تاکید رئیس جمهور ازبکستان بر گسترش گفت وگو با مقام‌های افغانستان

تهران- ایرنا - شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان روز شنبه گسترش گفت وگوها با مقامات افغانستان را برای اجرای پروژه های عظیم منطقه ای و بین المللی ضروری خواند.

به گزارش ایرنا، میرضیایف امروز در گفت وگو با روزنامه "قزاقستانسکایا پراودا" کشورش تاکید کرد که دستیابی به صلح و ثبات زودهنگام در افغانستان فرصت‌هایی را برای اجرای پروژه‌های بزرگ باز می‌کند همچنان گسترش گفت‌وگو با مقامات جدید این کشور ضروری است.

وی در این خصوص اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی مناسب افغانستان که پل زمینی طبیعی بین اوراسیا و آسیای جنوبی، شرق و غرب آسیا است که ارتباط فرامنطقه ای تعیین می کند.

میرضیایف گفت: " اگر ما اقدامات موثر هماهنگ را انجام ندهیم، افغانستان می تواند برای مدت طولانی منبع چالش ها و تهدیدهای جدید برای امنیت منطقه ای باقی بماند، دستیابی به صلح و ثبات کشور راه گسترش و همچنین فرصت های راهبردی جدیدی را برای اجرای پروژه های بزرگ اقتصادی، انرژی با اهمیت منطقه ای و بین المللی برای آن باز می کند".

وی همچنان تاکید داشت که "بهبود اوضاع اقتصادی در افغانستان یک شط ضروری برای تضمین صلح پایدار و بلندمدت در اینجا است، از نظر من برای جلوگیری از تشدید اوضاع، گسترش گفت وگو با مقام های جدید این کشور ضروری است. همچنان ارائه کمک های بشردوستانه اجتماعی و اقتصادی به مردم افغانستان. مهم تر از آن جلوگیری از بحران انسانی و نزاوی بین المللی می باشد".

 تاکید رئیس جمهور ازبکستان بر گسترش گفت وگو با مقام‌های افغانستان

این گزارش یادآور شد که رئیس جمهوری ازبکستان پنجم و ششم دسامبر به قزاقستان سفر خواهد کرد.

وی چهارشنبه گذشته نیز در گفت و گو با الکساندر بورتنیکوف، رئیس سازمان امنیت روسیه در تاشکند با وی در باره موضوعات منطقه ای به ویژه افغانستان مذاکره کرده بود.
دفتر رئیس جمهوری ازبکستان اعلام کرده دراین دیدار به همکاری مشترک برای مقابله با تهدیدات امنیتی، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی توافق شد.

وزارت امور خارجه اربکستان نیز امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالعزیز کمیلف، وزیر امور خارجه این کشور روز جمعه، ۳ دسامبر با هلگا اشمیت، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم درباره همکاری های دوجانبه تبادل نظر کردند.

🔸 در این بیانیه آمده است: در این دیدار، روی ایجاد یک موضع توافق‌شده و یکپارچه این سازمان در مورد افغانستان و از جمله روی مسئله بازسازی کشور (افغانستان) پس از جنگ، گفت وگو صورت گرفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha