۷۵ درصد جمعیت هدف استان اردبیل دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کردند

اردبیل- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: از آغاز طرح واکسیناسیون همگانی علیه کرونا در استان اردبیل تاکنون، بیش از ۷۵ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال این استان هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: تزریق دُز اول واکسن کرونا در استان اردبیل نیز از ۹۱ درصد جمعیت هدف بالای ۱۲ سال عبور کرده و این استان در ردیف سه استان نخست کشور در این زمنیه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون در مجموع یک میلیون و ۶۴۱ هزار و ۵۱۴ دُز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: تاکنون ۸۸۹ هزار و ۷۱۱ دُز واکسن نوبت اول و ۷۳۵ هزار و ۹۷۵ دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است.

وی همچنین گفت: به رغم افزایش سرعت و امکان واکسیناسیون در سطح استان اردبیل با اختصاص محموله‌های پرتعداد واکسن کرونا، استقبال مردمی از واکسیناسیون در روزهای اخیر کاهش یافته است.

دکتر حبیب‌زاده از تزریق دُز سوم برای ۱۵ هزار و ۸۲۸ نفر از واجدان شرایط در استان اردبیل خبر داد و اضافه کرد: امیدواریم با ادامه همین روند، تا آخر همین ماه، تمام گروه‌های سنی علیه کرونا واکسینه شوند.

وی تاکید کرد: حتی افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌‍‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در ادامه با هشدار به احتمال گسترش شیوع کرونا در این استان اظهار کرد: همه شهروندان استفاده از ماسک و تزریق هر دو دُز واکسن کرونا را جدی بگیرند.

وی در ادامه از فوت یک نفر دیگر از مبتلایان کرونا در استان اردبیل طی شبانه روز گذشته خبر داد و مجموع فوتی‌های پنج موج شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان را ۲ هزار و ۵۷۸ نفر اعلام کرد.

دکتر حبیب‌زاده همچنین اعلام کرد: در ادامه روند نزولی شیوع کرونا در استان اردبیل، طی شبانه روز گذشته مجموع بستری مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان نیز به ۱۵۲ نفر کاهش یافته که ۷۴۵ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در این زمینه است.

وی اظهار کرد: طی شبانه روز گذشته ۲۱ فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند که این میزان بستری نیز پایین‌ترین رقم در چهار ماه گذشته بوده و نسبت به بالاترین آمار ثبت شده سه ماه، ۱۶۸ نفر کاهش را نشان می‌دهد.

بر اساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، هم‌اکنون شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان در وضعیت آبی قرار دارد و شاخص شمار ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان‌باختگان روند آرام کاهشی را طی می‌کند.

وی همچنین از مراجعه ۵۷ فرد مشکوک به ابتلای کووید.۱۹ به مراکز درمانی استان اردبیل در شبانه روز گذشته خبر داد و بیان کرد: امیدواریم که این استان دچار موج ششم کرونا نشود.

دکتر حبیب‌زاده از بستری شدن ۴۵ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته ۴۰ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

وی وضعیت کنونی شیوع کرونا در استان اردبیل را همچنان شکننده خواند و با اشاره به احتمال صعودی شدن شیوع کرونا در این استان گفت: کنترل شیوع کرونا بدون همراهی مردم میسر نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، کوثر، گرمی، سرعین، پارس‌آباد، بیله‌سوار، خلخال، اصلاندوز و نمین در وضعیت آبی و شهرستان مشکین‌شهر و نیر در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

وی با اشاره به لزوم پرهیز از دورهمی، عادی‌انگاری بیماری کووید.۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان افزود: طبق هشدارهای قبلی، چرخش شیوع ویروس در جامعه برقرار است و با سرد شدن هوا و کم شدن تهویه فضاهای سربسته، احتمال انتشار ویروس بیشتر شده است.

به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر با کاهش موارد ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان‌باختگان کرونا در استان اردبیل در ادامه روند نزولی شیوع، امیدواری برای مهار این بیماری افزایش یافته و بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی، شیوع کرونا در این استان در وضعیت آبی قرار دارد.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha