افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی تصمیم استراتژیک برای آینده کشور است

تهران- ایرنا- معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره طرح مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی در جلسه ۸۵۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی، تصمیمی مهم، ملی و استراتژیک برای کشور است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی به نقل از ایرنا، دکتر رجبعلی برزویی افزود: بحث افزایش ظرفیت پزشکی، برنامه‌ای بلند مدت با سابقه‌ای طولانی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به حساب می آید و مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی و باید درست هدایت شود.

وی با بیان اینکه مصوبه افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی از دستور کار شورای عالی خارج نشده، تصریح کرد: در یک سال گذشته، حدود هشت جلسه به موضوع افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی توسط کارشناسان و متخصصان در حضور برخی معاونین و مدیران مرتبط وزارت بهداشت پرداخته شد. در نتیجه با گردآوری همه مطالعات در زمینه افزایش ظرفیت پزشکی و نتایج جلسات کمیسیون‌های فوق، در نهایت خروجی آن، مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی از سوی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور بود.

برزویی اظهار داشت: براساس مطالعه انجام شده، اگر مصوبه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود، ۱۱ سال آینده از نظر تعداد پزشک به شاخص مصوب نقشه درمان کشور که مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، بعد از ۱۳ سال به حد نصاب سرانه پزشکی منطقه (خاورمیانه) و بعد از ۲۰ سال به حد نصاب سرانه پزشکی کشورهای پیشرفته دست پیدا خواهیم کرد.

وی درخصوص نقشه درمانی کشور بیان کرد: به ازای هر ۱۰ هزار نفر باید ۱۸ پزشک داشته باشیم، اما در حال حاضر این عدد در مرز ۱۱.۸ تا ۱۲ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر است. پس تا رسیدن به آمار مطلوب بسیار فاصله داریم.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: با اجرای این مصوبه حداقل ۱۱ سال زمان می‌برد که به استانداردهای مصوب کشور، در زمینه سرانه پزشکی برسیم.

۵۰ درصد جمعیت کشور فقط ۳.۵ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر دارند
برزویی در بخش دیگری از صحبت هایش، در خصوص اینکه تعداد پزشکان حاضر از توزیع مناسبی بین شهرها برخوردار نیستند و با پذیرش به شکلی فعلی نیز موضوع قابل حل نیست، توضیح داد: همه اینها حاکی از آن است که باید از ظرفیت کافی پزشک برخوردار باشیم که در نقاط دور دست ایران هم به مشکل برنخوریم؛ چرا که ۵۰ درصد جمعیت کشور در برخی از شهرها، دارای شاخص ۳.۵ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت هستند.

وی درخصوص بحث پیری جمعیت کشور در سالهای آتی تصریح کرد: با هر سناریوی افزایش جمعیتی، بیش از ۲۰ درصد از جمعیت کشور ما در ۲۰ سال آینده پیر خواهد شد که در حال حاضر جمعیت پیر کشور ما رقم ۶ درصدی را نشان می‌دهد. این درحالی است که کشورهای پیشرفته با جمعیت پیر، شاخص سرانه پزشکی آنها ۲۵ به بالا در ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت است و اگر بخواهیم به این کشورها برسیم، با اجرای مصوبه، حداقل ۲۰ سال دیگر به شاخص آنها دست پیدا خواهیم کرد.

مهاجرت پزشکان به خارج از کشور
برزویی افزود: درحقیقت با تقاضای بالای خدمات پزشکی و پیری جمعیت باید به سمت افزایش ظرفیت پزشکی و تربیت و آموزش متخصصین پزشکی برویم. همان‌گونه که در زمان تصمیم‌گیری در خصوص کنترل جمعیت پیش‌بینی درستی نکردیم و اکنون این موضوع به یک معضل ملی تبدیل شده است، اگر در زمینه تربیت پزشک به اندازه کافی پیش بینی‌های لازم صورت نگیرد، ۲۰ سال آینده با معضل بزرگتری روبرو خواهیم شد.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: این درحالی است که بحث خروج نخبگان علاقمند به آموزش پزشکی از کشور هم مطرح است. در کنکور سراسری سال گذشته بیش از ۳۸ هزار نفر دانش آموز علوم تجربی معدل بالای ۱۹ داشتند که بخش قابل توجهی از آن دانش آموزان نخبه‌های این کشور هستند. اگر فقط هشت هزار نفر از این آمار در پزشکی قبول شوند، بنابراین بخشی از باقی مانده این افراد به کشورهای دیگر برای تحصیل در زمینه پزشکی رفته و می‌روند و علاوه بر تهدیدهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، بسیاری از این نخبگان به کشور باز نمی‌گردند.

وی با بیان اینکه بحث افزایش ظرفیت پزشکی مطرح شده در بین داوطلبین علوم تجربی، موجب امید و خوشحالی بسیاری از افراد شده، ادامه داد: این مصوبه با افزایش شانس قبولی در بین متقاضیان کشور، نیاز به مهاجرت برای تحصیل در رشته پزشکی را کاهش می‌دهد.

دلیل مخالفت با مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی
برزویی در خصوص دلایل مخالفت برخی با مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل مخالفان این مصوبه بحث آمار و ارقام متفاوت از تعداد پزشک است. آنها ادعا می کنند که در وضعیت مطلوبی قرار داریم و نباید مقایسه آماری با کشورهای منطقه و جهان داشته باشیم و باید الگوی بومی خودمان را در نظر بگیریم.

وی گفت: از طرفی مخالفان، کمبود منابع مالی و زیر ساخت‌های بیمارستانی را دلیل مخالفت خود می دانند. با بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده در زمینه افزایش ظرفیت پزشکی به این نتیجه رسیدیم که حداقل تا چهار سال آینده منابع مالی زیادی نیاز نداریم. یعنی برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی براساس سرانه استاد و سرانه تخت آموزشی در حال حاضر می‌توانند این تعداد پذیرش دانشجوی پزشکی مصوب شده را افزایش دهند و هیچ هزینه جدید و سنگینی (هزینه ها جزئی وجود دارد) هم ایجاد نخواهد کرد.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته پس از تصویب این طرح، به طور قطع سیاست گذاران و برنامه‌ریزان کشور، برنامه ریزی لازم را برای اجرایی شدن مصوبه پیش‌بینی خواهند کرد. با توجه به مطالعات انجام شده در این طرح، در حال حاضر به اندازه کافی اعضای هیات علمی و تخت های بیمارستانی، به عنوان دو پارامتر اصلی و هزینه بر در جهت افزایش ظرفیت پزشکی، وجود دارد.

برزویی با بیان اینکه حدود ۳۴ سال پیش و در سال های ۶۴ و ۶۵ و ۶۶ در برخی از دانشکده های پزشکی، پذیرش دانشجو بیشتر از زمان حاضر بود، اظهار داشت: برای مثال هر کدام از این دانشکده ها  ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر در سال پذیرش دانشجوی پزشکی داشته اند، اما در حال حاضر این دانشکده ها فقط ۲۰۰ نفر را پذیرش می‌کنند. این موضوع نشان دهنده آن است که قطعا ظرفیت برای افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی وجود دارد.

باید از ظرفیت دانشجوی شهریه پرداز بهره گیریم
وی با بیان اینکه به ظرفیت بخش غیر دولتی در آموزش پزشکی کمتر توجه کرده ایم، گفت: تمام ظرفیت‌های پزشکی را نباید در بخش دولتی لحاظ کنیم بلکه بسیاری از خانواده‌ها حاضرند فرزندانشان به جای ترک وطن برای تحصیل، این هزینه را در داخل کشور بپردازند. بنابراین باید از بخش ظرفیت دانشجوی شهریه پرداز در خود دانشگاه‌های دولتی، ظرفیت دانشجوی شهریه پرداز در دانشگاه‌های غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد یا ایجاد دانشگاه‌های غیر دولتی در حوزه وزارت بهداشت بهره ببریم. این روش می تواند برنامه ای باشد تا بخشی از افزایش بار مالی سالهای آتی مصوبه به بخش شهریه پرداز منتقل شود و از بار مالی وزارت بهداشت کاسته ‌شود.

برزویی خاطرنشان کرد: امید است دست اندرکاران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر ارکان نظام سلامت، سایر نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی و بلاخص صاحب نظران و متخصصان حوزه سلامت، برای تصویب و اجرایی شدن افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی همراهی کنند.

وی افزود: این تصمیم برای ۱۰ تا ۲۰  سال آینده کشور است که بر حوزه سلامت کشور تاثیر خواهد گذاشت و از تصمیمات استراتژیک محسوب می‌شود که باید درست هدایت و اجرا شود. باید بدانیم معضلاتی مانند پیری جمعیت در سال‌های آتی، افزایش تقاضا و خدمات پزشکی با توجه به بالا رفتن آگاهی مردم، خروج نخبگان علاقمند به آموزش پزشکی و وجود بیماری‌های همه‌گیر مانند ویروس‌های مختلف، ضرورت این مصوبه را دو چندان می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha