سهمیه سوخت عشایر خراسان شمالی ماهانه به ۲۰۰ لیتر افزایش می یابد

بجنورد- ایرنا- مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی گفت: هر خانوار عشایر استان ماهانه ۱۲۵ لیتر سوخت دریافت می کند که این میزان به ۲۰۰ لیتر افزایش می یابد.

مجتبی شکوری روز چهارشنبه در حاشیه نشست بسیج  عشایری استان های خراسان شمالی رضوی و گلستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون پنج تعاونی عشایری ۶ هزار و ۵۴ خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد و این تعاونی ها سهمیه سوخت عشایر را ماهانه از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی دریافت و توزیع می کنند.

وی تصریح کرد: در این راستا تعاونی شهید قلی زاده بجنورد ۲۱۲ هزار لیترسوخت، تعاونی تلاشگر آشخانه ۴۸ هزار لیتر، تعاونی شهید مطهری اسفراین ۲۳۲ هزار لیتر، تعاونی شهید شعبانی شیروان ۱۴۷ هزار لیتر، تعاونی فاروج ۲۲ هزار لیتر سوخت از ابتدای امسال تاکنون دریافت کرده  و بین عشایر توزیع کرده اند.

شکوری ادامه داد: آنچه که مسلم است میزان سهمیه سوخت عشایر ناچیز است و این سهمیه باید افزایش یابد، بنابراین برآوردها و بازدیدهای میدانی در این خصوص انجام و رایزنی و مکاتبات زیادی با شرکت ملی پخش نفتی ایران انجام و این افزایش سهمیه در کارگروه مربوطه با حضور نماینده عشایر کشور مطرح و به زودی این سهمیه تعلق می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی سهمیه سوخت عشایر را به صورت تجمیعی به تعاونی ها پرداخت می کند و این تعاونی ها هستند که باید بر اساس فصول این سهمیه را سطح بندی و در فصولی که نیاز به سوخت بیشتر است سهمیه بیشتری نیز تعلق دهند.

کارگروه نهاده های دامی و امنیت ایل راه عشایر بین مسئولان عشایری خراسان شمالی، گلستان و خراسان رضوی در استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

هم اینک حدود چهار هزار خانوار عشایری خراسان شمالی برای زمستان گذرانی در مناطق گرمسیری و قشلاقی مستقر هستند.

پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار رأس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.

عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ۳۸ طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha