استاندار: بی‌نظمی در مرزهای آذربایجان‌غربی قابل قبول نیست

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: بی‌نظمی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران به ویژه آذربایجان‌غربی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و دستگاه‌های اجرایی باید هماهنگی لازم را در این راستا داشته باشند.

به گزارش ایرنا، "محمد صادق معتمدیان" روز پنجشنبه در دهمین نشست شورای ساماندهی مبادلات مرزی در سال جاری با موضوع "روان سازی ظرفیت صادرات" در پایانه مرزی سرو، افزود: مرزهای رسمی پیشانی جمهوری اسلامی هستند و به هیچ وجه ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در بحث توسعه زیرساخت‌ها و رفع مشکلات در این مناطق، قابل قبول نیست.

وی افزود: همواره یکی از دغدغه‌های موجود در بحث پایانه‌های مرزی، تکثر تعداد دستگاه‌های حاضر در مرزهاست که سبب یک آشفتگی در هماهنگی‌ها می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی با گلایه از نبود هماهنگی لازم بین مدیران استانی در رسیدگی به وضعیت پایانه‌های مرزی خواستار ارائه گزارش از بازارچه مرزی سرو ارومیه شد که در گزارش ارائه شده میزان فعالیت این بازارچه در چند ماه گذشته صفر اعلام شد.

البته در این‌گزارش بیان شد که از این بازارچه به عنوان مرکزی برای واردات آهن الات و خاک معدنی مورد نیاز برخی واحدهای تولیدی استفاده می‌شود.

"معتمدیان" با اشاره به عزم جدی دولت در توجه به پایانه‌های مرزی،  بیان کرد: اگر دولت مصوبه‌ای نیز داشته که منجر به برخی مشکلات در مناطق می‌شود، با رایزنی حل خواهیم کرد.

وی، همچنین بر فعال شدن صرافی‌ها در پایانه مرزی تاکید کرد و گفت: باید از برنامه‌هایی که منجر به تحقق سیاست‌های دولت در ارز آوری می‌شود، حمایت کرد.

در ادامه این جلسه موضوع قطعی‌های مکرر برق در پایانه مرزی سرو مطرح شد که در همان نشست پس از تماس تلفنی استاندار آذربایجان غربی با مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فورا یک تیم تخصصی برای بررسی موضوع به این پایانه مرزی اعزام شد.

 در واگذاری ارائه خدمات به بخش خصوصی حاکمیت نباید متضرر شود

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه در واگذاری ارائه خدمات به بخش خصوصی نباید صرفا به خاطر درآمد زایی بیشتر به اقتدار حاکمیت آسیب وارد کرد، گفت: دستگاه‌های اجرایی به وظایف حاکمیتی خود توجه جدی داشته باشند.

وی افزود: مسوولیت پایش سوخت مربوط به گمرک است و هرگونه مشکل در این رابطه متوجه این‌دستگاه خواهد بود؛ قابل قبول نیست که چند دلال نقش حاکمیتی در گمرکات را داشته باشند؛ به نهاد های حراستی و امنیتی نیز اعلام می‌کنم که در این‌رابطه با متخلفان برخوردهای لازم صورت گیرد.

"معتمدیان" همچنین از مستقر نبودن ۲۴ ساعته نمایندگان برخی از دستگاه‌های اجرایی در پایانه مرزی سرو به شدت انتقاد کرد و افزود: امروز به صورت سرزده از قسمت‌های مختلف این پایانه مرزی بازدید کردم؛ دستگاه‌های کنترل سوخت اصلا کار نمی‌کرد؛ از سوی دیگر دفاتر برخی دیگر از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی تعطیل بود و به طور مثال هیچ نماینده‌ای از دامپزشکی در پایانه حضور نداشت.

نمایندگی وزارت خارجه در آذربایجان‌غربی از حالت انفعالی خارج شود

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه نمایندگی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در استان از حالت انفعالی خارج شود، گفت: نمایندگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی باید پیگیر مشکلات مربوط به تجارت خارجی کشور باشد، نه اینکه مشکلات طرف مقابل را پیگیری کند؛ در این‌رابطه سریعا مشکلات جمع بندی و طی یک یادداشت اعتراضی از کارشکنی‌های طرف مقابل (ترکیه) تحویل وزارت خارجه جمهوری اسلامی گردد و یک نسخه دیگر در اختیار استانداری قرار گیرد.

وی ادامه داد: به زودی رییس جمهوری ترکیه نیز به ایران سفر خواهد کرد که در این رابطه اعتراضات به برخی سیاست‌های اعلام‌شده باید تحویل وی شود.

"معتمدیان" توسعه صادرات و تجارت را یکی از اولویت‌های امروز کشور عنوان کرد و گفت: اختیارات ویژه‌ای قرار است به برخی از استان‌ها در این‌رابطه داده تا در یک سیاست کلی برنامه رشد اقتصادی هشت درصدی در سال ۱۴۰۱ عملیاتی شود که در این راستا سهم آذربایجان‌غربی رشد اقتصادی ۷.۳ درصد تعیین شده است.

وی توجه به پایانه‌های مرزی، ترانزیت، بازارچه‌های مرزی و روان سازی مرزها و رفع مشکلات را ضروری دانست و بیان کرد: به دنبال تقویت زیرساخت‌ها و افزایش صادرات هستیم.

وی با تاکید بر ضرورت بازدید میدانی مدیران از وضعیت مرزها، گفت: از ظرفیت‌های قانونی همچون شورای راهبردی برای رفع مشکلات بهره باید برد.

"معتمدیان" با بیان‌اینکه از هیچ تلاشی در سطح استانی و ملی برای رفع مشکلات دریغ نخواهیم کرد، اظهار داشت: بحث امنیت در تمامی مباحث توسعه‌ای مد نظر قرار گیرد.

به گزارش ایرنا در این نشست، استاندار آذربایجان‌غربی سه بار با مدیران و معاونین وزراء تماس تلفنی داشت تا مشکلات مربوط به حضور مرزبانان در منطقه و استقرار دستگاه "ایکس ری" برطرف شود.

در پایان این نشست فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی از تعیین تکلیف برخی از مشکلات پنج ساله در یک جلسه سه ساعته قدردانی کرد.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین به دستگاه‌های اجرایی فعال در پایانه مرزی سرو اولتیماتوم داد تا طی ۲ هفته گزارشی از مراحل اجرایی این مصوبات ارائه دهند.

پایانه مرزی سرو در ۴۵ کیلومتری ارومیه مرکز آذربایجان‌غربی قرار دارد  و هم مرز با استان حکاری ترکیه در جنوب شرقی این کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha