نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:مشکل خرما مشابه سایرمحصولات کشاورزی است

بوشهر-ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: مشکل خرما همانند سایر محصولات کشور ناشی از شرایط کلان اقتصاد کشور است.

به گزارش ایرنا، مسعود خوانساری روز پنجشنبه در همایش بین المللی تخصصی خرما در بوشهر افزود: سالی سخت و شاید سال‌های سختی پیش روی اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: در دهه نود رشد اقتصادی کشور یا منفی بود یا چنانچه رشدی داشته بسیار پایین بوده است.

خوانساری افزود: امسال نرخ تورم در کشور نزدیک به ۵۰ درصد است.

وی گفت: از بین ۱۹۶ کشور دنیا زیر ۱۰ کشور هستند که تورم دو رقمی دارند و همچنین ۱۲ کشور در دنیا هستند که ارز چند رقمی دارند  که همه این‌ها اقتصاد کشور را ضعیف‌تر کرده و این روند افراد ضعیف را فقیرتر و پول‌دار را پول‌دارتر کرده است.

خوانساری ادامه داد: چنانچه اقتصاد کشور به طور جدی مورد اصلاح قرار نگیرد نه تنها خرما بلکه هیچ محصولی در کشور راه به جایی نخواهد برد.

وی افزود: امروز بزرگ ترین بحران کشور، خروج سرمایه و نخبگان است که علاج آن هر روز که دیرتر شود درمانش نیز سخت‌تر می‌شود.

خوانساری اظهار کرد: با قیمت کنونی دلار، براساس اعلام بانک مرکزی سالانه ۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه از کشور صورت می‌گیرد که شاید این رقم امسال افزایش پیدا کند.
نایب رییس اتاق ایران گفت: اینکه ایرانی‌ها در خرید منزل در ترکیه رتبه اول یا دوم است  خود نشان بارزی از خروج سرمایه از کشور است.

خوانساری ادامه داد: اقتصاد کشور باید اصلاح شود چرا که اکنون یارانه انرژی براساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه سالانه ۷۶ میلیارد دلار و براساس اعلام سازمان بین المللی انرژی ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است.

وی یادآورشد: این یارانه نه تنها در جیب مستضعف نمی رود و در چرخه اقتصادی گردش نمی کند و منجر به ضربه زدن به اقتصاد کشور می‌شود.

خوانساری ادامه داد: برای نمونه در گندم نیز مقرر شده هر کیلو هفت هزار تومان از کشاورز خریداری و پس از تبدیل به آرد هر کیلو ۶۰۰ تومان عرضه شود که چنانچه گنج قارون هم باشد با این روش قادر به ادامه نخواهد بود.

وی عنوان کرد: در موضوع یارانه انرژی قیمت تولید برق بالای ۲ هزار تومان است که ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان عرضه می شود که این روش ها برای اقتصاد علاج ندارد و اگر راه علاج پیدا نشود شرایط روز به روز دشوارتر می‌شود.

خوانساری ادامه داد: از نمایندگان انتظار است برای بودجه سال آینده ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی نبینند چرا که این ارز کمک به اقتصادی کشور نکرده بلکه شرایط را روز به روز دشوارتر می‌کند.

وی گفت: مسئله اصلی تورم در کشور کسری بودجه است که انتظار است در بودجه سال آینده این بودجه بدون کسری بسته شود.

خوانساری در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: از ۹ میلیون تن خرمای دنیا،  ۱۳ درصد تولید و۱۵درصد صادرات ۱۵ درصد مربوط به کشومان است.

وی گفت: از نظر راندمان متوسط تولید در دنیا  ۶.۵ تن در هکتار ولی ایران ۵.۸ تن تولید می کند.

خوانساری اظهار کرد: در بسته‌بندی خرما شرایط کشور بهتر شده ولی هنوز جای زیادی برای ارتقا سطح بسته بندی وجود دارد.

وی گفت:از لحاظ ژنتیکی نیز باید واریته‌های در کشور توسعه داده شود که آب کمتری مصرف و راندمان بالاتری داشته باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha