درمان کمردرد با تعیین محل دقیق عضله آسیب‌دیده

تهران- ایرنا- مطالعات جدید نشان می‌دهد با استفاده از تصاویر ام آر آی و تعیین محل دقیق عضله آسیب‌دیده کمر می‌توان با فیزیوتراپی هدفمند و حذف عادت‌های غلط، کمردرد را درمان کرد.

به گزارش روز پنج‌شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری نیچر، کمردرد شایع‌ترین مشکل اسکلتی – عضلانی است که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد. بر اساس آمار حدود ۸۰ درصد بزرگسالان حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه کمردرد شدید دارند. بر اساس مطالعات دور کاری ناشی از پاندمی تعداد مبتلایان به کمردرد را افزایش داده؛ چرا که در خانه تمهیداتی مانند صندلی ارگونومی و وسایل استاندارد معمولا وجود ندارد.

محققان از سال ها پیش به دنبال دلیل اصلی کمردرد هستند. محققان دانشگاه وسترن در لندن به همراه محققان دانشگاه‌های دیگر تحقیقات جدیدی را در مورد منبع اصلی درد کمر آغاز کردند. در حالی که بسیاری از تحقیقات قبلی ساختار ستون فقرات را دلیل اصلی کمردرد می‌دانند، مطالعات جدید با استفاده از تصاویر MRI نشان می‌دهد باید به دنبال دلیل در عضلات پایین کمر بود.

این مطالعه از تجزیه و تحلیل شکل آماری برای بررسی یک عضله خاص در مبتلایان به کمردرد مزمن به عنوان یک نشانگر زیستی استفاده می‌کند. این مطالعه برای اولین بار است که عضله پارانخاعی را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

با استفاده از این مطالعه می‌توان مکان دقیق تحلیل‌رفتن عضله را شناسایی کرد و با استفاده از هوش مصنوعی و برنامه هدفمند فیزیوتراپی مانع از درد شد.

فتق دیسک بین مهره‌ای
این عارضه نیز به دلایل مختلفی مانند بلندکردن اجسالم سنگین، ضربه یا خود به خود ایجاد می‌شود و با تحریک ریشه عصبی باعث ایجاد درد می‌شود. در این مطالعه با بررسی داوطلبانی که از درد یک طرف کمر به علت فتق دیسک رنج می‌بردند، مشخص شد با تغییر عادت‌های روزمره می‌توان این اختلال را درمان کرد.
 
پزشکان معتقدند کمردرد علایم مختلفی دارد و تشخیص علت دقیق آن فرآیند پیچیده‌ای است؛ ولی می‌توان با حفاظت از ستون فقرات و تقویت ماهیچه ها، فشار و درد وارد بر کمر و ستون فقرات را کاهش داد.

چند راهکار ساده

-هنگام نشستن دقت کنید؛ اولین و مهمترین قدم برای جلوگیری از کمردرد، اجتناب از نشستن‌های طولانی مدت است. بیشترین مدت زمان نشستن حدود ۴۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. هنگام نشستن قوز نکنید و سعی کنید سر و گردن با ستون فقرات در یک راستا قرار داشته باشد. شانه‌ها را داخل گوش‌ها فرو نکنید و عضلات شکم را پیوسته منقبض نگه دارید. صندلی مناسب و راحت فراموش نشود. پس از هر ۴۵ دقیقه نشستن، بلند شده و راه روید تا جریان خون کافی در اختیار عضلات و استخوان‌ها قرار گیرد.

-قراردادن بالشت زیر زانو هنگام خواب؛ بالا آمدن زانو سبب کاهش فشار و درد در ستون فقرات می‌شود.

- برنامه ورزشی منظم، به ویژه تمرین‌های ناحیه مرکزی بدن که سبب تقویت فیله‌های پشت و ماهیچه‌های شکم می‌شوند، کمر و ستون فقرات را محافظت کرده و از اسپاسم و درد عضلات جلوگیری می‌کند.

-تقویت استخوان‌ها؛ تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان، یکی از مهمترین روش‌های حفاظت از کمر و ستون فقرات است، پس تا می‌توانید مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین دی مصرف کنید. شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، قارچ، انواع پنیر، خاویار، زرده تخم مرغ و جگر گوساله مهمترین منابع ویتامین دی هستند.

-در انتخاب کفش دقت کنید؛ کفش مناسب فشار وارد روی کمر را کاهش می‌دهد. پاشنه حدود سه سانتی متر، مناسب‌ترین ارتفاع پاشنه است. از پوشیدن کفش‌های پاشنه دار جلوگیری کنید که قاتل زانو و کمر است.

-هنگام ایستادن و راه رفتن، بدن را در بهترین وضعیت قرار دهید؛ برای کاهش کمر درد و گردن درد، هنگام راه رفتن و ایستادن عضلات شکم را منقبض نگه دارید و سعی کنید سر و ستون فقرات در یک راستا قرار داشته باشند. از کشیدن سر و گردن به سمت جلو، قوز کردن و چرخاندن شانه‌ها به طرفین هنگام راه رفتن یا ایستادن اجتناب کنید.

- وزن خود را کاهش دهید؛ اضافه وزن، به ویژه در ناحیه مرکزی بدن، سبب افزایش کمر درد می شود. همواره به شاخص توده بدنی توجه داشته باشید.

-سیگار را ترک کنید؛ نیکوتین موجود در سیگار و دخانیات دیگر، جریان خون ناحیه دیسک در ستون فقرات را کاهش می‌دهد و سبب خشک شدن، پارگی یا ترک آن می‌شوند. از طرفی سیگار سبب کاهش اکسیژن خون و کاهش مواد غذایی عضلات و تاندون ها می‌شود.

- از بلند کردن و حمل اجناس سنگین خودداری کنید؛ اغلب کمر دردها ناشی از بلند کردن اجسام سنگین است. برای حمل این اجناس تا حد امکان کمک بگیرید یا از چرخ استفاده کنید. استفاده از کوله پشتی برای حمل کتاب، لپ تاپ و وسایل ضروری توصیه شده است.

- از پوشیدن شلوارهای تنگ جلوگیری کنید؛ لباس‌های تنگ علاوه بر کاهش جریان خون در نواحی مختلف، خم شدن، راه رفتن و ایستادن را مختل می‌کنند و سبب فشار روی کمر و ستون فقرات می‌شوند.

-نفس عمیق بکشید؛ دم عمیق از طریق بینی و بازدم محکم از طریق دهان، سبب تقویت عضلات شکم و افزایش اکسیژن خون می‌شود که هر دو در کاهش کمر درد موثر هستند.
-حین کار با تلفن حرف نزنید؛ تلفن صحبت کردن حین کار سبب می‌شود که به طور غریزی گوشی تلفن را با شانه نگه دارید که این کار باعث کمر درد و گردن درد می‌شود. استفاده از هدست در تماس‌های طولانی ضروری است.

-هنگام نشستن کف هر دو پا را با فاصله عرض شانه روی زمین قرار دهید.
-هنگاه نشستن پاها را روی هم نندازید
- از حمل کیف های دستی سنگین جلوگیری کنید.
- هنگام نشستن و ایستادن سر خود را بالا نگه دارید.
-از فعالیت های شدید بدنی پرهیز کنید.
- روزی هشت لیوان آب بنوشید.
- قبل از ورزش بدن را گرم و پس از آن بدن را سرد کنید.
-تغذیه سالم و کافی داشته باشید.
-به خواب کافی توجه کنید.

کمردرد یکی از مهمترین علل ناشی از شیوه ناصحیح زندگی است که پیر و جوان نمی‌شناسد، بنابراین بهتر است قبل از مزمن شدن، برای مقابله با آن اقدامی کرد.
نتایج این مطالعه در نشریه  Nature منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha