ابتکار عمل تیم ایرانی در وین/ پایان رسمیت بخشی به یک تروئیکای اخلالگر

تهران- ایرنا- مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۴ در وین امروز در حالی وارد چهارمین روز خود شد که تیم ایرانی با هدف گذاری اعلام شده مبنی بر لغو تحریم‌ها و با پیشنهادات جدی مذاکره را در بخش های مختلف ادامه می‌دهد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اخبار منتشر شده کشورهای اروپایی اما در مواجه با منطق تیم ایرانی، دچار سردرگمی شده و به دلیل عملیاتی بودن پیشنهادات ایران، تلاش می‌کنند مذاکرات را تا کسب تکلیف از مقامات بالاتر خود به تعویق انداخته و همزمان با فضاسازی رسانه‌ای، تیم ایرانی را مقصر عدم جمع بندی اولیه نشان دهند.

ورود بدون پیشنهاد سه کشور اروپایی به مذاکرات و حرکت در راستای خواسته‌های آمریکا در مواجهه با ایران، باعث شده تا تیم ایرانی نیز با درک فضای حاکم بر تیم های اروپایی، روش قابل توجهی را پیش بگیرد.

پیش از این و در مذاکرات ۱۲ ساله هسته ای که منجر به برجام شد، همواره سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در قالب تروئیکای اروپایی وارد مذاکره شده و با تقسیم نقش در مذاکرات، تلاش می کردند بر تصمیم گیری تیم مذاکره کننده ایران تاثیرگذار باشند.

بر اساس اطلاعات موجود، در این دوره از مذاکرات، تیم ایرانی با بهره گیری از تجربه پیشین، تروئیکای اروپایی را به رسمیت نشناخته و با تیم‌های مذاکره کننده سه کشور اروپایی به صورت جداگانه به مذاکره پرداخته است.

پس از بروز اختلافات جدی میان سران کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه و اعتراض بی سابقه مکرون رئیس جمهوری فرانسه علیه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، اختلافات میان سران اروپایی وارد فاز جدیدی شد؛ رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرده است که "انگلیس توسط یک دلقک مدیریت می شود و مدیریت جانسون، فرانسه را ناامید کرده است"

با توجه به این اختلافات ایران نیز با عدم رسمیت بخشی به تروئیکای اروپایی، مانع تجمیع نظر و کارشکنی سه کشور در روند مذاکرات شده است.

اختلافات گسترده کشورهای اروپایی باعث شده تا سناریوی مقصرسازی در مسیر عدم نتیجه احتمالی از این دور مذاکرات، با شکست مواجه شود.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha