طالبان: تصمیم سازمان ملل درباره کرسی این گروه ناعادلانه است

تهران- ایرنا- محمد سهیل شاهین که به عنوان نماینده طالبان در سازمان ملل معرفی شده است، تصمیم سازمان ملل در به تعویق انداختن موضوع نمایندگی این گروه در این سازمان جهانی را «ناعادلانه» توصیف کرد

به گزارش ایرنا، خبرگزاری تاس نوشت: آنا کایرن انستورم نماینده دائم سوئد در سازمان ملل و رئیس کمیته استوارنامه سازمان ملل گفته تصمیم گیری درباره این که چه کسی نماینده افغانستان و میانمار در سازمان ملل خواهد بود را به زمان دیگری موکول کرده است. نشست بعدی برای تصمیم گیری در این زمینه معلوم نیست.

نماینده طالبان در پیامی توئیتری نوشت: کمیته استوارنامه سازمان ملل دیروز (چهارشنبه) تصمیم گرفت فعلا از دادن کرسی به افغانستان در سازمان ملل خودداری کند. این تصمیم بر اساس مقررات حقوقی و عدالت نیست زیرا آنها مردم افغانستان را از حقوق خود محروم کرده اند.

این مقام طالبان ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک نماینده منتصب رهبری جدید در افغانستان حق نمایندگی کشورش در سازمان ملل را احراز کند. وی گفت معتقد است که با این کرسی این گروه می تواند به شکل موثر تری مشکلات مردم افغانستان را حل کرده و تعامل مثبتی با جهان داشته باشد.

15 آگوست (24 مرداد) به دنبال خروج نیروهای آمریکایی بدون هیچ مقاومتی کابل را تصرف کردند. اشرف غنی رئیس جمهوری پیشن افغانستان مدعی است به منظور جلوگیری از خونریزی و تبعات آن از کشور متواری شده است.

طالبان 6 سپتامبر (15 شهریور) طالبان پیروزی کامل خود در افغانستان را اعلام کرد و در 7 سپتامبر (16 شهریور) دولت موقت را تشکیل داد که هنوز از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که تمایل طالبان برای به رسمیت شناخته شدن در عرصه بین‌المللی تنها اهرمی است که کشورها می توانند از آن برای  اعمال فشار بر این گروه جهت تشکیل حکومت فراگیر و احترام به حقوق به‌ویژه برای زنان در افغانستان استفاده کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha