اعزام نیروهای بسیجی برای مهار حریق جنگل علی‌آباد گلستان

گرگان- ایرنا - فرماندار علی آباد کتول گفت که برای سرعت بخشیدن به عملیات مهار آتش سوزی در مناطق جنگلی الازمن این شهرستان ۴۰ نفر از نیروهای بسیجی عازم ارتفاعات و مناطق سخت گذر جنگلی این منطقه شدند.

مجتبی جمالی شامگاه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:  آتش سوزی ارتفاعات جنگلی روستای الازمن این شهرستان که از عصر امروز آغاز شد همچنان ادامه داد.

وی اظهارداشت : سه گروه به تعداد ۱۵ نفر پس از سه ساعت پیاده روی به محل حریق رسیدند و عملیات اطفا در حال انجام است.

وی تصریح کرد: ۴۰ نفر از نیروهای بسیج شهرستان هم به منطقه عازم شدند که امیدواریم قبل از وزش باد شدید به محل حریق برسند و عملیات  اطفا به اتمام برسد.

جمالی گفت :‌ گونه های درختی منطقه از نوع درختان پهن برگ مانند کچف و درختچه های ولیک، کندس ، سیاه تلو  است که وسعت منطقه حریق پس از ارزیابی کارشناسان اعلام می شود.

جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: ۱۷ نقطه از عرصه‌های جنگلی منابع طبیعی استان در شهرستان‌های مینودشت، گالیکش، کلاله، رامیان و علی‌آبادکتول از روز گذشته تاکنون به دلایل انسانی و وزش باد شدید درگیر آتش سوزی شده است.

مدیرکل هوشناسی استان گلستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: جریانات گرم جنوبی در سطح مناطق جنگلی استان سبب وزش باد با سرعت ۵۰ تا ۷۰ کیلومتر جنگل های میان بند (ارتفاعات میانی ) استان شده است.

 نوربخش داداشی گفت : وزش باد گرم تا بامداد فردا پنجشنبه ادامه دارد و پس از آن مجدد بادهای ناشی از جریانات شمالی در گلستان حاکم می شود که شهرهای غربی ، گرگان و علی آباد کتول را با سرعتی بین ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر در می نوردد.

به گفته وی  بارش باران در گلستان از شامگاه فردا  از نواحی غربی استان آغاز و در ادامه سایر گستره استان را در بر می گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان  هفته گذشته به ایرنا  گفت که از ابتدای امسال تاکنون ۶۹۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های این استان دچار آتش‌سوزی شد.

 عبدالرحیم لطفی افزود:‌ در این مدت ۲۲۴ فقره آتش سوزی در عرصه های جنگلی گلستان به وقع پیوست که سهم جنگل های پهن برگ و هیرکانی ۱۵۶ فقره، دست کاشت ۴۸ فقره ، مراتع ۲۰ فقره بود.

وی افزود:‌ در این مدت پوشش ۶۶۴ هکتار جنگل پهن برگ ، ۱۱ هکتار مرتع و ۱۶ هکتار درختان دست کاشت به خاکستر تبدیل شد.

 مدیرکل منابع طبیعی گلستان گفت : ۵۰۷ نیروی حفاظتی و ۲۵ دیدبان آتش سوزی در نقاط حساس مشغول حراست از جنگل های استان هستند که برای افزایش توان مقابله با آتش سوزی به دنبال افزایش مشارکت بومیان هستیم.

زمین‌های زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل است.

آتش سوزی، تخریب، تصرف و خشکسالی از جمله چالش های فراروی جنگلهای شمال ایران است که به تاکید کارشناسان باید برای رفع این معضلات این اکوسیستم ارزشمند تدابیری ویژه اتخاذ کرد.

روز گذشته هواشناسی گلستان نسبت به وقوع حریق در جنگل های گلستان هشدار داده بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha