روحیه استکبار ستیزی میرزاکوچک خان کم‌نظیر بود

رشت – ایرنا - معاون حقوقی، امور مجلس و استانها وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شخصیت و ویژگی استکبار ستیزی میرزا کوچک خان و قیام او را کم نظیر توصیف و بیان کرد: همزمان با قیام جنگل ، قیام های متعددی در کشور شکل گرفت که هیچکدام به این اندازه ماندگار نبود.

سیدمحمد هاشمی روز پنجشنبه در یادواره میرزاکوچک خان جنگلی و ۱۵۲ روحانی شهید گیلان که بمناسبت یکصدمین سالروز شهادت سردار جنگل در رشت برگزار شد افزود: میرزا نه تنها مختص گیلان بلکه اسطوره ای برای کشور است.

وی اظهار داشت: رشادت های میرزا کوچک خان جنگلی در تاریخ و تارک زمان ماند و با وجود اینکه بدخواهان همگی به گورستان تاریخ پیوستند، یاد، آرمان و اندیشه میرزا هنوز ماندگار است.

معاون حقوقی امور مجلس و استان ها وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به قیام و مبارزات میرزاکوچک خان اشاره کرد و افزود: ویژگی سازماندهی و تشکیلات سازی میرزا کوچک خان بی‌نظیر یا حداقل کم نظیر بود.

هاشمی در ادامه گفت: این ویژگی در کنار استکبار ستیزی در تاریخ کم نظیر است بطوریکه همزمان با میرزا افراد زیادی قیام کردند اما ماندگار نشدند، در حالیکه میرزا بخاطر این حرکت مردمی و جوهره اسلامی و هم توان تشکیلاتی که داشت ماندگار شد.

وی تاکید کرد: حمایت گر برگزاری کنگره میرزا کوچک خان جنگلی بصورت بین المللی در یکصد و یکمین سال شهادت این شهید بزرگ خواهیم بود.

هاشمی  گفت: در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد خود را مکلف می‌داند شرایط برگزاری کنگره ملی و بین المللی میرزا کوچک خان جنگلی را آماده کند، زیرا تاکنون آنچه حق میرزا و قیام او بود ادا نشده است.

 معاون حقوقی امور مجلس و استان ها وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با تاکید بر حمایت کنگره آل بویه اظهار داشت: هرچه افتخارات گیلان در سطح ملی و بین المللی برگزار شود، برای سراسر ایران افتخار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha