۱۰ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۴۸
کد خبرنگار: 1336
کد خبر: 84562209
۰ نفر

برچسب‌ها

بازتاب نشست وین در رسانه‌های آسیا-اقیانوسیه

تهران- ایرنا- اولین دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام در دوره ریاست جمهوری «ابراهیم رئیسی»، با مذاکره کنندگان جدید ایران در هتل کوبورگ وین در حال برگزاری است.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر مذاکرات به سرپرستی «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، با حضور اعضای گروه ۱+۴ برگزار می‌شود.

بنابر گزارش های خبری؛ دومین روز از مذاکرات وین با ادامه تلاش هیات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران، وارد مرحله شروع کارگروه لغو تحریم های ظالمانه آمریکا شد و روند مذاکرات با پیشنهادهایی تازه طرف ایرانی در خصوص نحوه پیشبرد گفت‌وگوها در حال پیگیری است.

نگاهی به گزارش های خبری نشان می‌دهد؛ شماری از کارشناسان ضمن مثبت ارزیابی کردن روند مذاکرات؛ دستیابی به توافق را دور از دسترس نمی‌دانند.

پایگاه خبری آسیایی «استریتس تایمز» سنگاپور در این خصوص نوشت: امیدهایی در خصوص رسیدن به توافق میان طرفین در این نشست وجود دارد و دستیابی به توافق همچنان امکان پذیر است.

بر اساس این گزارش، طرفین مذاکره دست کم ۵۰ درصد از راه را رفته‌اند و برای حل و فصل ۵۰ درصد دیگر برای حل اختلافات باید گفت وگوهای سازنده‌ای برگزار شود.

به نوشته این رسانه آسیایی، تیم مذاکره کننده جدید ایران خواستار رفع تمامی تحریم های اعمال شده علیه ایران و ارائه تضمین از سوی واشنگتن مبنی بر عدم خروج مجدد واشنگتن از هرگونه توافق احتمالی و پایند بودن به مفاد قرارداد باشد.

بر اساس این گزارش، با وجود این اینکه طرفین رسیدن به توافق را دور از دسترس نمی‌دانند، همچنین پیش‌بینی می شود که طرفین حاضر در مذاکرات فعلی در وین از خود انعطاف بیشتری نشان دهند و در نهایت نتایج مثبتی از مذاکرات حاصل شود.

پایگاه خبری هندی «تایمز آو ایندیا» نیز در گزارشی به ابعاد این نشست در وین پرداخته است و می‌نویسد شماری از دیپلمات ها در ایران، روسیه، اتحادیه اروپا در خصوص نتایج مثبت این نشست در وین ابراز امیدواری کرده اند.

به باور دیپلمات های دو طرف رسیدن به توافق از سوی دو طرف دور از ذهن نیست.

روزنامه دولتی«چاینا دیلی» چین نیز در گزارشی برداشتن تحریم‌ها را یکی از مهمترین راه های احیای برجام به شمار می آورد و می نویسد: طرف‌های حاضر در مذاکرات وین می بایست با هدف به نتیجه رسیدن مذاکرات فعلی از خود صداقت و انعطاف بیشتری نشان دهند.

به نوشته این روزنامه چینی، تداوم مذاکرات در تاریخ ۲۹ نوامبر در وین نشان می دهد که طرفین برای رفع بن بست فعلی بسیار خوشبین هستند.

گفتنی است به باور این رسانه چینی، برداشته شدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به عنوان سنگ محکی برای صداقت واشنگتن در بازگشت مجدد به برجام تلقی می شود.

این گزارش می افزاید: چین همواره متعهد به حفظ توافق جامع هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران بوده است و همواره با روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان، آمریکا و اتحادیه اروپا برای از آغاز مجدد مذاکرات در ارتباط بوده است.

پایگاه خبری «اسکوپ نیوزیلند» نیز در گزارشی با اشاره به مذاکرات وین می نویسد: آمریکا ۱۰۰ درصد مقصر اختلافات ایجاد شده بر سر برنامه هسته‌ای ایران است.
در ادامه این گزارش آمده است: در سال ۲۰۱۵ ایران توافقی امضا کرد. ایران قاطعانه به تعهدات خود عمل کرد و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را تایید کردند اما این آمریکا بود که از اجرای تعهدات خودداری کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha