طرح ممنوعیت مهر و موم واحدهای تولیدی در مجلس ارائه می شود

مشهد- ایرنا- رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: یک طرح دو فوریتی تنظیم شده که براساس آن هیچ واحد تولیدی در کشور به دلیل تخلف سرمایه گذار یا مدیر آن نباید مهر و موم شود و این طرح تا هفته آینده در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد.

عزت الله اکبری تالارپشتی عصر پنجشنبه در بازدید مشترک با علی رسولیان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران از چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی تربت حیدریه در جمع خبرنگاران افزود: طرح دیگر مجلس در خصوص رفع موانع تولید مربوط به الزام دولت به استقرار دیپلماسی اقتصادی و فعال کردن سفارتخانه هاست تا این مراکز بتوانند در خارج از کشور چهره اقتصادی پیدا کرده و خروجی مفیدی داشته باشند.

وی اضافه کرد: همه واحدهای تولیدی باید فناورپایه و صادرات محور باشند اما صادرات محور بودن واحدها موکول بر حمایت دولت از آنهاست، دولت باید تلاش کند با اتخاذ دیپلماسی اقتصادی بستر صادرات را فراهم کند و سهم صادرات ایران از جامعه بین المللی را بستاند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد مشوقهایی برای سرمایه گذاری بسته به ماهیت آن صنعت یا معدن در دستور کار مجلس قرار گرفته است و دولت نیز به انجام این مهم علاقه نشان داده است لذا تلاش می شود با کمک دولت و احصای مشوق های متناسب با استانداردهای دنیا بتوان سطح آنها را ارتقا و گسترش داد.

اکبری افزود: به طور قطع توسعه واحدهای صنعتی از محل پرداخت مالیات و حقوق گمرکی که پرداخت می کنند برای دولت درآمد ایجاد می کند و امیدواریم با هماهنگی ای که بین دولت انقلابی و مجلس انقلابی وجود دارد بتوان بسته های مشوق مناسبی برای بخشهای صنعت و معدن در کشور ایجاد کرد.

بازگشت به چرخه تولید ۹۵۰ واحد تعطیل

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران نیز در این بازدید گفت: سیاست دولت و تاکید رییس جمهوری بر فعال سازی واحدهای راکد و افزایش ظرفیت تولید آنها متمرکز شده است و در همین راستا برنامه منسجمی برای شناسایی واحدهای تولیدی راکد و احیای آنها تدوین شده و در حال اجراست.

علی رسولیان افزود: در این راستا از ابتدای سال جاری تاکنون ۹۵۰ واحد تولیدی راکد در کشور عمدتا توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاران جدید احیا شده است.

وی اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با ایجاد کلینیکهای کسب و کار و به خدمت گرفتن ۹۰۰ مشاور، بررسی و پایش واحدهای صنعتی را انجام می دهد و از طریق این مشاورها برای حل مشکلات واحدهای تولیدی راهکارهای مناسب اتخاذ می کند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید استانی نیز متناسب با تصمیمات کلینیک کسب و کار، منابع مالی مورد نیاز واحدهای تولیدی را از طریق بانکها و مشکلات حقوقی شان را از طریق دادگستری پیگیری و مجوزهای لازم برای تامین ماشین آلات آنها را نیز صادر می کند تا واحدهای نیمه فعال و راکد توسط بخش خصوصی توانمند به چرخه تولید باز گردند.

رسولیان به نتیجه بازدید امروز رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از چند واحد صنعتی در شهرکهای صنعتی شماره یک و ۲ تربت حیدریه اشاره کرد و افزود: ۶۰ هکتار به اراضی شهرک صنعتی شماره ۲ تربت حیدریه افزوده می شود.

وی ادامه داد: طرح توسعه شهرک صنعتی شماره ۲ تربت حیدریه به استقرار واحدهای صنعتی حوزه کانی های غیرفلزی به ویژه کاشی و سرامیک با توجه به مزیت معدنی این شهرستان در زمینه کائولن اختصاص می یابد.

او اضافه کرد: پیگیریهایی نیز از طریق بانکهای ملی، صنعت و معدن و تجارت برای تامین تسهیلات مورد نیاز واحدهای صنعتی حوزه کانی های غیرفلزی انجام می گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha