راهکار جدید تشخیص زودهنگام خطر بیماری‌های قلبی و عروقی

تهران- ایرنا- محققان موسسه کارولینسکا در یک تحقیق گسترده دریافتند دو پروتئین که ذرات کلسترول را در خون جابه‌جا می‌کنند، نشانگرهای زیستی قابل اعتمادی برای تشخیص خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شوند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از ساینس، معمولا به منظور ارزیابی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، میزان کلسترول بد LDL که توسط پروتئین apoB  حمل می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد. اما اکنون محققان دریافتند برای ارزیابی دقیق این ریسک، توجه به پروتئین apoA-۱ که حامل کلسترول خوب و ضد التهاب HDL است، ضرورت دارد.

محاسبه نسبت apoB  به apoA-۱ یک ضریب خطر را نشان می‌دهد که منعکس‌کننده تعادل بین ذرات چربی بد عامل تسریع تصلب شرایین و ذرات چربی خوب محافظت‌کننده است. به باریک و سخت شدن عروق تصلب شرایین گفته می‌شود.

محققان با تجزیه و تحلیل ارتباط بین بیماری‌های قلبی و عروقی و نسبت apoB  به apoA-۱ در بیش از ۱۳۷ هزار مرد و زن سوئدی ۲۵ تا ۸۴ ساله و در یک دوره ۳۰ ساله دریافتند هرچه مقدار نسبت apoB  به apoA-۱ بالاتر باشد، ریسک ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و جراحی عروق کرونر بالاتر است. همچنین محققان دریافتد ریسک ابتلا به این بیماری‌ها در صورت پایین بودن میزان apoA-۱ تشدید می‌شود.

به گفته محققان، این ارتباط هم در مردان و هم در زنان مشاهده شده و میزان بالای نسبت apoB  به apoA-۱ را می‌توان تا ۲۰ سال قبل از بروز علایم بیماری‌های قلبی و عروقی تشخیص داد.

حمله قلبی یا آنفارکتوس میوکارد زمانی رخ می‌دهد که قلب به دلیل انسداد جریان خون دچار کمبود اکسیژن شود.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت بیماری‌های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان هستند. این عارضه با چند راهکار ساده قابل کنترل است.
 
۳۲ راهکار ساده برای جلوگیری از ابتلا به حمله قلبی
۱- واکسن آنفلوآنزا بزنید.
افراد بالای ۶۵ بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به عوارض مرگبار آنفلوآنزا از جمله حمله قلبی هستند. در واقع احتمال ابتلا به حمله قلبی در طول روزها و هفته‌های بعد از ابتلا به آنفلوآنزا به میزان ۱۰ برابر افزایش می‌یابد و اغلب افراد از این موضوع بی‌اطلاع هستند. به همین علت متخصصان، تزریق سالیانه واکسن آنفلوآنزا را به‌ویژه به افراد بالاتر از ۶۵ سال توصیه می‌کنند.
 
۲- هرسال یک تست ورزش انجام دهید.
حتی اگر احساس سلامت کامل دارید، انجام تست ورزش توسط متخصص قلب امکان پیشگیری به بیماری‌های قلبی را در طول ۱۰  سال آینده کاهش می‌دهد. با انجام این تست، فاکتورهای ریسک موجود شناسایی شده و با مدیریت آن‌ها می‌توان مانع ابتلا به بیماری‌های قلبی در آینده شد.

۳- هر روز تمرین فیزیکی داشته باشید.
انجمن قلب آمریکا برای حفظ سلامت قلب، انجام روزانه ۷۵ دقیقه ورزش را توصیه می‌کند. اما با توجه به حجم فعالیت‌های شغلی و خانوادگی در دنیای امروز، انجام این کار غیرممکن به نظر می‌رسد. به گفته متخصصان یکی از بهترین روش‌های انجام فعالیت فیزیکی، پیاده‌روی روزانه در حدود ۷۵۰۰ قدم است. برای شمارش قدم‌ها می‌توان از ردگیرهای سلامتی یا برنامه‌های گوشی هوشمند استفاده کرد.

۴- میزان سدیم مصرفی را به حداقل برسانید.
بر اساس تحقیقاتی که در نشریه Circulation منتشر شده است، مصرف مستمر فست‌فود سدیم جذب شده در بدن را به میزان ۵۰ درصد بیش از مقدار موردنیاز افزایش می‌دهد. از آنجا که سدیم یکی از عوامل اصلی افزایش فشار خون است، مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند منجر به افزایش احتمال ابتلا به حمله قلبی شود. به همین علت متخصصان مصرف حداقلی این ماده را توصیه می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت هدفی را برای کاهش مصرف نمک به میزان ۳۰ درصد تا سال ۲۰۲۵ میلادی تعیین کرده است. غذاهای فرآوری‌شده و آماده منبع اصلی نمک هستند و از طرفی باید در مورد مصرف نمک هشدار و آگاهی عمومی را افزایش داد. بسیاری از کشورها اقداماتی را در جهت افزایش آگاهی عمومی در مورد مضرات نمک آغاز کرده‌اند که هشدار در فهرست غذایی رستوارن‌ها از جمله این موارد است.

علاوه بر این اقدامات با رعایت راهکارهای زیر می‌توان احتمال بروز حمله قلبی را میزان قابل توجهی کاهش داد:

۵- از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.

۶- چربی‌های مفید برای قلب را مصرف کنید.

۷- مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید.

۸- مقادیر زیادی سبزیجات مصرف کنید.

۹- مواد غذایی کم‌چرب مصرف کنید.

۱۰- از مصرف قند و شکر خودداری کنید.

۱۱- مصرف پروتئین حیوانی را کاهش دهید.

۱۲- برنامه غذایی مدون داشته باشید.

۱۳- حداقل هر هفته یک بار با وزنه تمرین کنید.

۱۴- در تعطیلات پایان هفته، گوشی هوشمند خود را خاموش کنید.

۱۵- به‌طور مستمر استرس‌های محیط را کاهش دهید.

۱۶- قهوه بنوشید.

۱۷- روز خود را با پروتئین‌های سالم آغاز کنید.

۱۸- روز خود را با مصرف پروتئین به پایان ببرید.

۱۹- دسر سالم بخورید.

۲۰- در زندگی خود تعادل را حفظ کنید.

۲۱- تخم مرغ بخورید.

۲۲- از رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده کنید.

۲۳- از مصرف دخانیات خودداری کنید.

۲۴- سیگار الکترونیکی هم مصرف نکنید.

۲۵- به بدن خود توجه کنید.

۲۶- در صورت تغییر در وضعیت سلامت، به پزشک مراجعه کنید.

۲۷- فهرست مصرف مواد خوراکی روزانه را یادداشت کنید.

۲۸- به ورزش یوگا بپردازید.

۲۹- بیشتر بخندید.

۳۰- از ایروبیک و تای‌چی غافل نشوید.

۳۱- خواب کافی داشته باشید.

۳۲- روزانه حداقل دوبار مسواک بزنید.

مطالعات جدید با بررسی وضعیت پزشکی ۸۸ هزار و ۳۲۰ نفر نشان می‌دهد افرادی که فعالیت فیزیکی منظم دارند، نسبت به افرادی که تحرک کافی ندارند، ۳۰ درصد بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی و مرگ ناشی از آن قرار دارند.

فعالیت بدنی با کاهش وزن، کلسترول، فشار خون و احتمال ابتلا به دیابت در کاهش بیماری‌های قلبی و مرگ و میر ناشی از آن نقش دارد. بر اساس دستورالعمل انجمن قلب و عروق اروپا، دست‌کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در هفته برای افزایش سلامتی ضروری است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLoS Medicine منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha