۱۲ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۳
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84563847
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: تعادل بازار، دلیل توافق اوپک برای تولید کاهش نفت است

 مسکو - ایرنا - الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه متعادل شدن بازار جهانی را دلیل توافق اوپک برای کاهش روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت برای ماه جدید میلادی (ژانویه) عنوان کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، نوواک که مسئول امور نفت و انرژی در دولت روسیه است در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ گفت: تصمیم اوپک برای ادامه اجرای توافق برای کاهش روزانه ۴۰۰ هزار بشکه در ماه ژانویه باتوجه به متعادل شدن بازار جهانی نفت و احیای تدریجی سطح تقاضا گرفته شد.

وی افزود: در چارچوب اوپک پلاس، توافق کردیم که تصمیم گرفته شده برای افزایش تدریجی روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت بدون تغییر بماند.  

به گفته نوواک، روسیه و اوپک پلاس هنوز عامل تاثیر سویه اومیکرون بر مصرف فرآورده های نفتی را ارزیابی نمی کنند و وضعیت در این عرصه مبهم و نامعلوم است.  

وی ادامه داد: در شرایط کنونی، تاثیر آن بر وضع بازار جهانی معلوم نیست زیرا در اروپا و آفریقا شاهد کاهش نقل و انتقالات و تردد خودروها هستیم و در کشورهای آمریکای لاتین و آسیا تحرک خودروها و انتقال محموله ها افزایش می یابد.  

نوواک این را نیز گفت که توافق اوپک پلاس در مورد تولید نفت، در ماه نوامبر ۱۰۶ درصد اجرا شد.  

  ۲۳ کشور اوپک پلاس متشکل از ۱۳ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک و ۱۰ کشور غیر عضو روز گذشته در  نشستی مجازی بر سر ادامه اجرای تصمیم ژوئیه ۲۰۲۱ مبنی بر افزایش تدریجی تولید ماهانه نفت به توافق رسیدند.

براساس تصمیم امروز ( ۱۱ آذرماه) نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس تولید نفت خام کشورهای عضو این ائتلاف بدون توجه به برداشت کشورهای مصرف کننده بزرگ از ذخایر نفت خام استراتژیک و شیوع سویه اُمیکرون ۴۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

اعضای اوپک پلاس در این نشست تأکید کردند در صورت وقوع اتفاق غیرقابل پیش‌بینی و مازاد عرضه در بازار نفت نشست فوق العاده برگزار کنند.

اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا به محدودیت عرضه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایان بخشند، این تصمیم از ماه اوت اجرایی شده است.

اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرده است.

اعضای این ائتلاف تصمیم گرفتند بیست‌وچهارمین نشست مشترک ائتلاف اوپک پلاس چهارم ژانویه ( ۱۴ دی‌ماه) برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha