۱۰ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۱۰
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84561688
۱ نفر

برچسب‌ها

تاکید ایران و سوریه بر توسعه همکاریها

تهران - ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر سوریه امروز چهارشنبه در دمشق، افزایش تبادل تجاری و افق های گسترده تر برای همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری و صنعتی بین دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و بر گسترش همکاری های دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه (سانا)، "سید رضا فاطمی امین" وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات بلندپایه همراه و "حسین عرنوس" نخست وزیر سوریه راههای تقویت همکاری اقتصادی و صنعتی و افزایش تبادل تجاری و تهاتر کالا و مواد مورد نیاز بازار دو کشور را - برای غلبه بر اثرات تحریم های ظالمانه تحمیلی علیه دو ملت - بررسی کردند.

نخست وزیر سوریه در این دیدار بر اهمیت پیگیری توافقنامه های امضا شده بین دو طرف، اجرای پروژه های مشترک طبق برنامه زمانی مشخص و ادامه هماهنگی ها برای رفع مشکلات اجرایی و همچنین جستجوی افق های گسترده تر برای همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری و صنعتی در راستای منافع دو جانبه دو کشور دوست تاکید کرد.

عرنوس با قدردانی از موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم سوریه در مسیر مقابله با جنگ تروریستی و محاصره ظالمانه، بر آمادگی دولت سوریه برای اتخاذ همه اقداماتی که به پیشبرد کار و همکاری مشترک بویژه در زمینه اقتصادی کمک می کند، تاکید کرد این همکاری ها باید هم سطح با روابط سیاسی راهبردی بین سوریه و ایران باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان نیز در این دیدار بر تداوم حمایت ایران از مردم سوریه و تلاش برای توسعه روابط اقتصادی برای احیای جایگاه صنعت سوریه تاکید و به تمایل بسیاری از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در سوریه و ایجاد پرژوه های مشترک همراه با فعالیت های اقتصادی در آن اشاره کرد.

برپایه این گزارش، در این دیدار همچنین بر لزوم تشویق صنعتگران دو کشور به مشارکت و ایجاد سرمایه گذاری های مشترک که شامل بسیاری از صنایع مورد نیاز بازار سوریه و ایران می شود، تاکید شد.

در این دیدار وزیران اقتصاد و تجارت خارجی و صنعت و رئیس سازمان برنامه ریزی و همکاری های بین المللی سوریه حضور داشتند.

«سید رضا فاطمی امین» وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران از روز یکشنبه همراه با یک هیات اقتصادی و صنعتی به سوریه سفر کرد و طی این مدت ضمن برگزاری چندین دیدار رسمی با مقامات این کشور، دومین نمایشگاه محصولات ایرانی در سوریه و مرکز تجاری ایران در دمشق را افتتاح کرد.  

مرکز تجاری ایران در منطقه آزاد دمشق در حالی افتتاح شد که دومین نمایشگاه تخصصی ایران در سوریه دیروز (دوشنبه) در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی دمشق گشایش یافت و تا سوم ماه آینده با حضور ۱۶۴ شرکت تجاری و صنعتی ادامه خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در مراسم افتتاح مرکز  «مرکز تجاری ایران» در دمشق پایتخت سوریه در جمع خبرنگاران میزان حجم کنونی مبادلات تجاری بین سوریه و ایران را سه میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تبادل تجربیات رایزنی‌هایی بین دو طرف انجام شده تا به حمایت از سوریه در مرحله پس از بحران، سقف مبادلات و معاملات تجاری بین دو کشور افزایش یابد. 

«سید رضا فاطمی امین» عصر روز سه شنبه نیز پس از بازدید از تعدادی از کارخانه‌های شهرک صنعتی «عدرا» در حومه دمشق در جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به سوریه را توسعه روابط اقتصادی دو کشور و بررسی امکانات حمایتی برای پویایی مجدد صنعت سوریه به ویژه نساجی و بازیابی موقعیت این صنایع که بر اثر جنگ تروریست‌ها علیه سوریه از دست رفته است، بیان کرد و گفت: شرکت‌های ایرانی برای راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های متوقف شده در سوریه و ایجاد صنایع مشترک، آمادگی دارند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha