ارتش اتیوپی یک شهر تاریخی را از شبه نظامیان تیگرای پس گرفت

تهران- ایرنا- ارتش اتیوپی کنترل شهر تاریخی «لالی‌بلا» را که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، از کنترل شبه نظامیان موسوم به جبهه آزادیبخش تیگرای خارج کرد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، کنترل نیروهای دولتی بر این شهر ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ارتش اعلام کرد، یک منطقه راهبردی در ایالت امهره را از شورشیان پس گرفته است.

همچنین، رسانه های دولتی امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که ارتش اتیوپی منطقه غاشانا اربیت را که چهار شهر بزرگ در استان امهره را به هم وصل می کند، به کنترل خود در آوردند.  

به تازگی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی، طرفین درگیری در اتیوپی را به نقض حقوق بشر و حتی ارتکاب جنایت بشری متهم کرده است.

درگیری در تیگرای که از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد از ماه ژوئن گذشته بار دیگر از سرگرفته شد . این در حالی است که آبی احمد ارتش را به منطقه تیگرای به منظور سرنگون کردن جبهه یاد شده گسیل داشت که حاکمیت بر امور در این منطقه را برعهده دارد.

آدیس آبابا به عنوان پایتخت دومین کشور بزرگ آفریقا از نظر شمار جمعیت مرکز دیپلماتیک منطقه ای به شمار می رود و مقر اتحادیه آفریقا و کمیساریای عالی اقتصادی سازمان ملل در آفریقا را در خود جای داده است.

آدیس آبابا همچنین مرکز خطوط هواپیمایی مسافربری برای انتقال مسافران به کشورهای آفریقا ، آمریکای شمالی ، آسیا و خاورمیانه به شمار می رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha