به کارگیری " امین" موقوفه‌ها موجب احیا و درآمدزایی وقف می‌شود

زنجان - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه در راستای حفظ موقوفه ها نسبت به انتخاب " امین" برای آنها اقدام شده است، گفت: انتخاب امین باعث احیای وقف و پرداخت مال‌الاجاره و در نتیجه افزایش درآمد موقوفه ها می‌شود.

حجت‌الاسلام مختار کرمی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حفظ و احیای موقوفات در جامعه یکی از رسالت‌ها و وظایف این مجموعه است، افزود: انتخاب امین موقوفه ها در شهرها و روستاهایی که دارای موقوفه هستند، یکی از عوامل احیای وقف و موقوفات و پرداخت مال‌الاجاره است.
وی با اشاره به اهداف اجرای طرح امین در اوقاف گفت: درآمدزایی برای موقوفاتی که درآمدی ندارند از اهداف اجرای طرح امین موقوفات است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: اتخاذ تمهیدات لازم به منظور حفظ و آبادانی موقوفه با هماهنگی اداره اوقاف و امور خیریه محل و پیگیری و وصول مطالبات جاری و معوق از مستأجران با نظر حوزه اوقافی مربوطه از جمله اقداماتی است که امین موقوفات انجام می‌دهد.
کرمی افزود: قانون به اوقاف اجازه نصب امین برای موقوفات را داده است و وجود مباشر و امین برای موقوفات سبب بهره‌ وری بیشتر موقوفات می‌شود.
وی اظهار داشت: تنظیم و ارائه صورتحساب و اخذ مفاصاحساب سالانه، احقاق حقوق موقوفه و طرح و تعقیب دعوی مطروحه و در صورت لزوم انتخاب وکیل یا مشاور حقوقی با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی و نیز رعایت غبطه وقف، شناسایی رقبات و تثبیت مالکیت موقوفه و اخذ سند مالکیت، انجام عملیات مالی و نگهداری اصل اسناد هزینه و ثبت و نگهداری اموال منقول موقوفه از وظایف امین موقوفات است. 

به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در زمان حاضر شمار موقوفه‌های این استان بالغ بر ۲ هزارو ۸۰۰ مورد است که این موقوفه ها بیش از ۳۱ هزار رقبه را شامل می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha