۱۱ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۴
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 84563066
۰ نفر

برچسب‌ها

سرعت وزش باد در کردستان به ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسید

سنندج- ایرنا- معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: در شبانه روز گذشته سرعت وزش باد در برخی نقاط استان کردستان از جمله شهر هزارکانیان و روستای بهارستان در دیواندره به ۲۶ متر بر ثانیه (۹۴ کیلومتر بر ساعت) رسید که در محدوده تندباد و هشدار بود.

علی پناهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پس از هزارکانیان و بهارستان، سرعت وزش باد در شهرهای دیواندره ۲۵ متر بر ثانیه، قروه و دهگلان ۲۲، سقز و زرینه ۲۱، کامیاران و بانه ۱۸، مریوان ۱۷، بیجار و سروآباد ۱۶ و سنندج ۹ متر بر ثانیه بود.

وی افزود: از شبانه روز گذشته نیز شاهد ورود یک سامانه بارشی به استان بودیم که تاکنون در شهرهای بانه ۱۰ میلی متر، مریوان ۹، سقز ۶، سروآباد ۴، سلین یک، هزارکانیان ۲ دهم و دیواندره یک دهم میلی متر بارندگی گزارش شده است.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان با بیان اینکه هم اکنون در شهرهای سقز، سنندج، مریوان، زرینه و هزارکانیان شاهد بارش باران، رعد و برق و رگبار پراکنده هستیم، ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته از غروب امروز این سامانه بارشی از استان خارج می شود و از فردا شاهد هوای پایداری خواهیم بود.

وی اضافه کرد: در چند روز آینده دمای هوای استان روند کاهشی دارد و انتظار داریم صبح روزهای جمعه و شنبه حالت یخبندان را در بیشتر نقاط استان شاهد باشیم.

پناهی یادآور شد: در شبانه روز گذشته شهر زرینه در سقز با دمای ۲ درجه سردترین و روستای سلین در شهرستان سروآباد با دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد گرمترین نقاط استان بودند دمای شهر سنندج مرکز استان نیز بین ۱۲ و ۱۹ درجه سانتی گراد در نوسان بود.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری، ثبت و مخابره می‌کنند.

در سال زراعی جاری تاکنون به صورت میانگین ۴۹ میلی‌متر بارندگی در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به میانگین دوره بلندمدت (۳۰ سال گذشته) ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

سال زراعی از اول مهر هر سال شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha