پوشش تحصیلی دانش آموزان استثنایی کشور ۱۸ برابر افزایش یافته است

قزوین- ایرنا- معاون وزیر و رییس آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: پوشش تحصیلی دانش آموزان استثنایی کشور اکنون نسبت به زمان تاسیس این تشکیلات، ۱۸ برابر افزایش یافته و همچنین طی این مدت ۱۲ برابر افزایش اعتبارات داشته‌ایم.

به گزارش ایرنا، سید جواد حسینی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: یکی از نیازهای جدی نظام تعلیم و تربیت اجتماعی شدن آموزش و پرورش است و در این راستا به شدت به مشارکت همه افراد جامعه نیاز داریم.

وی راهبرد سازمان آموزش و پرورش استثنایی را گسترش، تثبیت و تعمیق عدالت آموزشی برشمرد و اظهار داشت: یکی از سیاست‌های راهبردی ما، بحث اجتماعی شدن سازمان آموزش و پرورش استثنایی است که باید بر روی آن بیشتر تمرکز شود.

حسینی با اشاره به کمبود ۱۲ هزار نیروی انسانی در این سازمان افزود: براساس مصوبه شورای این سازمان برای جبران این کمبودسالانه ۱۰ درصد از ورودی آموزش وپرورش کشور باید به حوزه استثنایی اختصاص یابد که ظرف مدت دوسال این کمبود جبران خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در حال حاضر ۲۴ هزار نیروی انسانی در آموزش و پرورش استثنایی کشور مشغول آموزش هستند و تعداد دانش آموزان به معلم به ازای هر ۶ و نیم دانش آموز یک معلم است.

وی در خصوص رتبه بندی معلمان نیز تاکید کرد: به دنبال اجرای برنامه رتبه بندی معلمان، مشکلاتی در صدور احکام برخی از گروه‌های شاغل در این حوزه، ازجمله سرپرستان آموزشی ومدیران مراکز مشکلات یادگیری وجود داشت که با پیگیری این مشکلات مرتفع شد.

حسینی اضافه کرد: عمده مشکل ما در عدم صدور احکام رتبه بندی پرسنل شاغل در بخش توانبخشی سازمان بود که پس از اطلاع از این موضوع، رفع این مشکل در دستور کار قرار گرفت و ۷۰۰ نفر از نیروهای توانبخشی نیز در طرح رتبه بندی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در سال ۹۸ اعتبارات ستادی مخصوص آموزش استثنایی کشور ۹۹ میلیارد تومان بود که در سال گذشته به ۱۴۰ میلیارد و امسال به ۳۴۰ میلیارد تومان رسیده است و از ابتدایی تأسیس آموزش و پرورش استثنایی در کشور از سال ۷۰ تا کنون ۱۸ برابر پوشش تحصیلی دانش آموزان استثنایی افزایش یافته است در حالی که میزان اعتبارات ما ۱۲ برابر افزایش داشته است.

حسینی خاطر نشان کرد: بخش زیادی از اعتبارات ما از طریق مشارکت‌های مردمی تأمین می‌شود سال گذشته ۱۴۵ میلیارد برای وسایل کمک توانبخشی از طریق مشارکت‌های مردمی تأمین شده است و برای اولین‌بار در بودجه سال جاری نیز ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید این تجهیزات درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه براساس مطالعات آمایش سرزمینی انجام شده در سال ۹۸ به ۲۱۰ مدرسه  نیاز داشتیم، افزود: تاکنون ۱۶۵ مدرسه ساخته شده است و یک و نیم متر به فضای سرانه ورزشی دانش آموزان اضافه کردیم و که این میزان ۲ متر در مناطق محروم افزوده شده است  و سرانه فضای ورزشی در مدارس استثنایی هم اکنون ۱۱ متر است.

رییس آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: سال گذشته ۳۶۱ هزار تبلت ویژه دانش آموزان استثنایی در کشور تأمین شد و امسال نیز ۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال جاری برای همین امر تخصیص داده شده است.

وی در پایان افزود: در بحث سنجش سلامت دانش اموزان در دوران کرونا رکود شکسته شد و ۹۹ درصد  دانش اموزان در این طرح شرکت کردند و هنوز ادامه دارد.

۱۵۰ هزار دانش آموز در ۱۷۰۰ مدرسه خاص و ۲۱ هزار مدرسه پذیرا مشغول تحصیل هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha