فراخوان گوترش برای رفع موانع حقوقی، اجتماعی و اقتصادی معلولان

تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی افراد دارای معلولیت (سوم دسامبر ۲۰۲۱ برابر با ۱۲ آذرماه)، همه کشورها را ترغیب کرد که کنوانسیون حقوق افراد معلول را به‌طور کامل اجرا کنند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، متن کامل پیام «آنتونیو گوترش» به شرح زیر است:

درک حقوق، توان و رهبری افراد دارای معلولیت، آینده مشترک ما را پیش خواهد برد.

برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار به همه از جمله افراد دارای معلولیت نیاز داریم. در سرتاسر جهان، افراد دارای معلولیت و سازمان‌های نماینده آنان در حال انجام اقداماتی هستند تا این فراخوان را تحقق بخشند: «هیچ چیز در مورد ما، بدون ما.»

کووید-۱۹ موانع و نابرابری‌های مداومی را آشکار کرده است که یک میلیارد نفر افراد دارای معلولیت جهان با آن رو به‌رو هستند، این افراد بین کسانی بسر می‌برند که بیشترین آسیب را به‌خاطر همه گیری متحمل شدند.

پاسخ و بهبودی نسبت به همه‌گیری و معلولیت از نظر کلی، باید توسط خود افراد دارای معلولیت هدایت شود، مشارکت‌ ایجاد کند، با بی‌عدالتی و تبعیض مقابله کند، دسترسی به فناوری را گسترش دهد و نهادها را برای ایجاد جهانی فراگیرتر، در دسترس‌تر و پایدارتر پس از کووید-۱۹ تقویت کند.

اینجانب همه کشورها را ترغیب می‌کنم که کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را به‌طور کامل اجرا کنند، دسترسی را افزایش دهند و موانع حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و غیره را با مشارکت فعال افراد دارای معلولیت و سازمان‌های نماینده آنان از بین ببرند.

در روز بین‌المللی افراد دارای معلولیت، بیایید متعهد شویم که آینده‌ای پایدار، فراگیر و عادلانه برای همه بسازیم تا کسی نادیده انگاشته نشود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha