سرمایه گذاری فرهنگی در کردستان متناسب با زیست بوم منطقه باشد

سنندج-ایرنا- مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی کشور گفت: سرمایه گذاری فرهنگی و هنری در کردستان باید متناسب با زیست بوم خود استان صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، میلاد عرفان پور روز پنجشنبه در نشست با مسوولان واحدهای تخصصی حوزه هنری استان کردستان در سنندج اظهار داشت: کردستان دارای ظرفیت‌ها و ویژگی‌های منحصر بفردی در بخش‌های مختلف از جمله فرهنگ و هنر است، بر همین اساس، میزان علاقه مردم این استان به مباحث فرهنگی بالا است و در نتیجه کار فرهنگی و هنری در استان دارای ظرافت‌ها و ویژگی‌های خاصی است.

وی افزود: در چند سال اخیر حوزه هنری استان کردستان به محوری برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری تبدیل شده و این مهم را می‌توان در خروجی تولیدات و رویدادهای برگزار شده به خوبی مشاهده کرد.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی کشور با بیان اینکه باید شناسایی، رشد و پرورش استعدادهای هنری در این استان با جدیت بیشتری دنبال شود، افزود: حوزه هنری در سراسر کشور در رویکرد جدید فعالیت‌های خود توجهی ویژه به این مهم دارد و بدون شک حوزه هنری کردستان هم در این زمینه باید پیشگام باشد و البته فعالیت‌های بسیار خوبی نیز در این راستا آغاز شده است.

وی با بیان اینکه باید سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی و هنری در کردستان متناسب با زیست بوم خود منطقه باشد، یادآور شد: کردستان دارای ظرفیت‌ها و استعدادهای خاصی است و باید برای بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها، زیست بوم خود استان نیز مورد توجه قرار گیرد.

عرفان‌پور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تدون سند تحول حوزه هنری انقلاب اسلامی کشور، گفت: ما نیز در حوزه موسیقی یک سند تحول را در دستور کار قرار داده‌ایم و امیدواریم در این مسیر بتوانیم فرصت‌های بهتری را در بخش موسیقی در استان های کشور ایجاد کنیم.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی کشور بیان کرد: تحول در بخش موسیقی حوزه هنری در سراسر کشور می‌تواند دستاوردهای خوبی را در راستای اعتلای این هنر متعالی و همچنین حمایت بهتر از فعالان این بخش به دنبال داشته باشد.

وی با تقدیر از اقدامات و فعالیت‌های حوزه هنری کردستان در بخش‌های مختلف، اظهار داشت: حوزه هنری کردستان چه در بخش تولید و چه در حوزه برگزاری رویدادها و جشنواره‌های متعدد از جمله در بخش موسیقی یکی از استان های موفق کشور به شمار می رود.

توجه به هنر موسیقی اصیل و بومی اولویت حوزه هنری کردستان است

سرمایه گذاری فرهنگی در کردستان متناسب با زیست بوم منطقه باشد

رییس حوزه هنری کردستان نیز در این نشست اظهار داشت: توجه به موسیقی اصیل و بومی یکی از اولویت‌های حوزه است و حمایت از فعالیت‌های این بخش همواره در دستور کار حوزه هنری کردستان قرار داشته است.

امین مرادی افزود: امروز سنندج جزو شهرهای خلاق موسیقی در جهان به شمار می رود و به همین دلیل نیاز است که به ظرفیت‌ها و استعدادهای این بخش بیش از گذشته توجه شود.

وی با بیان اینکه کردستان یکی از قطب‌های اصلی موسیقی کشور به شمار می رود، گفت: موسیقی در کردستان در فرهنگ و باور مردم ریشه دارد و به همین دلیل است که این هنر به صورت خانوادگی در کردستان دنبال و پیگیری می‌شود.

رییس حوزه هنری کردستان با اشاره به خانواده‌ کامکارها، عندلیبی‌ها و یوسف زمانی‌ها به عنوان فعالان و پیشکسوتان عرصه موسیقی این منطقه، اظهار داشت: حمایت از موسیقی اصیل و بومی در استان کردستان همواره در دستور کار حوزه هنری قرار داشته و در این راستا اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

وی به انتشار ۹ آلبوم موسیقی از سوی حوزه هنری استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر چندین آلبوم دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری ۲ آلبوم موسیقی دیگر نیز تولید و روانه بازار کنیم.

مرادی به فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در عرصه موسیقی کردی در استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: در این بخش نیز حوزه هنری پیشگام است و تاکنون در این راستا سه عنوان کتاب منتشر شده و ۲ عنوان دیگر نیز در دست انتشار قرار دارد.

رییس حوزه هنری کردستان با اشاره به تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان افزود: در این دانشنامه نیز سه عنوان به حوزه موسیقی کردستان اختصاص پیدا کرده و انتظار داریم که تا پایان سال جاری یکی از این عناوین چاپ و روانه بازار شود.

کژوان ضیاء الدینی مسوول واحد موسیقی حوزه هنری کردستان نیز به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده پرداخت و اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا تمام فعالیت‌های موسیقی در کردستان و حتی دیگر نقاط کشور و جهان متوقف شد.

وی با اشاره به خسارت های وارد شده به هنر به ویژه موسیقی گفت: انتظار داریم با بهبود وضعیت و شرایط، زمینه برای رشد و ارتقا فعالیت‌ها و برنامه‌های مرتبط با هنر موسیقی در حوزه هنری استان کردستان فراهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha