۱۱ آذر ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۰۹
کد خبرنگار: 2923
کد خبر: 84563473
۰ نفر

برچسب‌ها

۶ بهله پرنده بالابان در تایباد کشف شد

مشهد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست تایباد در استان خراسان رضوی گفت: ماموران مرزبانی مستقر در مرز دوغارون این شهرستان ۶ بهله پرنده بالابان از قاچاقچیان این گونه جانوری کشف کردند.

یوسف اربابی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این ارتباط یک راننده تبعه کشور افغانستان که این پرنده ها را داخل خودرو مسافربری جاسازی کرده بود دستگیر و راهی مرجع قضایی شد.

وی ادامه داد: طبق قانون شکار و صید اقدام به زنده گیری و ضرر و زیان وارده به محیط زیست از طریق شکار هر قطعه بالابان ۲ میلیارد ریال جریمه نقدی و به تشخیص قاضی سه سال حبس در پی دارد.

تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و در جوار مرز ایران و افغانستان واقع است.

پرنده بالابان با ۴۷ تا ۵۵ سانتیمتر طول و ۷۰۰ تا هزار و ۳۰۰ گرم وزن از بزرگترین انواع شاهین و پرندگان شکاری است که با توجه به کاهش بسیار سریع جمعیت آن در دهه های اخیر در معرض خطر انقراض قرار دارد.

تعداد بالابانهایی که هر سال برای بازداران خاورمیانه زنده گیری می شوند شامل چهار هزار بهله برای عربستان، هزار بهله برای قطر و ۵۰۰ بهله برای هر یک از کشورهای کویت، بحرین و امارات برآورد می شود.

با توجه به اینکه پنج درصد این پرندگان قبل از تحویل می میرند تعداد بالابانهایی که هر سال برای تجارت شاهین شکار می شوند تا هشت هزار بهله است.

زیستگاه بالابان از شمال و مرکز چین تا اروپای مرکزی امتداد دارد و بالابانهای مهاجر طی ماههای مرداد و شهریور برای زمستان گذرانی به ایران می آیند.

بیشترین میزان کاهش شمار این پرنده در خطر انقراض مربوط به آسیای میانه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha