۱۷۰ دستگاه ویلچر و بسته معیشتی به معلولان استان اردبیل اهدا شد

اردبیل- ایرنا- ۱۷۰ دستگاه ویلچر و بسته کمک معیشتی در قالب طرح "مثبت حرکت" ستاد اجرایی فرمان امام (ره) روز پنجشنبه در آیینی به مناسبت روز جهانی معلولان، به مددجویان و معلولان زیر پوشش بهزیستی در استان اردبیل اهدا شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان اردبیل در این آیین گفت: ۱۲۴ دستگاه ویلچر از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و ۵۰ دستگاه ویلچر نیز با کمک موسسه بین‌المللی خیریه آبشار عاطفه‌ها تهیه شده است تا در اختیار معلولان نیازمند زیر پوشش بهزیستی استان قرار بگیرد.

مهدی افتخاری افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و عمرانی در کشور و استان اردبیل فعال است و از جمله از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون ۱۴۰ هزار بسته معیشتی، بهداشتی و لوازم التحریر بین نیازمندان توزیع کرده است.

وی با اشاره به احداث بیش از ۶۰ مسجد در استان اردبیل، بیان کرد: این ستاد همچنین تا کنون ۲۸ باب مدرسه در نقاط مختلف این استان ساخته و قرار است ۲۹ مدرسه کانکسی دیگر نیز با مشارکت نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس به مدرسه نوساز تبدیل شود و در اختیار معلولان قرار بگیرد.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان اردبیل اضافه کرد: این ستاد از اواخر سال ۹۸ که بحث حمایت از اشتغال خرد و خانگی مطرح شد، یک‌هزار و ۳۰۰ مورد تسهیلات پرداخت کرده است و یک‌هزار و ۳۰۰ مورد دیگر هم در دست اقدام دارد که امید می‌رود تا پایان سال‌جاری میزان وام‌های پرداختی به ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار مورد برسد.

وی اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان اردبیل همچنین در زمینه وام‌های کارگاهی با مبلغ یک تا پنج میلیارد ریال و مشارکت با کارخانه‌ها ورود کرده و به ویژه پس از سفر رئیس جمهوری به این استان چندین مورد در دست پیگری است.

افتخاری با اشاره به اینکه معلولان و افراد زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد جزو دریافت‌کنندگان کمک‌های ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بوده‌اند، ادامه داد: این ستاد ساخت یک‌هزار واحد مسکن ملی در پنج نقطه استان اردبیل را نیز در دست اجرا دارد که برخی از آنها به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه کمک‌های ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از سوی خیریه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی صورت می‌گیرد، بیان کرد: پویش اهدای بخاری‌های گازی نیز از دیگر اقدام‌های این ستاد بوده که در این راستا تا کنون ۲۵۰ دستگاه بخاری استاندارد برای خانواده‌های نیازمند تامین شده است.

۱۷۰ دستگاه ویلچر و بسته معیشتی به معلولان استان اردبیل اهدا شد

فرهنگ خیرخواهی باید توسعه یابد

فرماندار اردبیل نیز در ادامه گفت: خیران و مردم بزرگوار که شاید بضاعت مالی آنچنانی هم نداشته باشند، به لحاظ تکلیف اخلاقی، دینی و وظیفه انسانی در سال‌جاری نزدیک به ۱۹۰ میلیارد ریال به صورت نقدی و غیرنقدی به بهزیستی کمک کردند.

مسعود امامی یگانه افزود: این فرهنگ خیرخواهی با هر بضاعت و وسع مالی را باید توسعه بدهیم؛ اگر هم توان مالی وجود ندارد، باید مشوق افرادی باشیم که در این زمینه استطاعت مالی دارند.

وی بیان کرد: دولت در کنار خیران بر اساس بضاعتی که دارد، بودجه‌ای به این مهم اختصاص می‌دهد اما انتظار می‌رود همگان یاریگر دولت و موسسه‌های غیردولتی باشند تا با همراهی‌ آحاد مردم بتوانیم نیازمندی‌ها در این حوزه را جبران کنیم.

فرماندار اردبیل با اشاره به اینکه در یک مجموعه تولید لاستیک ۱۲۰ نفر از معلولان و مددجویان به کار گرفته شده‌اند، اضافه کرد: از جمله دولت در حوزه اشتغال معلولان تنها ۱۳۰ میلیارد ریال در این شهرستان به بهزیستی اختصاص داده است و هم حمایت‌هایی مانند ارائه تسهیلات ارزان قیمت به مجموعه‌هایی که به اشتغال معلولان کمک کنند، انجام می‌دهد.

وی اظهار کرد: کمیسیون‌هایی نیز در زمینه مناسب‌سازی محیط هم در استانداری و هم در فرمانداری‌ها تشکیل می‌شود؛ به طوری که حدود ۵۰ درصد در این زمینه اقدام شده است اما هنوز در نیمه راه هستیم.

امامی یگانه تشریح کرد: برای بهسازی اماکن عمومی و پر تردد شهری هم باید به طور حتم از خود معلولان کمک گرفته شود، چرا که نگاه آنها با تلقی افراد سالم متفاوت است و از این رو انتظار می‌رود کاستی‌ها را به بهزیستی انعکاس دهند تا نیازمندی‌ها به خوبی شناسایی و با کمک شهرداری و شوراهای شهر برطرف شود.

وی تاکید کرد: معلولان اگرچه با مشکلاتی روبه‌رو هستند اما باید شرایطی فراهم شود که بتوانند به راحتی در جامعه حضور یابند و از امکاناتی مانند سالن‌های ورزشی استفاده کنند.

فرماندار اردبیل ادامه داد: با تلاش‌های صورت گرفته در زمینه واکسیناسیون از سوی مسئولان بهداشت و درمان و بهزیستی، افراد در همه مراکز زیر پوشش هر ۲ دز واکسن را دریافت کرده‌اند و از جمعیت معلولان این شهرستان تا کنون گزارش فوت ناشی از کرونا نداشتیم.

حدود ۳۸ هزار فرد دارای معلولیت جسمی- حرکتی، بینایی، شنوایی، ذهنی و روانی در استان اردبیل وجود دارد که نزدیک به ۲۴ هزار نفر آنها دارای پرونده معلولیت هستند.

سوم دسامبر (۱۲ آذرماه) از سال ۱۹۹۲ میلادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی معلولان نام‌گذاری و شعار امسال "پیش به سوی دنیای فراگیر، دسترس‌پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت" تعیین شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha