سردشت مظلوم شایسته مشعل‌داری حقوق بشر در جهان است

تهران-ایرنا- انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بیانیه‌ای به مناسبت روز بین المللی یادبود قربانیان تسلیحات شیمیایی درباره جنایت دیکتاتور بعث عراق برای بمباران سردشت، اعلام کرد: سردشت مظلوم شایسته مشعل‌داری حقوق بشر در جهان است، تا بزرگترین پرونده جنایت شیمیایی علیه بشریت مورد دادرسی قرار گیرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بیانیه ای به مناسبت روز بین المللی یادبود قربانیان تسلیحات شیمیایی آمده است: هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ یادآور توحشی قرون وسطایی در عصر شکوفایی تمدن بشری می باشد که به یکباره شهری از زن و مرد و کودک را با بمب های شیمیایی در آغوش مرگ و مصدومیتی دائمی قرار داد. اما این واقعه در تناسبی عجیب، داغ عظیم دیگری از شرارت اهریمنان در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ را در قلوب مردم ایران تازه نمود. و مهمتر اینکه هر دو این فجایع به نحوی با جانی سابق عراق صدام مرتبط گشت و در سالهای بعد نیز با پناهندگی محمدرضا کلاهی در کشور هلند و تامین تسلیحات شیمیایی از سوی بازرگان هلندی به صدام، با این کشور اروپایی مرتبط گردید.

این بیانیه ادامه داد: سردشت مظلوم با تقدیم هزاران شهید و مصدوم در جنایت صدام، دیکتاتور سابق عراق، شایسته مشعل داری حقوق بشر در جهان است، تا بزرگترین پرونده جنایت شیمیایی بر علیه بشریت را مورد دادرسی قرار داده و کلیه افراد، نهادها و دولت های همدست با صدام در این فاجعه هولناک از تولیدکنندگان تا تسهیل کنندگان تسلیحات شیمیایی و دیگر مباشران را مورد تحقیق، بررسی، بازخواست و مواخذه قرار دهد.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بیانیه خود تبلور فلسفه دادرسی و ارزش هر محکمه ای را در روشن کردن حقیقت و دسترسی به عدالت دانسته و افزوده است: باید مقامات محلی با کمک نخبگان و اندیشمندان، به حق بر دادخواهی مردم سردشت، پس از سی و چهار سال بی عملی مقامات کشورهای مربوطه، جامه عمل پوشانده و مطالبه تاریخی سردشت مظلوم را به عنوان سنگ بنایی در عنصر عدالت پاسخ گویند. البته در این فرآیند، دادستان به عنوان حافظ منافع عموم نقش اساسی و برجسته ای برعهده دارد که باید با بهره گیری از اقتدار اعطایی جامعه به عنوان مدعی العموم، بدون هیچ ملاحظه و تاثیرپذیری وارد عمل شده و با قدرت حقوق آسیب دیدگان را استیفا نماید.

در ادامه بیانیه آمده است: سی ام نوامبر به عنوان روز بین المللی یادبود تمامی قربانیان تسلیحات شیمیایی فرصتی است تا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی آسیب دیدگان از سلاح های شیمیایی، از رهبران جهان و نهادهای بین المللی بویژه سازمان ملل بخواهیم در راستای تحقق وعده ها و تعهدات مندرج در منشور ملل متحد و دیگر اسناد بین المللی در خصوص قربانیان و مصدومان شیمیایی عملی موثر و بازدارنده انجام دهند.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بیانیه خود ضمن همدردی با بازماندگان و آرزوی شفا برای مصدومان جنایت صدام؛  از مسئولان قضایی به ویژه دادستان کل کشور، وزرای دادگستری، خارجه، کشور، بهداشت جمهوری اسلامی ایران خواسته است؛  مسوولان مربوطه محلی در سردشت را برای ورود به یک دادرسی بین المللی در رسیدگی به این جنایت علیه بشریت در شهر سردشت، که بنا بر قاعده ی حقوقی محل وقوع جرم، صالح به رسیدگی بوده، یاری کنند تا سردشت سرافراز در سیری قانونی به عنوان نماد حقوق بشر در جهان تثبیت شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha