محققان واقعیت های نهضت میرزا کوچک خان جنگلی را جهانی کنند

رشت – ایرنا- استاندار گیلان در یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی بیان کرد : محققان واقعیت های نهضت میرزا کوچک را جهانی کنند چرا که تاکنون حق شخصیت عظیم او آنگونه که باید ادا نشده است.

اسدالله عباسی روز پنجشنبه در یادواره میرزاکوچک جنگلی و ۱۵۲ روحانی شهید گیلان در مصلی رشت اظهار داشت: در تلاشیم سال آینده کنگره بین المللی میرزا را بعنوان چهره ملی و مبارز برگزار کنیم و بزودی دبیرخانه این بزرگداشت را تشکیل خواهیم داد.
وی با بیان اینکه میرزا در جبهه مقابله با استبداد و حاکمیت طاغوت و دشمنان خارجی مبارزه کرد، افزود: تاریخ ثابت کرد حق همیشه ماندنی است و میرزا کوچک خان بر تارک تاریخ، خوب می درخشد و باید محققان واقعیت های میرزا را به نسل آینده و جهان بشناسانند.
استاندار گیلان ادامه داد: عدالت محوری و آزادی خواهی میرزا کوچک بر اساس قرآن ،دین ،ارزش ها و پشتوانه مردمی و اخلاق مداری بوده است و در مولفه های گام دوم ،مقام معظم رهبری ایشان را مینیاتوری از جامعه اسلامی دانستند. 
وی افزود:میرزا بر اساس شریعت حرکت کرد و امروز باید میرزا را بعنوان طلبه و روحانی مبارز برگرفته از آموزه های دینی معرفی کنیم و نیاز داریم روحیه انقلابی و ظلم ستیزی او را نهادینه کنیم زیرا میرزا با بصیرت تشخیص داد که نباید به بیگانه اعتماد کرد .
عباسی خاطرنشان کرد :تلاش می کنیم بحث فرهنگی در کنار بحث های اقتصادی و معیشتی مردم در دستور کار قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در گیلان در پایان ابراز امیدواری کرد این همدلی که در راستای منویات مقام معطم رهبری و رئیس جمهوری شکل گرفته فضای خدمت برای مردم قدر شناس باشد.

نهضت میرزا مقدس بود

نماینده ولی فقیه در گیلان نیز در این یادواره بیان کرد:نهضت میرزا یک نهضت مقدس بود و در سایه قرآن و ائمه شکل گرفت و هر آن چه نام مقدس کنارش باشد قطعا ماندگار می شود.

آیت الله رسول فلاحتی اظهار داشت: در تاریخ مبارزات این کشور هر کجا حرکتی بر اساس آرمان های اسلام شکل گرفت مردم ایران و گیلان حمایت کردند.

وی خاطرنشان کرد : اما هر کجا قیام مقدس هم شکل گرفت دشمن آگاهانه نفوذ کرد و غفلت و غارت از اسباب دشمنان بر علیه جامعه است .
آیت الله فلاحتی متذکر شد : دشمن ایجاد غفلت می کند تا سرمایه جامعه را به غارت ببرند اما امام راحل نگذاشت ملت او غافل و آرمان های کشورش را به غارت ببرند بلکه امام(ره) جوانانی ساخت که همه در میدان مانند کوه راسخ هستند.
 وی ادامه داد: جامعه تا زمانی که در سایه خدا هست و مردم تا زمانی که با بصیرت زندگی می کنند دشمن را در همه اهدافش ناکام می گذارند.
آیت الله فلاحتی تاکید کرد:امروز مفتخریم که در مبارزات ملت ایران هم هشت هزار شهید دادیم و روحانی مبارزی چون میرزا کوچک خان داریم که به اندازه یک جهان اندیشه است.
وی با بیان اینکه آموزه های میرزا در اذهان جامعه ماندگار است افزود: در تاریخ ایران هر وقت عزت و حریت مردم ایران توسط مستبدان داخلی و خارجی مورد تعرض قرار می گرفت در راس مبارزه با چنین چهره هایی روحانیون حضور داشتند که در برابر آنها ایستادگی می کردند یکی از این روحانیان میرزا کوچک جنگلی بود .

نماینده ولی فقیه در گیلان ابراز امیدواری کرد، در یکصد و یکمین سالگرد شهادت این شخصیت عظیم کنگره ای جهانی در تراز میرزا برگزار شود .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha