۲۰۰ هزار اصله نهال بین متقاضیان زراعت چوب آذربایجان‌غربی توزیع می شود

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: ۲۰۰ هزار اصله نهال رایگان در نهالستان این شهرستان در بین متقاضیان طرح زراعت چوب استان توزیع خواهد شد.

خالد خضری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نهالستان این اداره در روستای "قزلقوپی" مهاباد تنها واحد فعال تولید نهال آذربایجان غربی است که علاوه بر نیازهای این شهرستان، قادر به تامین سهمیه استان نیز است.

وی ادامه داد: در قالب طرح زراعت چوب متقاضیان کاشت نهال در زمین زراعی و حتی به صورت حاشیه کاری می توانند ضمن دریافت نهال رایگان در صورت تایید و رعایت ضوابط اداره منابع طبیعی می توانند تسهیلات بانکی نیز دریافت کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد اظهار داشت: متقاضیان هر شهرستان به شرط داشتن مقدار آب کافی، باید ابتدا درخواست خود را برای زراعت چوب به اداره منابع طبیعی تحویل دهند تا کارشناسان، مکان کاشت و تعداد نهال‌های مورد نیاز را بررسی و برای دریافت نهال معرفی شوند.

خضری بیان کرد: با توجه به اینکه گونه "صنوبر" شرایط سازگاری مناسبی با شرایط آب و هوایی منطقه دارد، نهال های کشت شده از این نوع در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه توزیع نهال هر ساله از اواخر بهمن ماه سال جاری آغاز خواهد شد، اضافه کرد: سال گذشته نیز حدود ۱۸۰ هزار اصله نهال از نهالستان مهاباد در سراسر استان توزیع شد که سهم شهرستان مهاباد بیش از ۲۵ هزار اصله نهال بود.  

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای دقیق طرح زراعت چوب و دادن مشوق‌های لازم به متقاضیان این طرح، پدیده قاچاق چوب و قطع درختان جنگلی کاهش چشمگیری پیدا کرده و نیاز اولیه صنعت چوب تامین شود.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است، در این شهرستان بیش از هزار هکتار جنگل در منطقه "کاولان و کوران"، ۱۰۰ هکتار جنگل‌های مصنوعی و ۸۸ هکتار را ذخیره‌گاه جنگلی وجود دارد.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha