شناسایی اموال مازاد دولت از طریق گزارش‌های مردمی

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت اموال و دارایی‌های دولت وزارت اقتصاد گفت: خزانه داری کل کشور به دنبال برون‌سپاری شناسایی اموال مازاد دولت از طریق برداشت اطلاعات به صورت میدانی و گزارش مردمی است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «فاطمه وظیفه دادگر» با بیان اینکه در سال ۱۳۴۰ مالیه عمومی متولی اموال دولت بوده و وظیفه سند گرفتن اموال دولت را به عهده داشته است، گفت: با اصلاح قوانین، اسناد مالکیت به نام دولت خواهد بود و نام دولت به عنوان مالک و نام دستگاه به عنوان بهره‌بردار قید می‌شود.

وی اظهارداشت: در کشور ترکیه که مساحتی کمتر از نصف کشور ما دارد، سه میلیون و ۶۰۰ هزار ملک و در ایران ۵۲۵ هزار فقره ملک شناسایی شده که نشان می‌دهد رقم فعلی قابل توجه نیست و گذشته از این هنوز، یک بانک جامع اطلاعاتی از اموال دولت در کشور موجود نیست.

مدیر کل دفتر مدیریت اموال و دارایی‌های دولت افزود: از سال ۹۴ خزانه‌داری کل کشور به عنوان امین اموال دولت، با راه‌اندازی سامانه سادا به دستگاه‌ها اطلاع‌رسانی کرد تا نسبت به خود اظهاری اموال مازاد خود اقدام کنند و دستگاه‌ها تاکنون ۱۰۰ هزار فقره خود اظهاری کرده‌اند.

وی یکی از دلایل عدم همکاری دستگاه‌ها در این خصوص را ریشه‌های فرهنگی دانست و گفت: تصور اینکه ممکن است این اموال مازاد در آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد و یا مدیر دستگاه نگران نمایش عدم شایستگی و توانایی خود است، باعث چسبندگی دستگاه شده است.
دادگر تأکید کرد: هم اکنون خزانه‌داری کل کشور به دنبال وادار کردن دستگاه‌ها برای خود اظهاری نیست و تلاش داریم با برون‌سپاری شناسایی اموال مازاد دولت، برداشت اطلاعات به صورت میدانی و یا با گزارشات مردمی با دادن مشوق‌ها انجام شود.

وی انعقاد تفاهم‌نامه بین خزانه‌داری کل کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مهم دانست و اظهار داشت: در اجرای این تفاهم نامه تاکنون نزدیک به ۲۵۰ هزار فقره سند مالکیت را به اسناد تک برگی تبدیل کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر مدیریت موال و دارایی‌های دولت تصریح کرد: در خزانه‌داری کل و سامانه سادا، اموال بخش عمومی ثبت و ضبط می‌شود اما در آن، ابزاری برای وادار کردن دستگاه‌ها به خود اظهاری وجود ندارد.

وی تأکید کرد: برآوردی که رسانه‌ها از ارزش دارایی‌های مازاد مبنی بر عدد ۱۵ هزار هزار میلیارد تومان مطرح می‌کنند، مورد تائید وزارت اقتصاد نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha