سهم بانک‌ها در پروژه راه‌آهن بیرجند به‌زودی مشخص می‌شود

بیرجند - ایرنا - براساس مصوبات نشست نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری در احداث و تکمیل پروژه‌های ریلی و آزادراهی کشور با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان جنوبی، مقرر شد بانک‌های عامل حداکثر تا هفته آینده نسبت به تعیین و اعلام مبلغ پذیرش عاملیت بانکی در پروژه ریلی این استان اقدام کنند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، موضوع تسهیل و تسریع در روند اجرای پروژه راه‌آهن چابهار - زاهدان - بیرجند - مشهد از مباحث اصلی جلسه نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری در احداث و تکمیل پروژه‌های ریلی و آزادراهی کشور بود که امروز (چهارشنبه) در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در این نشست که به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار شد و با حضور استاندار خراسان جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در کنار نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و دیگر حوزه‌های متولی و بانک‌های حاضر در کنسرسیوم بانکی این پروژه همراه بود، در مورد راهکارهای سرعت بخشیدن به پروژه راه‌آهن استان بحث و رایزنی شد.

بر این اساس مقرر شد بانک‌های عامل با محوریت بانک رفاه حداکثر تا هفته آینده نسبت به تعیین و اعلام مبلغ پذیرش عاملیت بانکی تا سقف ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اقدام کنند تا مقدمات برای انعقاد قراردادها و روال قانونی پرداخت فراهم شود.

وزیر راه و شهرسازی نیز قول داد تمامی مصوبات مربوط به این موضوع را با جدیت در دولت پیگیری کند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی هم گفت: کریدور ریلی چابهار - زاهدان - بیرجند به سمت یونسی و مشهد به عنوان مهمترین کریدور ریلی شمال به جنوب در شرق کشور مطرح است که ترانزیت و صادرات کالا و مسافر را از بندر اقیانوسی چابهار به سمت کشورهای آسیای میانه فعال می‌کند و یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب در حوزه ترانزیت و حمل بار و مسافر است.

وحید داعی افزود: این کریدور شامل سه قطعه چابهار - زاهدان به طول ۶۳۰ کیلومتر، زاهدان - بیرجند به طول ۶۰۰ کیلومتر و بیرجند - یونسی به طول ۲۷۱ کیلومتر است و برای قطعه بیرجند به یونسی قبل از این مصوبه هیات وزیران اخذ شد تا با الگوی مشارکتی ۷۰ درصد صندوق توسعه ملی، ۲۰ درصد آورده گروه ریلی و ۱۰ درصد آورده دولت یا همان وزارت راه و شهرسازی بتوان سرعت پروژه را افزایش داد.

وی بیان کرد: موضوع سرعت بخشیدن به روند اجرای این پروژه به عنوان مطالبه مهم در سفر ۱۹ شهریور رییس جمهوری به خراسان جنوبی مطرح و طبق دستور آیت الله رییسی مقرر شد با محوریت وزارت راه و شهرسازی، این موضوع پیگیری شود و در دستور کار هیات وزیران قرار گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: پیش جلسه‌ای حدود یک ماه و نیم قبل برگزار شد که بانک‌های عامل و صندوق توسعه ملی پیشنهادات خود را ارائه کردند و امروز طی نشستی در تهران به ریاست وزیر راه و شهرسازی و با حضور بانک‌های عامل، سازمان برنامه و بودجه، صندوق توسعه ملی، استاندار خراسان جنوبی و سایر مسوولان مباحث مختلفی مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

وی اظهار داشت: عمده نظر صندوق توسعه ملی درخصوص تضمین بازپرداخت بود که ضمانت پروژه براساس مصوبه هیات دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه است و در قانون بودجه سنواتی پیش‌بینی شده است.

داعی گفت: جمع‌بندی جلسه امروز این شد که بانک‌های عامل با محوریت بانک رفاه به عنوان سرگروه بانکی حداکثر تا هفته آینده جلسه‌ای را برگزار کنند و سهم هر بانک تا سقف ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مشخص شود تا بتوان مراحل بعدی که انعقاد قرارداد است را انجام داد.

وی افزود: مقام عالی وزارت راه و شهرسازی هم اعلام کرد که هر گونه مصوبه مورد نیاز در دولت را پیگیری می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha