی گفت: اگر معروف جای منکر و منکر جای معروف را گرفته و فساد و آلودگی‌ است‌ چون ما کوتاهی می‌کنیم، هر امری که تخلف از قانون اساسی باشد، تخلف از حرکت انقلابی جامعه ما است.

وی افزود: چرا این قدر علیه قانون اساسی هجمه است و برخی فریاد می‌زنند که اختیارات آنها در فلان جایگاه کم است و این موضوع باید در دولت اسلامی برطرف شود زیرا دشمنان قانون اساسی را آماج اختلاف می‌دانند.

امام جمعه موقت بیرجند به حوادث اخیر در اصفهان اشاره کرد و گفت: برخی مطالبات مردم به‌حق است و ‌مسوولان باید این آمادگی را برای پاسخگویی و رفع مشکلات داشته باشند اما حواسمان جمع باشد که دشمنان از هر موقعیتی استفاده و مسایل را رصد می‌کنند لذا منتظر فرصت برای دست‌اندازی هستند.

وی افزود: سرویس‌های جاسوسی از این جریان می‌خواستند مانند سال ۹۶ و ۹۸ استفاده کنند اما بصیرت مردم، حق‌گویی رسانه‌ها و پاسخگویی در صحنه مسوولان، توطئه‌ها را خنثی کرد.

حجت الاسلام نوفرستی گفت: حضور وزیر نیرو در اصفهان و تصمیمات به‌موقع هیات دولت باعث شد که با هوشیاری مردم و دولت مردمی و اسلامی این توطئه هم خنثی شود و قطعا دشمنان نظام پیوسته شکست خورده هستند.

وی به مناسبت‌های مربوط به ۱۶ آذر ماه اشاره کرد و افزود: ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ معاون رییس جمهور وقت آمریکا قصد سفر به ایران را داشت و کودتای ننگین به راه افتاد، دانشجویان برای مقابله با حرکت آمریکایی به صحنه آمدند و شهید دادند هرچند مبارزه با آمریکا از سوی دانشجویان بصیر در طول تاریخ بوده است.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در سال‌های ۴۱ و ۴۳ یکی از بدنه‌های اجتماعی همراه امام دانشجویان بودند چه در جریان انقلاب سفید و چه ماجرای کاپیتولاسیون و آنچه در دوران انقلاب رقم خورد، نقش دانشجویان و مردم در تسخیر لانه جاسوسی که به تعبیر امام مهمتر از انقلاب اول بود، حایز توجه است.

وی تصریح کرد: امروز هم نقش همه مردم به‌ویژه حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان مومن و متعهد در حفظ دستاوردهای انقلاب و تبیین مسائل مختلف مهم است همانطور که در عرصه‌های فرهنگی ‌و کمک مومنانه دانشجویان همواره نقش‌آفرینی کردند.

حجت الاسلام نوفرستی افزود: در زمینه مهدویت یکی از مسایلی که در نهضت انتظار بیشترین روایات را به خود اختصاص داده و در گفتمان اولیای الهی مورد تاکید بوده، عدالت است.

وی گفت: عدالت یعنی هر چیزی در جایگاهی که باید باشد چون عدالت با حق تعریف می‌شود و استحقاق هر چیزی را اگر رعایت کنیم، اصل رعایت را به جا آوردیم.

امام جمعه موقت بیرجند تصریح کرد: در حکومت امام عصر مساله عدالت آن قدر مهم است که حتی اگر یک روز از عمر آدم باقی مانده باشد خدا آن روز را طولانی می‌کند تا مردم حقیقت عدالت را بیابند.

وی افزود: نهضت امام راحل و انقلاب اسلامی زمینه‌سازی این حاکمیت است ‌و ‌اصل نهضت انقلاب اسلامی مقدمه‌‎ای برای ظهور امام عصر(عج) است که عدالت نه تنها در شعار بلکه همه مسوولان نظام باید در این جهت حرکت کنند.

حجت الاسلام نوفرستی گفت: نظام جمهوری اسلامی خدمات زیادی انجام داده و توطئه‌هایی که امروز در برنامه‌های دشمنان انقلاب و سرسپردگان آنهاست باید با اقدام و عمل مدیران خنثی شود.

وی اظهار داشت: در این موقعیت که مرحله سوم انقلاب با آغاز دولت اسلامی زمینه‌سازی شده است امید داریم همه مسوولان توفیق پیدا کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha