آتش‌سوزی تالاب گندمان بروجن مهار شد
عکس تزیینی است.

شهرکرد- ایرنا- بخشدار گندمان شهرستان بروجن چهارمحال و بختیاری گفت: وقوع آتش‌سوزی در تالاب بین‌المللی گندمان باعث سوخته شدن یک هکتار از پوشش گیاهی این تالاب شد این آتش‌سوزی از سوی محیط‌بانان مهار و خاموش شد.

احمد رحیمیان شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد:عصر روز پنجشنبه نیز آتش در تالاب بین‌المللی گندمان شعله‌ور شد و به‌علت تاریکی هوا، حضور نیروهای امدادی برای مهار آتش‌سوزی خطرناک بود.
رحیمیان تصریح کرد: خوشبختانه با آغاز بارش باران، آتش‌سوزی در تالاب بین‌المللی گندمان شهرستان بروجن فروکش کرد و هم‌اکنون مهار شده است.
وی با اشاره به مشخص نبودن علت آتش‌سوزی در تالاب بین‌المللی گندمان یادآور شد: به‌علت سردی هوا و خشک بودن پوشش گیاهی، امکان سهل‌انگاری و کوتاهی از سوی عوامل انسانی مانند چوپانان و یا مردم محلی در آتش گرفتن این منطقه وجود دارد.
به گزارش ایرنا، تالاب گندمان در نزدیکی شهر گندمان شهرستان بروجن در فهرست ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری در ایران قرار دارد.
وسعت این تالاب  که در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است، ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲ هزار و ۲۱۹ متر است.
منابع تامین‌کننده آب این تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه‌های حاشیه تالاب مانند گل‌کوچک، گل‌بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.
پوشش گیاهی تالاب بین‌المللی گندمان را بیشتر گونه‌های حاشیه‌ای و نم‌پسند تشکیل می‌دهد که از آن جمله می‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد.
پرندگانی مانند لک‌لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی‌سانان، یلوه و سلیم در تالاب بین‌المللی گندمان مشاهده می‌شود.
ماهی‌های این تالاب شامل گورخری، سفیدکولی، پوزه‌دار و سیه‌ماهی است.
گندمان در ۸۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha