استاندار: فضای رسانه‌ای استان در تراز یزد جهانی باشد

یزد- ایرنا- استاندار یزد گفت: انتظار از رسانه‌های استان این است که رویکرد و جهت فعالیت آنان در تراز و شان یزد جهانی باشد و نسبت به معرفی توانمندی‌های استان در سطح ملی و بین‌المللی تلاش کنند.

به گزارش ایرنا، مهران فاطمی، عصر چهارشنبه در نخستین نشست هم اندیشی اصحاب رسانه استان یزد افزود: در دولت سیزدهم در استان یزد تلاش می شود تا تعامل خوبی با رسانه ها رقم زده شود و انتظار از رسانه ها این است که یزد را در ترازی جهانی معرفی کنند و با رعایت اخلاق رسانه ای ناظران و همکاران صدیقی برای مدیران باشند ، زیرا رسانه ها می توان مشکلات را بهنگام منتقل می کنند و با توجه به اینکه وابستگی ندارند در بیان نظرات آزادانه تر عمل می کنند و فضا رسانه ای نباید به گونه ای باشد که جرات ریسک کردن را از مدیران بگیرد، بدون شک رسانه ها نامحرم نیستند و غیر از مواردی که جنبه محرمانه و خط قرمز دارد ، می توانند به همه موضوعات بپردازند و ادارات نیز باید حداقل های لازم برای امور رسانه ای و روابط عمومی  را داشته باشند.

سند آمایش استان فاقد پیوست رسانه‌ای است

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دیپلماسی رسانه ای در استان وجود ندارد، گفت: حتی در سند آمایش استان نیز هیچ بخشی به رسانه اختصاص نیافته و رسانه ها در این سند بالادستی دیده نشده اند و این در حالی است که همه پروژه ها و طرح ها باید پیوست رسانه ای داشته باشد و همه دستگاه ها و مدیران باید با رسانه ها مرتبط باشند در غیر این صورت مدیریت موثری نخواهد داشت.

فاطمی با تبیین تاثیر و اهمیت رسانه در امور مختلف جامعه اظهار داشت: برخورداری از دیپلماسی رسانه‌ای امروزه دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است اما خلاء آن به شدت در استان یزد احساس می شود.

وی تصریح کرد: توسعه بدون توجه به کارکردها و اثرات رسانه، اگر امری محال نباشد، قطعا بسیار دشوار و دور از دسترس است و در عصر رسانه ها نمی توان بدون پیوست رسانه‌ای، مدیریت جامعی را بر امور اجرا کرد لذا از همه رسانه های استان انتظار می رود به عنوان یک همکار در کنار مدیران اجرایی استان با نقدهای علمی و منصفانه ، فضا را برای توسعه همه جانبه فراهم سازند.

فاطمی ادامه داد: انتظار مدیریت استان یزد در این دوره بر آن است که با بهره گیری از ظرفیت های رسانه‌ای ، سطحی بالاتر از تعامل میان دولت و رسانه ها در استان رقم زده شود تا ظرفیت های ممتاز یزد در همه بخش ها در سطح ملی و بین المللی به بهترین نحو معرفی و از آن برای شتاب بخشی به توسعه استان استفاده شود.

وی گفت: به عنوان نماینده دولت در استان از رسانه ها توقع تعریف و تمجید ندارم و از نقدهای سازنده بیش از هرچیز استقبال می کنم، اما رسانه ها نیز باید به ملاحظات خاصی که وجود دارد، دقت کنند زیرا گاهی با یک خبر یا تحلیل غلط می تواند هزینه های زیادی را برای استان ایجاد کرد و مانع از دستیابی به اهداف شد و گاهی نیز با نگفتن و نقد نکردن برخی از کاستی ها، حقوق استان ضایع می شود. 

استاندار یزد افزود: امیدوارم یک بار برای همیشه با تعامل اهل رسانه و مجموعه مدیریت استان مطالبات صنفی رسانه ها در قالبی مدون مورد پیگیری قرار گیرد که در این زمینه برای هر کمکی از ناحیه استانداری آمادگی وجود دارد ، همچنین روابط عمومی استانداری از طریق تعامل با صنایع استان و در راستای مسئولیت اجتماعی این بخش از ظرفیت های آنان برای کاهش مشکلات قشر فعال در رسانه استفاده کند.

فاطمی همچنین از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست در زمینه اختصاص آگهی های دولتی به رسانه ها سهم عادلانه با رویکرد حمایت ار رسانه های فعال در داخل استان در نظر گرفته شود.

شفاف سازی استاندار یزد در خصوص مصارف آب انتقالی به استان

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اقدامات انجام شده در زمینه آب استان اظهار داشت: استان یزد پایین ترین سرانه مصرف آب شرب و بهداشت را در بین استان های کشور دارد و عزم دولت و نظام بر حل مشکلات چهار استان حوزه زاینده رود است و لذا از این استان ها درخواست شده برنامه های عملیاتی ۶ ماهه خود را اعلام کنند و ما روزی نیست که پیگیری مسائل آب را نداشته باشیم .

فاطمی ادامه داد: سال گذشته سهمه استان یزد از خط انتقالی از زاینده رود ۶۵ میلیون مترمکعب بوده و این در حالی که تخصیص ما از این خط  ۹۸ میلیون متر مکعب است اما در ۲۰ سال گذشته  به طور متوسط سالانه ۵۵ میلیون مترمکعب آب به استان یزد تحوی شده است.

وی ادامه داد:از  ۶۵ میلیون متر مکعب آب انتقالی به استان در سال گذشته بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب آن به صورت مستقیم در اختیار آب و فاضلاب قرار گرفته و صد درصد آن در بخش شرب مصرف شده است.

استاندار یزد افزود: بیش از چهار میلیون مترمکعب آب انتقالی نیز برای شهرهای ورزنه و پادگان ها، نیروگاه‌ها و برخی شهرهای طول مسیر در استان اصفهان اختصاص یافته است، ۲ میلیون مترمکعب نیز  هدر رفت ناشی از فرسودگی و حوادث آب بوده و بقیه آب انتقالی که ۵ میلیون متر مکعب است در صنعت مصرف شده که بخش قابل توجه آن آب شرب اختصاص یافته برای کارکنان شهرک ها و صنایع بوده است ، زیرا بخش صنعت نیز برای کسانی که در این بخش مشغول کار هستند، نیازمند آب شرب است.

وی ادامه داد: همه آب مصرفی صنایع با استفاده از آب چاه و همچنین با درصد شوری بالا تامین می شود و یا از طریق تصفیه فاضلاب و پساب و آب تلفیقی در بخش های تولیدی استفاده می شود و استفاده از آب انتقالی در صنعت واقعیت ندارد.

فاطمی افزود: تفکیک آب شرب و بهداشت از آب آبیاری و همچینن بهره وری آب در بخش های شرب، کشاوری  و صنعت نیز در دستور کار قرار گرفته و یزدی ها همواره قدر آب را می دانند و سپاسگزار مردم در صرفه جویی آب شرب هستیم.

استاندار یزد در پاسخ به سوال دیگری در مورد دلیل جابجایی جاده بین دانشگاه یزد گفت: هیچ گونه توافقی در کار نیست و فقط این مسیر ۲۰۰ متر جابجا شده و همچنین طرح جامع شهر در حال بازنگری است و با توجه به اینکه دانشگاه طرح جامع دارد و باید ملزومات دانشگاه صنعتی و افق علمی استان در آینده با توجه به توسعه فناوری پایه دیده شود لذا این رینگ به چندین متر بالاتر منتقل شد تا نیازهای دانشگاه فناور آینده تامین شود .

فاطمی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه چرا تعداد بیکاران تحصیل کرده در یزد زیاد است گفت: اینکه رتبه چهارم صنعتی را در استان داریم اما تعداد بیکاران تحصیل کرده را نیز داریم، به این دلیل است که اقتصاد ما کارگر محور بوده است و لذا باید صنایع جدید مصرف کننده فناوری باشند و توسط تحصیل کردگان نوسازی شود و اگر می خواهیم  یزد برای ما باقی بماند باید به سمت توسعه مبتنی بر فناوری های روز حرکت کنیم.

استاندار یزد ادامه داد: در سال های گذشته به سمت فعالیت های دانش بنیان حرکت شده که قابل تقدیراست و ما نیز باید یزد را در همین مسیر توسعه دهیم و رسانه ها نیز همراه مراکز علم و فناوری باید باشند . 

وی ادامه داد: به مدیران توصیه می کنیم تعامل با رسانه ها را در راس فعالیت های خود قرار دهند و لذا شیوه نامه ای ابلاغ خواهد شد و در اختیار رسانه ها قرار می گیرد و همه فعالیت ها باید به صورت شفاف در اختیار رسانه ها قرار گیرد.

استاندار یزد سهمیه این استان در طرح مسکن ملی را  ۵۳ هزار واحد اعلام کرد و گفت: راه اندازی شورای اقتصاد دانش بنیان و همچنین پیگیری اقتصاد فناور در دستور کار قرار دارد و گسترش فعالیت های گردشگری و استفاده کامل از ظرفیت نخبگان و متخصصان استان نیز از اولویت هایی است که برای توسعه پیگیری می شود .

در پایان این نشست که به مدت سه ساعت و با حضور بیش از ۷۰ فعال رسانه ای سراسر استان برگزار شد، درخواست ها و پیشنهادات برخی از رسانه ها مطرح و  از طرف استاندار پاسخ داده شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha